pgAdmin4 - en to id translation catalogue (2983 entries)

en: Incorrect username or password.
id: Nama pengguna atau sandi salah.

en: Auto-detected {0} installation with the data directory at {1}
id: Instalasi {0} yang terdeteksi secara otomatis dengan direktori data di {1}

en: 403 FORBIDDEN
id: 403 DILARANG

en: About %(appname)s
id: Tentang %(appname)s

en: Version
id: Versi

en: Application Mode
id: Mode Aplikasi

en: Commit:
id: Komit:

en: Current User
id: Pengguna saat ini

en: Electron Version
id: Versi Electron

en: Operating System
id: Sistem operasi

en: pgAdmin Database File
id: File Database pgAdmin

en: Log File
id: File log

en: pgAdmin Server Configuration
id: Konfigurasi Server pgAdmin

en: About %s
id: Tentang %s

en: Your account is locked. Please contact the Administrator.
id: Akun Anda terkunci. Silakan hubungi Administrator.

en: {0} more attempts remaining.
id: {0} percobaan yang tersisa.

en: {0} more attempt remaining.
id: {0} percobaan yang tersisa.

en: Login failed
id: Gagal masuk

en: Email/Username not provided
id: Email/nama pengguna tidak tersedia

en: Password not provided
id: Sandi tidak tersedia

en: Email/Username is not valid
id: Email/nama pengguna tidak valid

en: Kerberos authentication can't be used as GSSAPI module couldn't be loaded.
id: Otentikasi Kerberos tidak dapat digunakan karena modul GSSAPI tidak dapat dimuat.

en: Kerberos authentication failed. Couldn't find kerberos ticket.
id: Otentikasi kerberos gagal. Tidak dapat menemukan tiket kerberos.

en: Delegated credentials not supplied.
id: Kredensial yang didelegasikan tidak tersedia.

en: Error searching the LDAP directory: {}
id: Kesalahan Mencari Direktori LDAP: {}

en: Error connecting to the LDAP server: {}
id: Kesalahan dalam menghubungkan ke server LDAP: {}

en: LDAP configuration error: Set the bind password.
id: Kesalahan Konfigurasi LDAP: Atur sandi yang terhubung.

en: Error binding to the LDAP server: {}
id: Kesalahan menyambungkan ke server LDAP: {}

en: Error starting TLS: {}
id: Kesalahan memulai TLS: {}

en: LDAP configuration error: {}
id: Kesalahan konfigurasi LDAP: {}

en: LDAP configuration error: Set the proper LDAP URI.
id: Kesalahan konfigurasi LDAP: Atur URI LDAP yang tepat.

en: LDAP configuration error: Set the Search Domain.
id: Kesalahan konfigurasi LDAP: Atur Domain Pencarian.

en: More than one result found.
id: Lebih dari satu hasil ditemukan.

en: Could not find the specified user.
id: Tidak dapat menemukan pengguna yang ditentukan.

en: Please set the configuration parameters properly.
id: Harap atur parameter konfigurasi dengan benar.

en: webserver
id: server web

en: Webserver authenticate failed.
id: Otentikasi server web gagal.

en: '{}' is not a valid multi-factor authentication method
id: '{}' bukan metode otentikasi multi-faktor yang valid

en: No valid multi-factor authentication found, hence - disabling it.
id: Tidak ada otentikasi multi-faktor yang valid ditemukan, karenanya - dinonaktifkan.

en: Authenticator App
id: Aplikasi Authenticator

en: Enter code
id: Masukkan kode

en: User has not registered the Time-based One-Time Password (TOTP) Authenticator for authentication.
id: Pengguna belum mendaftarkan otentikator sandi satu kali berbasis waktu (TOTP) untuk otentikasi.

en: User does not have valid HASH to generate the OTP.
id: Pengguna tidak memiliki HASH yang valid untuk menghasilkan OTP.

en: Enter the code shown in your authenticator application for TOTP (Time-based One-Time Password)
id: Masukkan kode yang ditampilkan di aplikasi Authenticator Anda untuk TOTP (sandi satu kali berbasis waktu)

en: TOTP Authenticator QRCode
id: Kode QR Authenticator TOTP

en: Scan the QR code and the enter the code from the TOTP Authenticator application
id: Pindai kode QR dan masukkan kode dari aplikasi Authenticator TOTP

en: Failed to validate the code
id: Gagal memvalidasi kode

en: TOTP Authenticator registered successfully for authentication.
id: Authenticator TOTP berhasil terdaftar untuk otentikasi.

en: Not accessible
id: Tidak dapat diakses

en: No email address is available.
id: Tidak ada alamat email yang tersedia.

en: {} - Verification Code
id: {} - Kode verifikasi

en: Failed to send the code to email.
id: Gagal mengirim kode ke email.

en: A verification code was sent to {}. Check your email and enter the code.
id: Kode verifikasi dikirim ke {}. Periksa email Anda dan masukkan kode.

en: User has not registered for email authentication
id: Pengguna belum terdaftar untuk otentikasi email

en: Email Authentication
id: Otentikasi Email

en: Verify with Email Authentication
id: Verifikasi dengan otentikasi email

en: Send Code
id: Kirim kode

en: Sending Code...
id: Mengirim kode...

en: Enter the email address to send a code
id: Masukkan alamat email untuk mengirim kode

en: Email address
id: Alamat email

en: Note
id: Catatan

en: This email address will only be used for two factor authentication purposes. The email address for the user account will not be changed.
id: Alamat email ini hanya akan digunakan untuk tujuan otentikasi dua faktor. Alamat email untuk akun pengguna tidak akan diubah.

en: Enter code here
id: Masukkan kode di sini

en: Email Authentication registered successfully.
id: Otentikasi email berhasil didaftarkan.

en: Invalid code
id: Kode salah

en: No authentication method provided.
id: Tidak ada metode otentikasi yang disediakan.

en: No user supported authentication method provided
id: Tidak ada metode otentikasi pengguna yang tersedia

en: '{}' is already registered'
id: '{}' sudah terdaftar'

en: '{}' unregistered from the authentication list.
id: '{}' tidak terdaftar dari daftar otentikasi.

en: '{}' is not found in the authentication list.
id: '{}' tidak ditemukan dalam daftar otentikasi.

en: Please close the dialog.
id: Harap tutup dialog.

en: Can't access this page, when multi factor authentication is disabled.
id: Tidak dapat mengakses halaman ini, ketika otentikasi multi-faktor dinonaktifkan.

en: Complete the authentication process first
id: Lengkapi proses otentikasi terlebih dahulu

en: Your password has not been changed.
id: Sandi Anda belum diubah.

en: SMTP Socket error: {error}
     {pass_error}
id: Kesalahan Soket SMTP: {error}
     {pass_error}

en: SMTP error: {error}
     {pass_error}
id: Kesalahan SMTP: {error}
     {pass_error}

en: Error: {error}
     {pass_error}
id: Kesalahan: {error}
     {pass_error}

en: Nodes
id: Node

en: The master password could not be retrieved from the MASTER_PASSWORD_HOOK utility specified {0}. Please check that the hook utility is configured correctly.
id: Password master tidak dapat diambil dari utilitas MASTER_PASSWORD_HOOK yang ditentukan {0}. Silakan periksa apakah utilitas hook telah dikonfigurasi dengan benar.

en: Incorrect master password
id: Sandi utama salah

en: Master password cannot be empty
id: Sandi utama tidak boleh kosong

en: pgAdmin user password changed successfully
id: kata sandi pengguna pgAdmin berhasil diubah

en: Your account is authenticated using an external {} source. Please contact the administrators of this service if you need to reset your password.
id: Akun Anda diotentikasi menggunakan sumber {} eksternal. Silakan hubungi administrator layanan ini jika Anda perlu mengatur ulang sandi Anda.

en: You successfully reset your password but your account is locked. Please contact the Administrator.
id: Anda berhasil mengatur ulang sandi Anda tetapi akun Anda terkunci. Silakan hubungi Administrator.

en: Show system objects?
id: Tampilkan objek sistem?

en: Show empty object collections?
id: Tampilkan koleksi objek kosong?

en: If turned off, then all object collections which are empty will be hidden from browser tree.
id: Jika dimatikan, maka semua koleksi objek yang kosong akan disembunyikan  dari pohon browser.

en: Show template databases?
id: Tampilkan templat database?

en: Hide shared servers?
id: Sembunyikan server bersama?

en: Display
id: Tampilkan

en: If set to True, then all shared servers will be hidden from browser tree
id: Jika diatur ke True, maka semua server bersama akan disembunyikan dari pohon browser

en: Object explorer tree state saving interval
id: Interval penyimpanan pohon status penjelajah objek

en: Object explorer state saving interval in seconds. Use -1 to disable the tree saving mechanism.
id: Interval penyimpanan status penjelajah objek dalam hitungan detik. Gunakan -1 untuk menonaktifkan mekanisme pohon penyimpanan.

en: Confirm on close or refresh?
id: Konfirmasi pada penutupan atau penyegaran?

en: Confirm closure or refresh of the browser or browser tab is intended before proceeding.
id: Konfirmasi penutupan atau penyegaran tab browser atau browser dimaksudkan sebelum melanjutkan.

en: Confirm before Close/Reset in object properties dialog?
id: Konfirmasi sebelum ditutup/diatur ulang dalam dialog properti objek?

en: Confirm before closing or resetting the changes in the properties dialog for an object if the changes are not saved.
id: Konfirmasikan sebelum menutup atau mengatur ulang perubahan dalam dialog properti untuk suatu objek jika perubahan tidak disimpan.

en: Auto-expand sole children
id: Perluasan-otomatis anak satu-satunya

en: If a treeview node is expanded and has only a single child, automatically expand the child node as well.
id: Jika node treeview diperluas dan hanya memiliki satu anak, secara otomatis memperluas node anak juga.

en: Count rows if estimated less than
id: Menghitung baris jika diperkirakan kurang dari

en: Properties
id: Properti

en: Maximum job history rows
id: Baris riwayat pekerjaan maksimum

en: The maximum number of history rows to show on the Statistics tab for pgAgent jobs
id: Jumlah maksimum baris riwayat untuk ditampilkan pada tab Statistik untuk pekerjaan pgAgent

en: Process details/logs retention days
id: Rincian proses/jumlah hari retensi Log

en: Processes
id: Proses

en: After this many days, the process info and logs will be automatically cleared.
id: Setelah beberapa hari ini, info proses dan log akan secara otomatis dihapus.

en: Key
id: Kunci

en: Shift
id: Menggeser

en: Alt/Option
id: Alt/Opsi

en: Object Explorer
id: Penjelajah Objek

en: Tabbed panel backward
id: Panel tab ke belakang

en: Close tab panel
id: Tutup panel tab

en: Tabbed panel forward
id: Panel tab ke depan

en: File main menu
id: Menu utama file

en: Object main menu
id: Menu utama objek

en: Tools main menu
id: Menu utama alat

en: Help main menu
id: Menu utama bantuan

en: Open query tool
id: Buka Alat Kueri

en: View data
id: Data view

en: Search objects
id: Cari objek

en: Create object
id: Buat objek

en: Edit object properties
id: Edit properti objek

en: Delete object
id: Hapus objek

en: Direct debugging
id: Debugging langsung

en: Refresh object explorer
id: Muat ulang penjelajah objek

en: Add grid row
id: Tambah baris grid

en: Quick Search
id: Pencarian Cepat

en: Dynamic tab size
id: Ukuran tab dinamis

en: If set to True, the tabs will take full size as per the title, it will also applicable for already opened tabs
id: Jika diatur ke True, tab akan mengambil ukuran penuh sesuai judul, itu juga akan berlaku untuk tab yang sudah dibuka

en: Query tool tab title
id: Judul tab alat kueri

en: Supported placeholders are %DATABASE%, %USERNAME%, and %SERVER%. Users can provide any string with or without placeholders of their choice. The blank title will be revert back to the default title with placeholders.
id: Placeholder yang didukung adalah %DATABASE%, %USERNAME%, dan %SERVER%. Pengguna dapat memberikan string apa pun dengan atau tanpa placeholder pilihan mereka. Judul kosong akan dikembalikan ke judul bawaan dengan placeholder.

en: View/Edit data tab title
id: Lihat/Edit judul tab data

en: Supported placeholders are %SCHEMA%, %TABLE%, %DATABASE%, %USERNAME%, and %SERVER%. Users can provide any string with or without placeholders of their choice. The blank title will be revert back to the default title with placeholders.
id: Placeholder yang didukung adalah %SCHEMA%, %TABLE%, %DATABASE%, %USERNAME%, dan %SERVER%. Pengguna dapat memberikan string apa pun dengan atau tanpa placeholder pilihan mereka. Judul kosong akan dikembalikan ke judul bawaan dengan placeholder.

en: Debugger tab title
id: Judul tab debugger

en: Supported placeholders are %FUNCTION%, %ARGS%, %SCHEMA% and %DATABASE%. Users can provide any string with or without placeholders of their choice. The blank title will be revert back to the default title with placeholders.
id: Placeholder yang didukung adalah %FUNCTION%, %ARGS%, %SCHEMA%, dan %DATABASE%. Pengguna dapat memberikan string apa pun dengan atau tanpa placeholder pilihan mereka. Judul kosong akan dikembalikan ke judul default dengan placeholder.

en: Query Tool
id: Alat kueri

en: ERD Tool
id: Alat ERD

en: PSQL Tool
id: Alat PSQL

en: Open in new browser tab
id: Buka di tab browser baru

en: Select Query Tool, Debugger, Schema Diff, ERD Tool or PSQL Tool from the drop-down to set open in new browser tab for that particular module.
id: Pilih Alat Kueri, Debugger, Schema Diff, Alat ERD atau alat PSQL dari drop-down untuk disetel di tab browser baru untuk modul tertentu.

en: Select open new tab...
id: Pilih buka tab baru...

en: PSQL tool tab title
id: Judul tab alat PSQL

en: Enable object breadcrumbs?
id: Aktifkan breadcrumb objek?

en: Enable breadcrumbs to show the complete path of an object in the object explorer. The breadcrumbs are displayed on object mouse hover.
id: Aktifkan breadcrumb untuk menunjukkan path lengkap suatu objek di dalam penjelajah objek. Breadcrumb ditampilkan pada objek mouse hover.

en: Show comment with object breadcrumbs?
id: Tampilkan komentar dengan breadcrumb objek?

en: Show object comment along with breadcrumbs.
id: Tampilkan komentar objek bersama breadcrumb.

en: Unimplemented method ({0}) for this url ({1})
id: Metode yang tidak diimplementasikan ({0}) untuk url ini ({1})

en: Required properties are missing.
id: Properti yang diperlukan tidak ditemukan.

en: Connection to the server has been lost.
id: Koneksi ke server telah terputus.

en: Could not find the specified {}.
id: Tidak dapat menemukan {} yang ditentukan.

en: The specified server group cannot be deleted.
id: Grup server yang ditentukan tidak dapat dihapus.

en: The specified server group already exists.
id: Grup server yang ditentukan sudah ada.

en: No server group name was specified
id: Tidak ada nama grup server yang ditentukan

en: Could not find the server group.
id: Tidak dapat menemukan grup server.

en: Servers
id: Server

en: The specified server group with id# {0} could not be found.
id: Grup server yang ditentukan dengan id# {0} tidak dapat ditemukan.

en: Could not find the server with id# {0}.
id: Tidak dapat menemukan server dengan id# {0}.

en: The specified server could not be found.
    Does the user have permission to access the server?
id: Server yang ditentukan tidak dapat ditemukan.
    Apakah pengguna memiliki izin untuk mengakses server?

en: Server deleted
id: Server dihapus

en: Could not find the required server.
id: Tidak dapat menemukan server yang diperlukan.

en: name
id: nama

en: Maintenance database
id: Database pemeliharaan

en: Username
id: Nama pengguna

en: Comments
id: Komentar

en: Role
id: Aturan

en: Not a valid Host address
id: Bukan alamat host yang valid

en: No parameters were changed.
id: Tidak ada parameter yang diubah.

en: '{0}' is not allowed to modify, when server is connected.
id: '{0}' tidak diperbolehkan untuk modifikasi, saat server terhubung.

en: Could not find the required parameter ({}).
id: Tidak dapat menemukan parameter yang diperlukan ({}).

en: Unable to connect to server:
    
    {}
id: Tidak dapat terhubung ke server:
    
    {}

en: Server has no active connection for generating statistics.
id: Server tidak memiliki koneksi aktif untuk menghasilkan statistik.

en: Please enter the server details to connect
id: Harap masukkan detail server untuk terhubung

en: Server connected.
id: Server terhubung.

en: Server could not be disconnected.
id: Server tidak dapat diputus.

en: Server disconnected.
id: Server terputus.

en: Could not reload the server configuration.
id: Tidak dapat memuat kembali konfigurasi server.

en: Server configuration reloaded.
id: Konfigurasi server dimuat ulang.

en: Named restore point created: {0}
id: Titik pemulihan bernama berhasil dibuat: {0}

en: Named restore point creation failed ({0})
id: Titik pemulihan bernama gagal dibuat ({0})

en: Could not find the required parameter(s).
id: Tidak dapat menemukan parameter yang diperlukan.

en: Passwords do not match.
id: Sandi tidak cocok.

en: Incorrect password.
id: Sandi salah.

en: Password changed successfully.
id: Sandi berhasil diubah.

en: WAL replay paused
id: WAL Replay terhenti

en: WAL replay resumed
id: Ulangan WAL dilanjutkan

en: Please connect the server.
id: Harap hubungkan server.

en: The saved password cleared successfully.
id: Sandi yang disimpan berhasil dihapus.

en: EDB Advanced Server Binary Path
id: Path Biner EDB Advanced Server

en: Path to the directory containing the EDB Advanced Server utility programs (pg_dump, pg_restore etc).
id: Path ke direktori yang berisi program utilitas EDB Advanced Server (pg_dump, pg_restore dll).

en: PostgreSQL Binary Path
id: Path Biner PostgreSQL

en: Path to the directory containing the PostgreSQL utility programs (pg_dump, pg_restore etc).
id: Path ke direktori yang berisi program utilitas PostgreSQL (pg_dump, pg_restore dll).

en: Paths
id: Path

en: Binary paths
id: Path biner

en: Type: {0}, Description: {1}, Priority: {2}
id: Tipe: {0}, Deskripsi: {1}, Prioritas: {2}

en: Could not find the utility for the operation '%s'
id: Tidak dapat menemukan utilitas untuk operasi '%s'

en: Databases
id: Database

en: Could not find the server.
id: Tidak dapat menemukan server.

en: Database connected.
id: Database terhubung.

en: Database could not be disconnected.
id: Database tidak dapat diputus.

en: Database disconnected.
id: Database terputus.

en: Could not find the database on the server.
id: Tidak dapat menemukan database di server.

en: Database could not be deleted.
id: Database tidak dapat dihapus.

en: Error: Object not found.
id: Kesalahan: Objek tidak ditemukan.

en: The specified database could not be found.
id: Database yang ditentukan tidak dapat ditemukan.

en:  -- definition incomplete
id:  -- Definisi tidak lengkap

en: Could not find the specified cast.
id: Tidak dapat menemukan cast yang ditentukan.

en: Could not find the cast information.
id: Tidak dapat menemukan informasi cast.

en: The specified cast object could not be found.
id: Objek cast yang ditentukan tidak dapat ditemukan.

en: Cast dropped
id: Cast dihapus

en: Could not find the specified cast on the server.
id: Tidak dapat menemukan cast yang ditentukan di server.

en: -- definition incomplete
id: -- definisi tidak lengkap

en: Could not generate reversed engineered SQL for the cast.
id: Tidak dapat menghasilkan SQL yang direkayasa terbalik untuk cast.

en: Could not generate reversed engineered SQL for the cast node.
id: Tidak dapat menghasilkan SQL rekayasa terbalik untuk node cast.

en: Something went wrong
id: Ada yang salah

en: Name
id: Nama

en: Source type
id: Jenis Sumber

en: Definition
id: Definisi

en: Target type
id: Tipe target

en: Function
id: Fungsi

en: Context
id: Konteks

en: IMPLICIT
id: IMPLISIT

en: EXPLICIT
id: EKSPLISIT

en: ASSIGNMENT
id: PENUGASAN

en: System cast?
id: Sistem cast?

en: Comment
id: Komentar

en: Source type must be selected.
id: Jenis sumber harus dipilih.

en: Target type must be selected.
id: Jenis target harus dipilih.

en: DBMS Job Scheduler
id: Penjadwal Pekerjaan DBMS

en: DBMS Jobs
id: Pekerjaan DBMS

en: Could not find the specified job.
id: Tidak dapat menemukan pekerjaan yang ditentukan.

en: Job creation failed.
id: Pembuatan pekerjaan gagal.

en: Job enabled
id: Pekerjaan diaktifkan

en: Job disabled
id: Pekerjaan dinonaktifkan

en: Started the Job execution.
id: Memulai eksekusi Pekerjaan.

en: DBMS Job
id: Pekerjaan DBMS

en: DBMS Job...
id: Pekerjaan DBMS...

en: Enable Job
id: Aktifkan Pekerjaan

en: Job is already enabled.
id: Pekerjaan sudah diaktifkan.

en: Disable Job
id: Nonaktifkan Pekerjaan

en: Job is already disabled.
id: Pekerjaan sudah dinonaktifkan.

en: Run Job
id: Lakukan Pekerjaan

en: Are you sure you want to enable the job %s?
id: Apakah Anda yakin ingin mengaktifkan pekerjaan %s?

en: Are you sure you want to disable the job %s?
id: Apakah Anda yakin ingin menonaktifkan pekerjaan %s?

en: Are you sure you want to run the job %s now?
id: Apakah Anda yakin ingin melakukan pekerjaan %s sekarang?

en: Enabled?
id: Diaktifkan?

en: Job Type
id: Jenis Pekerjaan

en: SELF-CONTAINED
id: MANDIRI

en: PRE-DEFINED
id: TERDEFINISI

en: If the Job Type is Self-Contained you need to specify the action and repeat interval in the Action and Repeat tabs respectively. If the Job Type is Pre-Defined you need to specify the existing Program and Schedule names in the Pre-Defined tab.
id: Jika Jenis Pekerjaan adalah Mandiri, Anda perlu menentukan tindakan dan interval pengulangan masing-masing di tab Tindakan dan Pengulangan. Jika Jenis Pekerjaan Terdefinisi, Anda perlu menentukan nama Program dan Jadwal yang ada di tab Terdefinisi.

en: Run Count
id: Lakukan Perhitungan

en: Failure Count
id: Kegagalan Perhitungan

en: Program Name
id: Nama program

en: Pre-Defined
id: Terdefinisi

en: Schedule Name
id: Nama Jadwal

en: Job Type cannot be empty.
id: Jenis Pekerjaan tidak boleh kosong.

en: Code cannot be empty.
id: Kode tidak boleh kosong.

en: Procedure cannot be empty.
id: Prosedur tidak boleh kosong.

en: Either Start time or Repeat interval must be specified.
id: Waktu mulai atau Interval pengulangan harus ditentukan.

en: Start time must be less than end time
id: Waktu mulai harus kurang dari waktu akhir

en: Pre-Defined program name cannot be empty.
id: Nama program terdefinisi tidak boleh kosong.

en: Pre-Defined schedule name cannot be empty.
id: Nama jadwal terdefinisi tidak boleh kosong.

en: DBMS Programs
id: Program DBMS

en: Could not find the specified program.
id: Tidak dapat menemukan program yang ditentukan.

en: Job program creation failed.
id: Pembuatan program Pekerjaan gagal.

en: Could not find the DBMS Schedule.
id: Tidak dapat menemukan Jadwal DBMS.

en: Program enabled
id: Program diaktifkan

en: Program disabled
id: Program dinonaktifkan

en: DBMS Program
id: Program DBMS

en: DBMS Program...
id: Program DBMS...

en: Enable Program
id: Aktifkan Program

en: Program is already enabled.
id: Program sudah diaktifkan.

en: Disable Program
id: Nonaktifkan Program

en: Program is already disabled.
id: Program sudah dinonaktifkan.

en: Are you sure you want to enable the program %s?
id: Apakah Anda yakin ingin mengaktifkan program %s?

en: Are you sure you want to disable the program %s?
id: Apakah Anda yakin ingin menonaktifkan program %s?

en: DBMS Schedules
id: Jadwal DBMS

en: Could not find the specified schedule.
id: Tidak dapat menemukan jadwal yang ditentukan.

en: Job schedule creation failed.
id: Pembuatan jadwal pekerjaan gagal.

en: DBMS Schedule
id: Jadwal DBMS

en: DBMS Schedule...
id: Jadwal DBMS...

en: Repeat Interval
id: Interval Pengulangan

en: Repeat
id: Mengulang

en: Start
id: Awal

en: End
id: Akhir

en: Frequency
id: Frekuensi

en: Select the frequency...
id: Pilih frekuensi...

en: Date
id: Tanggal

en: Months
id: Bulan

en: Select the months...
id: Pilih bulan...

en: Week Days
id: Hari kerja

en: Select the weekdays...
id: Pilih hari kerja...

en: Month Days
id: Hari Bulan

en: Select the month days...
id: Pilih hari bulan...

en: Hours
id: Jam

en: Select the hours...
id: Pilih jam...

en: Minutes
id: Menit

en: Select the minutes...
id: Pilih Menit...

en: Type
id: Jenis

en: Action
id: Aksi

en: Code
id: Kode

en: Procedure
id: Prosedur

en: Number of Arguments
id: Jumlah Argumen

en: Arguments
id: Argumen

en: Data type
id: Tipe data

en: Default
id: Bawaan

en: Value
id: Nilai

en: Error
id: Kesalahan

en: Start Time
id: Waktu mulai

en: End Time
id: Akhir waktu

en: Next Run
id: Operasi Berikutnya

en: Event Triggers
id: Trigger event

en: Could not find the specified event trigger.
id: Tidak dapat menemukan trigger event yang ditentukan.

en: Could not find the event trigger information.
id: Tidak dapat menemukan informasi trigger event.

en: The specified event trigger could not be found.
id: Trigger event yang ditentukan tidak dapat ditemukan.

en: Event trigger dropped
id: Trigger event dihapus

en: Could not find the specified event trigger on the server.
id: Tidak dapat menemukan trigger event yang ditentukan di server.

en: Event Trigger
id: Trigger Event

en: Event Trigger...
id: Trigger Event...

en: Owner
id: Pemilik

en: System event trigger?
id: Sistem trigger event?

en: Trigger enabled?
id: Trigger diaktifkan?

en: Enable
id: Aktifkan

en: Disable
id: Nonaktifkan

en: Replica
id: Replika

en: Trigger function
id: Fungsi trigger

en: DDL COMMAND START
id: DDL COMMAND MULAI

en: DDL COMMAND END
id: DDL COMMAND SELESAI

en: When TAG in
id: Saat TAG di

en: Security labels
id: Label keamanan

en: Security
id: Keamanan

en: Event trigger function cannot be empty.
id: Fungsi trigger event tidak boleh kosong.

en: Extensions
id: Ekstensi

en: Could not find the specified extension.
id: Tidak dapat menemukan ekstensi yang ditentukan.

en: Could not find the extension information.
id: Tidak dapat menemukan informasi ekstensi.

en: The specified extension could not be found.
id: Ekstensi yang ditentukan tidak dapat ditemukan.

en: Extension dropped
id: Ekstensi dihapus

en: Could not find the extension on the server.
id: Tidak dapat menemukan ekstensi di server.

en: Extension
id: Ekstensi

en: Extension...
id: Ekstensi...

en: Cascade?
id: Kaskade?

en: Schema
id: Skema

en: System extension?
id: Sistem ekstensi?

en: Name cannot be empty.
id: Nama tidak boleh kosong.

en: Foreign Data Wrappers
id: Foreign Data Wrapper

en: Could not find the specified foreign data wrapper.
id: Tidak dapat menemukan foreign data wrapper yang ditentukan.

en: Could not find the foreign data wrapper information.
id: Tidak dapat menemukan informasi foreign data wrapper.

en: The specified foreign data wrapper could not be found.
id: Foreign data wrapper yang ditentukan tidak dapat ditemukan.

en: Foreign Data Wrapper dropped
id: Foreign Data Wrapper dihapus

en: Could not find the foreign data wrapper on the server.
id: Tidak dapat menemukan foreign data wrapper di server.

en: Foreign Servers
id: Foreign Server

en: Could not find the specified foreign server.
id: Tidak dapat menemukan foreign server yang ditentukan.

en: The specified foreign server could not be found.
id: Foreign server yang ditentukan tidak dapat ditemukan.

en: The specified foreign server could not be found.
id: Foreign server yang ditentukan tidak dapat ditemukan.

en: Foreign Server dropped
id: Foreign Server dihapus

en: System foreign server?
id: Sistem foreign server?

en: Options
id: Opsi

en: Privileges
id: Hak

en: User Mappings
id: Pemetaan pengguna

en: Could not find the specified user mapping.
id: Tidak dapat menemukan pemetaan pengguna yang ditentukan.

en: The specified user mappings could not be found.
id: Pemetaan pengguna yang ditentukan tidak dapat ditemukan.

en: The specified user mapping could not be found.
id: Pemetaan pengguna yang ditentukan tidak dapat ditemukan.

en: User Mapping dropped
id: Pemetaan pengguna dihapus

en: User Mapping
id: Pemetaan Pengguna

en: User Mapping...
id: Pemetaan Pengguna...

en: User
id: Pengguna

en: System user mapping?
id: Sistem pemetaan pengguna?

en: System foreign data wrapper?
id: Sistem foreign data wrapper?

en: Handler
id: Penangan

en: Languages
id: Bahasa

en: Could not find the language information.
id: Tidak dapat menemukan informasi bahasa.

en: Could not find the specified language.
id: Tidak dapat menemukan bahasa yang ditentukan.

en: Language dropped
id: Bahasa dihapus

en: Language
id: Bahasa

en: Language...
id: Bahasa...

en: System language?
id: Sistem bahasa?

en: Trusted?
id: Tepercaya?

en: Handler function
id: Fungsi penangan

en: Inline function
id: Fungsi inline

en: Validator function
id: Fungsi validator

en: Handler function cannot be empty.
id: Fungsi penangan tidak boleh kosong.

en: Publications
id: Publikasi

en: Could not find the publication information.
id: Tidak dapat menemukan informasi publikasi.

en: Could not find the specified publication.
id: Tidak dapat menemukan publikasi yang ditentukan.

en: Publication dropped
id: Publikasi dihapus

en: Publication
id: Publikasi

en: Publication...
id: Publikasi...

en: Publish via root?
id: Menerbitkan melalui root?

en: %s <= Supported version >= %s
id: %s <= versi yang didukung >= %s

en: Supported version >= %s
id: Versi yang didukung >= %s

en: Supported version <= %s
id: Versi yang didukung <= %s

en: Table Name
id: Nama Tabel

en: Columns
id: Kolom

en: All tables?
id: Semua tabel?

en: Tables
id: Tabel

en: Only table?
id: Only tabel?

en: If ONLY is specified before the table name, only that table is added to the publication. If ONLY is not specified, the table and all its descendant tables (if any) are added.
id: Jika ONLY ditentukan sebelum nama tabel, hanya tabel yang ditambahkan ke publikasi. Jika ONLY tidak ditentukan, tabel dan semua tabel keturunannya (jika ada) ditambahkan.

en: Tables in Schema
id: Tabel dalam Skema

en: Schemas
id: Skema

en: Catalogs
id: Katalog

en: Could not find the schema in the database.
                        It may have been removed by another user.
id: Tidak dapat menemukan skema dalam database.
                        Mungkin telah dihapus oleh pengguna lain.

en: 
    Could not find the schema in the database.
    It may have been removed by another user.
id: 
    Tidak dapat menemukan skema dalam database.
    Mungkin telah dihapus oleh pengguna lain.

en: Could not find the schema in the database. It may have been removed by another user.
id: Tidak dapat menemukan skema dalam database. Mungkin telah dihapus oleh pengguna lain.

en: The specified schema could not be found.
id: Skema yang ditentukan tidak dapat ditemukan.

en: Schema dropped
id: Skema dihapus

en: Definition incomplete.
id: Definisi tidak lengkap.

en: Could not find the schema in the database.
                    It may have been removed by another user.
id: Tidak dapat menemukan skema dalam database.
                    Mungkin telah dihapus oleh pengguna lain.

en: Aggregates
id: Agregat

en: Aggregate
id: Agregat

en: System aggregate?
id: Sistem agregat?

en: Input types
id: Jenis input

en: State type
id: Tipe status

en: State function
id: Fungsi status

en: State data size
id: Ukuran data status

en: Final type
id: Tipe final

en: Final function
id: Fungsi final

en: Final function modify
id: Modifikasi fungsi final

en: Pass extra arguments to final function
id: Berikan argumen tambahan ke fungsi final

en: Initial condition
id: Kondisi awal

en: Moving Options
id: Opsi Pindah

en: Inverse function
id: Fungsi terbalik

en: Sort operator
id: Operator pengurutan

en: Advanced
id: Canggih

en: Combine function
id: Fungsi penggabungan

en: Serialization function
id: Fungsi serialisasi

en: Deserialization function
id: Fungsi deserialisasi

en: Catalog Objects
id: Objek katalog

en: Could not find the specified catalog object.
id: Tidak dapat menemukan objek katalog yang ditentukan.

en: Could not find the specified column.
id: Tidak dapat menemukan kolom yang ditentukan.

en: Column
id: Kolom

en: Position
id: Posisi

en: System column?
id: Sistem kolom?

en: Catalog Object
id: Objek katalog

en: System database?
id: Sistem database?

en: Collations
id: Collation

en: Definition incomplete. Please provide Locale OR Copy Collation OR LC_TYPE/LC_COLLATE.
id: Definisi tidak lengkap. Harap berikan Locale atau salin Collation atau LC_TYPE/LC_COLLATE.

en: Collation dropped
id: Collation dihapus

en: -- missing definition
id: -- definisi tidak ditemukan

en: Copy collation
id: Salin Collation

en: Locale Provider
id: Penyedia Lokal

en: Deterministic
id: Deterministik

en: Rules
id: Aturan

en: System collation?
id: Sistem collation?

en: Definition incomplete. Please provide LC_TYPE.
id: Definisi tidak lengkap. Harap berikan LC_TYPE.

en: Definition incomplete. Please provide LC_COLLATE.
id: Definisi tidak lengkap. Harap berikan LC_COLLATE.

en: Domains
id: Domain

en: 
    Could not find the domain in the database.
    It may have been removed by another user or moved to another schema.
id: 
    Tidak dapat menemukan domain dalam database.
    Mungkin telah dihapus oleh pengguna lain atau dipindahkan ke skema lain.

en: Domain dropped
id: Domain dihapus

en: Domain Constraints
id: Domain constraint

en: Domain Constraint dropped
id: Domain constraint dihapus

en: System domain constraint?
id: Sistem domain constraint?

en: Check
id: Periksa

en: Validate?
id: Validasi?

en: System domain?
id: Sistem domain?

en: Base type
id: Tipe dasar

en: Length
id: Panjang

en: Precision
id: Presisi

en: Enter an expression or a value.
id: Masukkan ekspresi atau nilai.

en: Not NULL?
id: Tidak NULL?

en: Constraints
id: Constraint

en: Foreign Tables
id: Foreign Table

en: Foreign Table dropped
id: Foreign Table dihapus

en: -- Please create column(s) first...
id: -- Harap buat kolom dulu...

en: Trigger(s) have been disabled
id: Trigger telah dinonaktifkan

en: Trigger(s) have been enabled
id: Trigger telah diaktifkan

en: Column...
id: Kolom...

en: Trigger(s)
id: Trigger

en: Enable All
id: Aktifkan semua

en: The selected tree node does not support this option.
id: Node pohon yang dipilih tidak mendukung opsi ini.

en: Disable All
id: Menonaktifkan semua

en: System foreign table?
id: Sistem foreign table?

en: Inherits
id: Mewarisi

en: Foreign server cannot be empty.
id: Foreign server tidak boleh kosong.

en: Inherited from
id: Diwarisi dari

en: Scale
id: Skala

en: Statistics
id: Statistik

en: Storage
id: Penyimpanan

en: Select storage
id: Pilih penyimpanan

en: Expression
id: Ekspresi

en: Variables
id: Variabel

en: No inherit?
id: Tidak ada warisan?

en: FTS Configurations
id: Konfigurasi FTS

en: Could not find the FTS Configuration node.
id: Tidak dapat menemukan node konfigurasi FTS.

en: Could not find the FTS Configuration node in the database node.
id: Tidak dapat menemukan node konfigurasi FTS di node database.

en: Provide at least copy config or parser.
id: Berikan setidaknya salinan konfigurasi atau parser.

en: Could not find the FTS Configuration node to update.
id: Tidak dapat menemukan node konfigurasi FTS untuk diperbarui.

en: The specified FTS configuration could not be found.
id: Konfigurasi FTS yang ditentukan tidak dapat ditemukan.

en: FTS Configuration dropped
id: Konfigurasi FTS dihapus

en: Could not generate reversed engineered query for the FTS Configuration.
    {0}
id: Tidak dapat menghasilkan kueri rekayasa terbalik untuk konfigurasi FTS.
    {0}

en: Could not generate reversed engineered query for FTS Configuration node.
id: Tidak dapat menghasilkan kueri rekayasa terbalik untuk node konfigurasi FTS.

en: FTS Configuration
id: Konfigurasi FTS

en: FTS Configuration...
id: Konfigurasi FTS...

en: Tokens
id: Token

en: Dictionaries
id: Kamus

en: System FTS configuration?
id: Sistem konfigurasi FTS?

en: Copy config
id: Salin konfigurasi

en: Select parser or configuration to copy.
id: Pilih parser atau konfigurasi untuk disalin.

en: FTS Dictionaries
id: Kamus FTS

en: Could not find the FTS Dictionary node.
id: Tidak dapat menemukan node kamus FTS.

en: Could not find the FTS Dictionary node in the database node.
id: Tidak dapat menemukan node kamus FTS di node database.

en: Could not find the FTS Dictionary node to update.
id: Tidak dapat menemukan node kamus FTS untuk diperbarui.

en: The specified FTS dictionary could not be found.
id: Kamus FTS yang ditentukan tidak dapat ditemukan.

en: FTS Dictionary dropped
id: Kamus FTS dihapus

en: FTS Dictionary
id: Kamus FTS

en: FTS Dictionary...
id: Kamus FTS...

en: System FTS dictionary?
id: Sistem kamus FTS?

en: Template
id: Templat

en: FTS Parsers
id: Parsers FTS

en: Could not find the FTS Parser node.
id: Tidak dapat menemukan node Parser FTS.

en: Could not find the FTS Parser node in the database node.
id: Tidak dapat menemukan node parser FTS di node database.

en: Could not find the FTS Parser node to update.
id: Tidak dapat menemukan node Parser FTS untuk diperbarui.

en: The specified FTS parser could not be found.
id: Parser FTS yang ditentukan tidak dapat ditemukan.

en: FTS Parser dropped
id: Parser FTS dihapus

en: Could not generate reversed engineered query for the FTS Parser.
    {0}
id: Tidak dapat menghasilkan kueri rekayasa terbalik untuk parser FTS.
    {0}

en: Could not generate reversed engineered query for FTS Parser node.
id: Tidak dapat menghasilkan kueri rekayasa terbalik untuk node Parser FTS.

en: FTS Parser
id: Parser FTS

en: FTS Parser...
id: Parser FTS...

en: System FTS parser?
id: Sistem parser FTS?

en: Start function
id: Fungsi Mulai

en: Get next token function
id: Dapatkan Fungsi Token Berikutnya

en: End function
id: Fungsi akhir

en: Lextypes function
id: Fungsi lextypes

en: Headline function
id: Fungsi headline

en: FTS Templates
id: Templat FTS

en: FTS Template dropped
id: Templat FTS dihapus

en: Could not generate reversed engineered query for the FTS Template.
    {0}
id: Tidak dapat menghasilkan kueri rekayasa terbalik untuk templat FTS.
    {0}

en: Could not generate reversed engineered query for FTS Template node.
id: Tidak dapat menghasilkan kueri rekayasa terbalik untuk node templat FTS.

en: FTS Template
id: Templat FTS

en: FTS Template...
id: Templat FTS...

en: System FTS template?
id: Sistem templat FTS?

en: Init function
id: Fungsi init

en: Lexize function
id: Fungsi lexize

en: Functions
id: Fungsi

en: Could not find the specified %s.
id: Tidak dapat menemukan %s yang ditentukan.

en: Could not find the function node in the database.
id: Tidak dapat menemukan node fungsi dalam database.

en: The specified function could not be found.
id: Fungsi yang ditentukan tidak dapat ditemukan.

en: Function dropped.
id: Fungsi dihapus.

en: Could not find the function in the database.
id: Tidak dapat menemukan fungsi dalam database.

en: The specified function could not be found.
id: Fungsi yang ditentukan tidak dapat ditemukan.

en: Procedures
id: Prosedur

en: Trigger Functions
id: Fungsi Trigger

en: Function...
id: Fungsi...

en: Argument name
id: Nama Argumen

en: System function?
id: Sistem Fungsi?

en: System procedure?
id: Sistem prosedur?

en: Argument count
id: Jumlah argumen

en: Signature arguments
id: Argumen tanda tangan

en: Custom return type?
id: Jenis pengembalian khusus?

en: Return type
id: Tipe pengembalian

en: Object file
id: File objek

en: Link symbol
id: Simbol tautan

en: Returns a set?
id: Mengembalikan satu set?

en: Strict?
id: Ketat?

en: Security of definer?
id: Keamanan definer?

en: Window?
id: Jendela?

en: Parallel
id: Paralel

en: Estimated cost
id: Estimasi biaya

en: Estimated rows
id: Perkiraan baris

en: Leak proof?
id: Bukti bocor?

en: Support function
id: Fungsi dukungan

en: Parameters
id: Parameter

en: Return type cannot be empty.
id: Jenis pengembalian tidak boleh kosong.

en: Object File cannot be empty.
id: File objek tidak boleh kosong.

en: Link Symbol cannot be empty.
id: Simbol tautan tidak boleh kosong.

en: Procedure...
id: Prosedur...

en: Trigger functions
id: Fungsi trigger

en: Trigger function...
id: Fungsi trigger...

en: System trigger function?
id: Sistem fungsi trigger?

en: Number of calls
id: Jumlah panggilan

en: Total time
id: Total waktu

en: Self time
id: Waktu diri

en: Operators
id: Operator

en: System operator?
id: Sistem Operator?

en: Left type
id: Tipe kiri

en: Right type
id: Tipe kanan

en: Result type
id: Jenis hasil

en: Kind
id: Baik

en: Operator function
id: Fungsi operator

en: Restrict function
id: Fungsi terbatas

en: Implementation
id: Implementasi

en: Join function
id: Fungsi join

en: Commutator
id: Pembalik

en: Negator
id: Negasi

en: Supports hash
id: Mendukung hash

en: Supports merge
id: Mendukung gabungan

en: Packages
id: Paket

en: Package dropped
id: Paket dihapus

en: Package {0}
id: Paket {0}

en: Could not find the function
id: Tidak dapat menemukan fungsinya

en: Visibility
id: Visibilitas

en: Could not find the variables
id: Tidak dapat menemukan variabel

en: Package
id: Paket

en: Package...
id: Paket...

en: This option is only available on EPAS servers.
id: Opsi ini hanya tersedia di server EPAS.

en: System package?
id: Sistem paket?

en: Updating the package header definition may remove its existing body.
id: Memperbarui definisi header paket dapat menghapus body yang ada.

en: Do you want to continue?
id: Apakah Anda ingin melanjutkan?

en: Header cannot be empty.
id: Header tidak boleh kosong.

en: Sequences
id: Sequence

en: Sequence dropped
id: Sequence dihapus

en: Table
id: Tabel

en: Column cannot be empty.
id: Kolom tidak boleh kosong.

en: System sequence?
id: Sistem sequence?

en: Current value
id: Nilai sekarang

en: Increment
id: Kenaikan

en: Maximum
id: Maksimum

en: Unlogged?
id: Tidak terikat?

en: The OWNED BY option causes the sequence to be associated with a specific table column, such that if that column (or its whole table) is dropped, the sequence will be automatically dropped as well. The specified table must have the same owner and be in the same schema as the sequence.
id: Opsi OWNED BY menyebabkan urutan dikaitkan dengan kolom tabel tertentu, sehingga jika kolom itu (atau seluruh tabelnya) dihapus, sequence-nya akan secara otomatis dihapus juga. Tabel yang ditentukan harus memiliki pemilik yang sama dan berada dalam skema yang sama dengan sequence-nya.

en: Minimum value must be less than maximum value.
id: Nilai minimum harus kurang dari nilai maksimum.

en: Start value cannot be less than minimum value.
id: Nilai mulai tidak bisa kurang dari nilai minimum.

en: Start value cannot be greater than maximum value.
id: Nilai mulai tidak bisa lebih besar dari nilai maksimum.

en: Blocks read
id: Blok read

en: Blocks hit
id: Blok diakses

en: Catalog
id: Katalog

en: System catalog?
id: Sistem katalog?

en: Schema...
id: Skema...

en: ERD For Schema
id: ERD Untuk Skema

en: System schema?
id: Sistem Skema?

en: Default TABLE privileges
id: Hak bawaan TABEL

en: Default SEQUENCE privileges
id: Hak bawaan SEQUENCE

en: Default FUNCTION privileges
id: Hak bawaan FUNGSI

en: Default TYPE privileges
id: Hak bawaan TIPE

en: Default privileges
id: Hak bawaan

en: Owner cannot be empty.
id: Pemilik tidak boleh kosong.

en: Synonyms
id: Sinonim

en: Synonym dropped
id: Sinonim dihapus

en: Synonym
id: Sinonim

en: Synonym...
id: Sinonim...

en: Public Synonym
id: Sinonim publik

en: Target schema
id: Skema target

en: Target object
id: Objek target

en: System synonym?
id: Sistem sinonim?

en: Could not find the table.
id: Tidak dapat menemukan tabel.

en: Table dropped
id: Tabel dihapus

en: Table rows counted: {}
id: Baris tabel dihitung: {}

en: Table statistics have been reset
id: Statistik tabel telah diatur ulang

en: -- definition incomplete for {0}
id: -- Definisi tidak lengkap untuk {0}

en: Table truncated
id: Tabel dikosongkan

en: The table is currently locked and the operation cannot be completed. Please try again later. 
    Blocking Process ID : {0} Application Name : {1}
id: Tabel saat ini terkunci dan operasi tidak dapat diselesaikan. Silakan coba lagi nanti.
    ID Proses Pemblokir : {0} Nama Aplikasi : {1}

en: Column is dropped
id: Kolom dihapus

en: Inherited from table
id: Diwarisi dari tabel

en: Length/Precision
id: Panjang/Presisi

en: Compression
id: Kompresi

en: Select compression
id: Pilih kompresi

en: PLAIN
id: POLOS

en: MAIN
id: UTAMA

en: EXTERNAL
id: LUAR

en: EXTENDED
id: DIPERPANJANG

en: DEFAULT
id: BAWAAN

en: Identity
id: Identitas

en: Select identity
id: Pilih identitas

en: Inherited?
id: Diwariskan?

en: Inherited from table(s)
id: Diwarisi dari tabel

en: Length/Precision should not be less than:
id: Panjang/Presisi seharusnya tidak kurang dari:

en: Length/Precision should not be greater than:
id: Panjang/Presisi tidak boleh lebih besar dari:

en: Scale should not be less than:
id: Skala seharusnya tidak kurang dari:

en: Scale should not be greater than:
id: Skala tidak boleh lebih besar dari:

en: Expression value cannot be empty.
id: Nilai ekspresi tidak boleh kosong.

en: Increment value cannot be empty.
id: Nilai kenaikan tidak boleh kosong.

en: Minimum value cannot be empty.
id: Nilai minimum tidak boleh kosong.

en: Maximum value cannot be empty.
id: Nilai maksimum tidak boleh kosong.

en: Cache value cannot be empty.
id: Nilai cache tidak boleh kosong.

en: Compound Triggers
id: Compound Trigger

en: Compound Trigger is dropped
id: Compound Trigger dihapus

en: Could not find the compound trigger in the table.
id: Tidak dapat menemukan compound trigger dalam tabel.

en: Enable compound trigger
id: Aktifkan compound trigger

en: Disable compound trigger
id: Nonaktifkan compound trigger

en: Enable Replica
id: Aktifkan Replika

en: Enable Always
id: Aktifkan Always

en: FOR Events
id: FOR Event

en: Events
id: Event

en: System trigger?
id: Sistem trigger?

en: Specify at least one event.
id: Tentukan setidaknya satu event.

en: -- Enter any global declarations below:
    
    -- BEFORE STATEMENT block. Delete if not required.
    BEFORE STATEMENT IS
        -- Enter any local declarations here
    BEGIN
        -- Enter any required code here
    END;
    
    -- AFTER STATEMENT block. Delete if not required.
    AFTER STATEMENT IS
        -- Enter any local declarations here
    BEGIN
        -- Enter any required code here
    END;
    
    -- BEFORE EACH ROW block. Delete if not required.
    BEFORE EACH ROW IS
        -- Enter any local declarations here
    BEGIN
        -- Enter any required code here
    END;
    
    -- AFTER EACH ROW block. Delete if not required.
    AFTER EACH ROW IS
        -- Enter any local declarations here
    BEGIN
        -- Enter any required code here
    END;
    
    -- INSTEAD OF EACH ROW block. Delete if not required.
    INSTEAD OF EACH ROW IS
        -- Enter any local declarations here
    BEGIN
        -- Enter any required code here
    END;
id: -- Masukkan deklarasi global di bawah ini:
    
    -- Blok BEFORE STATEMENT. Hapus jika tidak diperlukan.
    BEFORE STATEMENT IS
        -- Masukkan deklarasi lokal di sini
    BEGIN
        -- Masukkan kode yang diperlukan di sini
    END;
    
    -- Blok AFTER STATEMENT. Hapus jika tidak diperlukan.
    AFTER STATEMENT IS
        -- Masukkan deklarasi lokal di sini
    BEGIN
        -- Masukkan kode yang diperlukan di sini
    END;
    
    -- Blok BEFORE EACH ROW. Hapus jika tidak diperlukan.
    BEFORE EACH ROW IS
        -- Masukkan deklarasi lokal di sini
    BEGIN
        -- Masukkan kode yang diperlukan di sini
    END;
    
    -- Blok AFTER EACH ROW. Hapus jika tidak diperlukan.
    AFTER EACH ROW IS
        -- Masukkan deklarasi lokal di sini
    BEGIN
        -- Masukkan kode yang diperlukan di sini
    END;
    
    -- Blok INSTEAD OF EACH ROW. Hapus jika tidak diperlukan.
    INSTEAD OF EACH ROW IS
        -- Masukkan deklarasi lokal di sini
    BEGIN
        -- Masukkan kode yang diperlukan di sini
    END;

en: Constraints dropped.
id: Constraint dihapus

en: Check Constraints
id: Check Constraint

en: Could not find the check constraint.
id: Tidak dapat menemukan check constraint.

en: Could not find the check constraint in the table.
id: Tidak dapat menemukan check constraint di tabel.

en: The specified check constraint could not be found.
id: Check constraint yang ditentukan tidak dapat ditemukan.

en: Check constraint dropped.
id: Check constraint dihapus.

en: Could not find the object on the server.
id: Tidak dapat menemukan objek di server.

en: Check constraint updated.
id: Check constraint diperbarui.

en: Check...
id: Periksa...

en: Validate check constraint
id: Validasi check constraint

en: System check constraint?
id: Sistem check constraint?

en: Don't validate?
id: Jangan divalidasi?

en: Exclusion Constraints
id: Exclusion Constraint

en: Could not find the exclusion constraint in the table.
id: Tidak dapat menemukan exclusion constraint dalam tabel.

en: Could not find the exclusion constraint.
id: Tidak dapat menemukan exclusion constraint.

en: Could not find required parameter ({}).
id: Tidak dapat menemukan parameter yang diperlukan ({}).

en: The specified exclusion constraint could not be found.
id: Exclusion constraint yang ditentukan tidak dapat ditemukan.

en: Exclusion constraint dropped.
id: Exclusion constraint dihapus.

en: Index size
id: Ukuran indeks

en: Is expression
id: Adalah ekspresi

en: Operator class
id: Kelas Operator

en: Select the operator class
id: Pilih kelas operator

en: Order
id: Pesan

en: NULLs order
id: Pesan NULL

en: System exclusion constraint?
id: Sistem exclusion constraint?

en: Access method
id: Metode akses

en: Change access method?
id: Mengubah metode akses?

en: Changing access method will clear columns collection
id: Mengubah metode akses akan menghapus koleksi kolom

en: Fill factor
id: Faktor pengisi

en: Deferrable?
id: Dapat Ditunda?

en: Deferred?
id: Ditunda?

en: Columns/Expressions
id: Kolom/Ekspresi

en: Include columns
id: Sertakan kolom

en: Please specify columns for exclusion constraint.
id: Harap tentukan kolom untuk exclusion constraint.

en: Please specify covering index name.
id: Harap tentukan nama indeks penutup.

en: Could not find the foreign key.
id: Tidak dapat menemukan foreign key.

en: Foreign Keys
id: Foreign Key

en: The specified foreign key could not be found.
id: Foreign key yang ditentukan tidak dapat ditemukan.

en: Foreign key dropped.
id: Foreign key dihapus.

en: Foreign key updated.
id: Foreign key diperbarui.

en: Could not find the foreign key constraint in the table.
id: Tidak dapat menemukan constraint foreign key dalam tabel.

en: Validate foreign key
id: Validasi foreign key

en: Local column
id: Kolom lokal

en: References
id: Referensi

en: Referencing
id: Mereferensikan

en: Local
id: Lokal

en: Referenced
id: Direferensikan

en: Referenced Table
id: Tabel yang direferensikan

en: System foreign key?
id: Sistem foreign key?

en: Match type
id: Jenis kecocokan

en: Validated?
id: Divalidasi?

en: Auto FK index?
id: Indeks FK Otomatis?

en: Covering index
id: Indeks penutup

en: On update
id: Saat pembaruan

en: On delete
id: Saat Hapus

en: Please specify columns for Foreign key.
id: Harap tentukan kolom untuk Foreign key.

en: Index constraint
id: Batasan Indeks

en: Unique Constraint
id: Batasan unik

en: Could not find at least one required parameter ({}).
id: Tidak dapat menemukan setidaknya satu parameter yang diperlukan ({}).

en: The specified constraint could not be found.
id: Kendala yang ditentukan tidak dapat ditemukan.

en: {0} dropped.
id: {0} dihapus.

en: Could not find the {} in the table.
id: Tidak dapat menemukan {} di tabel.

en: unique key
id: Kunci unik

en: Unique constraint
id: Batasan unik

en: Could not find the constraint in the table.
id: Tidak dapat menemukan constraint dalam tabel.

en: System primary key?
id: Sistem primary key?

en: Index
id: Indeks

en: Name cannot be empty in edit mode.
id: Nama tidak boleh kosong dalam mode edit.

en: Please specify columns for %s.
id: Harap tentukan kolom untuk %s.

en: NULLs not distinct?
id: NULL tidak beda?

en: Indexes
id: Indeks

en: You must provide one or more column to create index.
id: Anda harus menyediakan satu atau lebih kolom untuk membuat indeks.

en: Index is dropped
id: Indeks dihapus

en: Could not find the index in the table.
id: Tidak dapat menemukan indeks dalam tabel.

en: Size
id: Ukuran

en: Index...
id: Indeks...

en: Sort order
id: Urutkan pesanan

en: NULLs
id: NULL

en: Gin pending list limit
id: Batas daftar penundaan gin

en: This value is specified in kilobytes.
id: Nilai ini ditentukan dalam kilobyte.

en: Pages per range
id: Halaman per rentang

en: Number of table blocks that make up one block range for each entry of a BRIN index.
id: Jumlah blok tabel yang membentuk satu rentang blok untuk setiap entri dariindeks BRIN.

en: Buffering
id: Penyangga

en: On
id: Aktif

en: Off
id: Nonaktif

en: Deduplicate items?
id: Hapus duplikat item?

en: Fast update?
id: Pembaruan cepat?

en: Autosummarize?
id: Ringkasan otomatis?

en: Select the column(s)
id: Pilih kolom

en: Access Method
id: Metode akses

en: Warning
id: Peringatan

en: Changing access method will clear columns collection. Do you want to continue?
id: Mengubah metode akses akan menghapus koleksi kolom. Apakah Anda ingin melanjutkan?

en: Unique?
id: Unik?

en: Clustered?
id: Berkelompok?

en: System index?
id: Sistem indeks?

en: Concurrent build?
id: Bangun bersamaan?

en: You must specify at least one column/expression.
id: Anda harus menentukan setidaknya satu kolom/ekspresi.

en: Partitions
id: Partisi

en: Partition detached.
id: Partisi terpisah.

en: The specified partition could not be found.
id: Partisi yang ditentukan tidak dapat ditemukan.

en: Partition dropped
id: Partisi dihapus

en: Partition
id: Partisi

en: Total Size
id: Ukuran total

en: Indexes size
id: Ukuran indeks

en: Table size
id: Ukuran tabel

en: TOAST table size
id: Ukuran tabel TOAST

en: Tuple length
id: Panjang tuple

en: Dead tuple length
id: Panjang tuple nonaktif

en: Free space
id: Ruang kosong

en: Truncate
id: Pengosongan

en: Truncate Cascade
id: Pengosongan Kaskade

en: Reset Statistics
id: Reset Statistik

en: Detach Partition
id: Lepaskan partisi

en: Detach
id: Melepaskan

en: Concurrently
id: Secara bersamaan

en: Finalize
id: Menyelesaikan

en: Count Rows
id: Hitung baris

en: Truncate Table
id: Kosongkan Tabel

en: Are you sure you want to truncate table <b>%s</b>?
id: Apakah Anda yakin ingin memotong tabel <b>%s</b>?

en: Reset statistics
id: Reset statistik

en: Are you sure you want to reset the statistics for table "%s"?
id: Apakah Anda yakin ingin mengatur ulang statistik untuk tabel "%s"?

en: Detach Partition Concurrently
id: Lepaskan Partisi Secara Bersamaan

en: Detach Partition Finalize
id: Lepaskan Finalisasi Partisi

en: Are you sure you want to detach the partition %s?
id: Anda yakin ingin melepaskan partisi %s?

en: Partitioned table?
id: Tabel yang dipartisi?

en: System table?
id: Sistem tabel?

en: Inherited tables count
id: Hitung tabel yang diwariskan

en: Toast tuple target
id: Target tuple toast

en: Parallel workers
id: Pekerja paralel

en: Has OIDs?
id: Punya OID?

en: Rows (estimated)
id: Baris (diperkirakan)

en: Rows (counted)
id: Baris (dihitung)

en: Is inherited?
id: Diwarisi?

en: Partition Type
id: Jenis partisi

en: Range
id: Jangkauan

en: List
id: Daftar

en: Partition Keys
id: Kunci partisi

en: Partition Scheme
id: Skema partisi

en: Partition table supports two types of keys:
id: Tabel partisi mendukung dua jenis kunci:

en: Column:
id: Kolom:

en: User can select any column from the list of available columns.
id: Pengguna dapat memilih kolom apa pun dari daftar kolom yang tersedia.

en: Expression:
id: Ekspresi:

en: User can specify expression to create partition key.
id: Pengguna dapat menentukan ekspresi untuk membuat kunci partisi.

en: Example:
id: Contoh:

en: Let's say, we want to create a partition table based per year for the column 'saledate', having datatype 'date/timestamp', then we need to specify the expression as 'extract(YEAR from saledate)' as partition key.
id: Katakanlah, kita ingin membuat tabel partisi berbasis per tahun untuk kolom 'saledate', memiliki tipe data 'date/timestamp', maka kita perlu menentukan ekspresi sebagai 'extract(YEAR dari saledate)' sebagai kunci partisi.

en: Are you sure you wish to detach this partition?
id: Apakah Anda yakin ingin melepaskan partisi ini?

en: Create a table:
id: Buat tabel:

en: User can create multiple partitions while creating new partitioned table. Operation switch is disabled in this scenario.
id: Pengguna dapat membuat beberapa partisi saat membuat tabel partisi baru. Operasi switch dinonaktifkan dalam skenario ini.

en: Edit existing table:
id: Edit tabel yang ada:

en: User can create/attach/detach multiple partitions. In attach operation user can select table from the list of suitable tables to be attached.
id: Pengguna dapat membuat/melampirkan/melepaskan beberapa partisi. Di Lampirkan operasi pengguna dapat memilih tabel dari daftar tabel yang sesuai untuk dilampirkan.

en: Default:
id: Bawaan:

en: The default partition can store rows that do not fall into any existing partition’s range or list.
id: Partisi default dapat menyimpan baris yang tidak termasuk dalam jangkauan atau daftar partisi yang ada.

en: From/To/In input:
id: Input From/To/In:

en: From/To/In input: Values for these fields must be quoted with single quote. For more than one partition key values must be comma(,) separated.
id: Input From/To/In: Nilai untuk bidang ini harus dikutip dengan kutip tunggal. Untuk lebih dari satu nilai kunci partisi harus dipisahkan koma (,).

en: Example: From/To:
id: Contoh: From/To:

en: Enabled for range partition. Consider partitioned table with multiple keys of type Integer, then values should be specified like '100','200'.
id: Diaktifkan untuk partisi jangkauan. Pertimbangkan tabel yang dipartisi dengan beberapa tombol tipe integer, maka nilai harus ditentukan seperti '100','200'.

en: Enabled for list partition. Values must be comma(,) separated and quoted with single quote.
id: Diaktifkan untuk daftar partisi. Nilai harus dipisahkan koma (,) dan dikutip dengan kutip tunggal.

en: Enabled for hash partition.
id: Diaktifkan untuk partisi hash.

en: Storage settings
id: Pengaturan Penyimpanan

en: Please specify at least one key for partitioned table.
id: Harap tentukan setidaknya satu kunci untuk tabel yang dipartisi.

en: RLS Policies
id: Kebijakan RLS

en: policy dropped
id: Kebijakan dihapus

en: Could not find the policy in the table.
id: Tidak dapat menemukan kebijakan di dalam tabel.

en: RLS Policy
id: Kebijakan RLS

en: RLS Policy...
id: Kebijakan RLS...

en: Commands
id: Perintah

en: Using
id: Menggunakan

en: RLS policy expression
id: Ekspresi kebijakan RLS

en: Using:
id: Menggunakan:

en: This expression will be added to queries that refer to the table if row level security is enabled. Rows for which the expression returns true will be visible. Any rows for which the expression returns false or null will not be visible to the user (in a SELECT), and will not be available for modification (in an UPDATE or DELETE). Such rows are silently suppressed; no error is reported.
id: Ekspresi ini akan ditambahkan ke kueri yang merujuk pada tabel jika keamanan tingkat baris diaktifkan. Baris yang ekspresi kembali benar akan terlihat. Setiap baris yang ekspresi mengembalikan False atau Null tidak akan terlihat oleh pengguna (dalam SELECT), dan tidak akan tersedia untuk modifikasi (dalam UPDATE atau DELETE). Baris-baris seperti itu secara diam-diam dipaksakan; Tidak ada kesalahan yang dilaporkan.

en: This expression will be used in INSERT and UPDATE queries against the table if row level security is enabled. Only rows for which the expression evaluates to true will be allowed. An error will be thrown if the expression evaluates to false or null for any of the records inserted or any of the records that result from the update.
id: Ekspresi ini akan digunakan dalam kueri INSERT dan UPDATE terhadap tabel jika keamanan tingkat baris diaktifkan. Hanya baris yang dievaluasi ekspresi ke true akan diizinkan. Kesalahan akan dihasilkan jika ekspresi mengevaluasi ke false atau null untuk salah satu catatan yang dimasukkan atau salah satu catatan yang dihasilkan dari pembaruan.

en: Rule dropped
id: Aturan dihapus

en: rule
id: aturan

en: Rule...
id: Aturan...

en: Rule enabled?
id: Aturan diaktifkan?

en: Do instead?
id: Lakukan sebagai gantinya?

en: Condition
id: Kondisi

en: System rule?
id: Sistem aturan?

en: Key type
id: Tipe kunci

en: partition
id: partisi

en: Operation
id: Operasi

en: Attach
id: Lampirkan

en: Create
id: Membuat

en: For range partition From field cannot be empty.
id: Untuk rentang partisi field From tidak boleh kosong.

en: For range partition To field cannot be empty.
id: Untuk rentang partisi field To tidak boleh kosong.

en: For list partition In field cannot be empty.
id: Untuk daftar partisi field In tidak boleh kosong.

en: For hash partition Modulus field cannot be empty.
id: Untuk partisi hash field Modulus tidak boleh kosong.

en: For hash partition Remainder field cannot be empty.
id: Untuk partisi hash field Remainder tidak boleh kosong.

en: Table...
id: Tabel...

en: Truncate Restart Identity
id: Pengosongan Memulai Ulang Identitas

en: ERD For Table
id: ERD Untuk Tabel

en: Unique
id: Unik

en: Exclude
id: Mengecualikan

en: Relation
id: Hubungan

en: With default values?
id: Dengan nilai bawaan?

en: With constraints?
id: Dengan constraint?

en: With indexes?
id: Dengan indeks?

en: With storage?
id: Dengan penyimpanan?

en: With comments?
id: Dengan komentar?

en: With compression?
id: Dengan kompresi?

en: With generated?
id: Dengan yang dihasilkan?

en: With identity?
id: Dengan identitas?

en: With statistics?
id: Dengan statistik?

en: Select to inherit from...
id: Pilih untuk mewarisi dari...

en: RLS Policy?
id: Kebijakan RLS?

en: Check Policy?
id: Periksa Kebijakan?

en: Please check if any policy exists. If no policy exists for the table, a default-deny policy is used, meaning that no rows are visible or can be modified by other users
id: Silakan periksa apakah ada kebijakan. Jika tidak ada kebijakan untuk tabel, kebijakan bawaan-ditolak digunakan, artinya tidak ada baris yang dapat dilihat atau dapat dimodifikasi oleh pengguna lain

en: Force RLS Policy?
id: Memaksa kebijakan RLS?

en: Replica Identity
id: Identitas replika

en: Remove column definitions?
id: Hapus definisi kolom?

en: Changing 'Of type' will remove column definitions.
id: Mengubah 'Of type' akan menghapus definisi kolom.

en: Like
id: Menyukai

en: Null fraction
id: Fraksi null

en: Average width
id: Lebar rata-rata

en: Distinct values
id: Nilai yang berbeda

en: Most common values
id: Nilai paling umum

en: Most common frequencies
id: Frekuensi paling umum

en: Histogram bounds
id: Batas histogram

en: Correlation
id: Korelasi

en: Index scans
id: Pemindaian indeks

en: Index tuples read
id: Indeks tupel read

en: Index tuples fetched
id: Indeks tupel fetched

en: Index blocks read
id: Blok indeks read

en: Index blocks hit
id: Blok indeks diakses

en: Last index scan
id: Pemindaian indeks terakhir

en: Tree level
id: Tingkat pohon

en: Root block no
id: Root Block no

en: Internal pages
id: Halaman internal

en: Leaf pages
id: Halaman leaf

en: Empty pages
id: Halaman kosong

en: Deleted pages
id: Halaman yang dihapus

en: Average leaf density
id: Kepadatan leaf rata-rata

en: Leaf fragmentation
id: Fragmentasi leaf

en: Index name
id: Nama Indeks

en: Table name
id: Nama Tabel

en: Tuples inserted
id: Tupel dimasukkan

en: Tuples updated
id: Tupel diperbarui

en: Tuples deleted
id: Tupel dihapus

en: Tuples HOT updated
id: Tupel HOT Diperbarui

en: Live tuples
id: Tupel aktif

en: Dead tuples
id: Tupel nonaktif

en: Last vacuum
id: Vacuum terakhir

en: Last autovacuum
id: Autovacuum terakhir

en: Last analyze
id: Analisis terakhir

en: Last autoanalyze
id: Autoanalize terakhir

en: Last sequential scan
id: Pemindaian berurutan terakhir

en: Vacuum counter
id: Penghitung vacuum

en: Autovacuum counter
id: Penghitung autovacuum

en: Analyze counter
id: Penghitung analyze

en: Autoanalyze counter
id: Penghitung autoanalyze

en: Sequential scans
id: Pemindaian berurutan

en: Sequential tuples read
id: Tupel berurutan dibaca

en: Heap blocks read
id: Blok tumpukan dibaca

en: Heap blocks hit
id: Blok tumpukan diakses

en: Toast blocks read
id: Blok toast dibaca

en: Toast blocks hit
id: Blok toast diakses

en: Toast index blocks read
id: Blok indeks toast dibaca

en: Toast index blocks hit
id: Blok indeks toast diakses

en: Toast table size
id: Ukuran tabel toast

en: Tuple count
id: Hitung tuple

en: Tuple percent
id: Persen tuple

en: Dead tuple count
id: Hitung tuple nonaktif

en: Dead tuple percent
id: Persen tuple nonaktif

en: Free percent
id: Persentase kosong

en: Triggers
id: Trigger

en: Could not find the specified trigger function
id: Tidak dapat menemukan fungsi trigger yang ditentukan

en: Trigger is dropped
id: Trigger dihapus

en: Could not find the trigger in the table.
id: Tidak dapat menemukan trigger di tabel.

en: Row trigger?
id: Trigger baris?

en: Constraint trigger?
id: Trigger constraint?

en: Fires
id: Fire

en: Old table
id: Tabel lama

en: Transition
id: Transisi

en: New table
id: Tabel baru

en: Trigger function cannot be empty.
id: Fungsi trigger tidak boleh kosong.

en: PostgreSQL Catalog
id: Katalog PostgreSQL

en: pgAgent Job Scheduler
id: Penjadwal Pekerjaan pgAgent

en: Types
id: Tipe

en: Could not find the type in the database.
id: Tidak dapat menemukan jenis dalam database.

en: Subtype must be defined for range types.
id: Subtipe harus didefinisikan untuk jenis rentang.

en: External types require both input and output conversion functions.
id: Jenis eksternal memerlukan fungsi konversi input dan output.

en: The specified type could not be found.
id: Jenis yang ditentukan tidak dapat ditemukan.

en: Type dropped
id: Tipe dihapus

en: Type...
id: Jenis...

en: Subtype
id: Subtipe

en: Range Type
id: Jenis rentang

en: Subtype operator class
id: Kelas operator subtipe

en: Canonical function
id: Fungsi kanonik

en: Subtype diff function
id: Fungsi diff subtipe

en: Subtype cannot be empty
id: Subtipe tidak boleh kosong

en: Required
id: Diperlukan

en: Input function
id: Fungsi input

en: Output function
id: Fungsi output

en: Optional-1
id: Opsional-1

en: Receive function
id: Fungsi Menerima

en: Send function
id: Fungsi Kirim

en: Typmod in function
id: Fungsi Typmod masuk

en: Typmod out function
id: Fungsi Typmod keluar

en: Internal length
id: Panjang internal

en: Variable?
id: Variabel?

en: Default?
id: Bawaan?

en: Analyze function
id: Fungsi analyze

en: Category type
id: Jenis kategori

en: Preferred?
id: Lebih disukai?

en: Optional-2
id: Opsional-2

en: Element type
id: Jenis elemen

en: Delimiter
id: Pembatas

en: Alignment type
id: Jenis Penyelarasan

en: Storage type
id: Jenis penyimpanan

en: Passed by value?
id: Diteruskan berdasarkan nilai?

en: Input function cannot be empty
id: Fungsi masukan tidak boleh kosong

en: Output function cannot be empty
id: Fungsi keluaran tidak boleh kosong

en: Member Name
id: Nama anggota

en: Please specify the value for member name.
id: Harap tentukan nilai untuk nama anggota.

en: Please specify the type.
id: Harap tentukan jenisnya.

en: Data Type
id: Tipe data

en: Composite
id: Gabungan

en: Enumeration
id: Enumerasi

en: External
id: Luar

en: Nested Table
id: Tabel bersarang

en: Varying Array
id: Berbagai array

en: Composite Type
id: Tipe Komposit

en: Enumeration type
id: Jenis Enumerasi

en: External Type
id: Tipe eksternal

en: Members
id: Anggota

en: Labels
id: Label

en: SubType
id: Subtipe

en: System type?
id: Sistem tipe?

en: Views
id: View

en: Refresh Materialized View ({0})
id: Menyegarkan Materialized View ({0})

en: Refresh Materialized View
id: Menyegarkan Materialized View

en: Not available
id: Tidak tersedia

en: Refresh MView
id: Menyegarkan MView

en: Materialized Views
id: Materialized View

en: View dropped
id: View dihapus

en: 
    -- Changing the columns in a view requires dropping and re-creating the view.
    -- This may fail if other objects are dependent upon this view,
    -- or may cause procedural functions to fail if they are not modified to
    -- take account of the changes.
id: 
    -- Mengubah kolom dalam tampilan membutuhkan penurunan dan membuat ulang view.
    -- Ini mungkin gagal jika objek lain bergantung pada view ini,
    -- atau dapat menyebabkan fungsi prosedural gagal jika tidak dimodifikasi
    -- memperhitungkan perubahan.

en: Could not find the given server
id: Tidak dapat menemukan server yang diberikan

en: Please connect to the server first.
id: Harap terhubung ke server terlebih dahulu.

en: Materialized view refresh job created.
id: Pekerjaan penyegaran Materialized View berhasil dibuat.

en: Refresh View
id: Segarkan View

en: With data
id: Dengan data

en: With no data
id: Tanpa data

en: With data (concurrently)
id: Dengan data (bersamaan)

en: With no data (concurrently)
id: Tanpa data (bersamaan)

en: Please select server or child node from tree.
id: Pilih server atau node anak dari pohon.

en: Utility not found
id: Utilitas tidak ditemukan

en: Failed to create materialized view refresh job.
id: Gagal membuat pekerjaan penyegaran materialized view.

en: Failed to fetch Utility information
id: Gagal mengambil informasi Utilitas

en: System materialized view?
id: Sistem materialized view?

en: With data?
id: Dengan data?

en: Please enter view code.
id: Harap masukkan kode view.

en: Updating the definition will drop and re-create the materialized view. It may result in loss of information about its dependent objects.
id: Memperbarui definisi akan menghapus dan membuat kembali materialized view. Ini dapat mengakibatkan hilangnya informasi tentang objek dependennya.

en: System view?
id: Sistem view?

en: Security barrier?
id: Penghalang Keamanan?

en: Security invoker?
id: Pemanggil keamanan?

en: Check options
id: Opsi Pemeriksaan

en: No
id: Tidak

en: Cascaded
id: Kaskade

en: Changing the columns in a view requires dropping and re-creating the view. This may fail if other objects are dependent upon this view, or may cause procedural functions to fail if they are not modified to take account of the changes.
id: Mengubah kolom dalam view membutuhkan penghapusan dan penciptaan kembali view. Ini mungkin gagal jika objek lain bergantung pada view ini, atau dapat menyebabkan fungsi prosedural gagal jika mereka tidak dimodifikasi untuk memperhitungkan perubahan.

en: Do you wish to continue?
id: Apakah Anda ingin melanjutkan?

en: View Name
id: Nama View

en: Size of temporary files
id: Ukuran file sementara

en: Connect Database
id: Hubungkan Database

en: Selected database is already connected.
id: Database yang dipilih sudah terhubung.

en: Delete (Force)
id: Hapus (Force)

en: Disconnect from database
id: Putuskan sambungan dari database

en: Selected database is already disconnected.
id: Database yang dipilih sudah terputus.

en: ERD For Database
id: ERD Untuk Database

en: Connection lost
id: Koneksi terputus

en: Would you like to reconnect to the database?
id: Apakah Anda ingin terhubung kembali ke database?

en: Connect to database.
id: Terhubung ke database.

en: Connect to database
id: Terhubung ke database

en: Database already connected.
id: Database sudah terhubung.

en: Error: Object not found - %s.
id: Kesalahan: Objek Tidak Ditemukan - %s.

en: Are you sure you want to disconnect from database - %s?
id: Anda yakin ingin memutuskan hubungan dari database - %s?

en: Encoding
id: Pengkodean

en: Strategy
id: Strategi

en: WAL Log
id: Catatan WAL

en: File Copy
id: Salinan Berkas

en: Character type
id: Tipe karakter

en: ICU Locale
id: Lokal ICU

en: Collation Version
id: Versi Kolasi

en: ICU Rules
id: Peraturan ICU

en: Connection limit
id: Batas koneksi

en: Template?
id: Templat?

en: Note: When the preferences setting 'show template databases' is set to false, then template databases won't be displayed in the object explorer.
id: CATATAN: Ketika pengaturan preferensi 'show template databases' diatur ke false, maka templat database tidak akan ditampilkan di pejelajah objek.

en: Allow connections?
id: Izinkan koneksi?

en: Default Privileges
id: Hak bawaan

en: Schema restriction
id: Pembatasan Skema

en: Note: Changes to the schema restriction will require the Schemas node in the browser to be refreshed before they will be shown.
id: Catatan: Perubahan pada pembatasan skema akan membutuhkan node Skema di browser untuk disegarkan sebelum akan ditampilkan.

en: Please refresh the Schemas node to make changes to the schema restriction take effect.
id: Harap segarkan node Skema untuk membuat perubahan pada pembatasan skema berlaku.

en: Subscriptions
id: Subscription

en: Could not find the subscription information.
id: Tidak dapat menemukan informasi subscription.

en: Could not find the specified subscription.
id: Tidak dapat menemukan subscription yang ditentukan.

en: Subscription dropped
id: Subscription dihapus

en: Publication fetched successfully.
id: Publikasi berhasil diambil.

en: Check connection?
id: Periksa koneksi?

en: Host name/address
id: Nama/Alamat Host

en: Connection
id: Koneksi

en: To apply changes to the connection configuration, please disconnect from the server and then reconnect.
id: Untuk menerapkan perubahan pada konfigurasi koneksi, silakan putuskan dari server dan kemudian sambungkan kembali.

en: Password
id: Sandi

en: Connection timeout
id: Waktu koneksi habis

en: Click the refresh button to get the publications
id: Klik tombol segarkan untuk mendapatkan publikasi

en: SSL mode
id: Mode SSL

en: Allow
id: Mengizinkan

en: Prefer
id: Lebih menyukai

en: Require
id: Memerlukan

en: Verify-CA
id: Verifikasi-CA

en: Verify-Full
id: Verifikasi-penuh

en: Client certificate
id: Sertifikat Klien

en: Client certificate key
id: Kunci Sertifikat Klien

en: Root certificate
id: Sertifikat root

en: Certificate revocation list
id: Daftar Pencabutan Sertifikat

en: SSL compression?
id: Kompresi SSL?

en: Copy data?
id: Salin data?

en: Specifies whether the existing data in the publications that are being subscribed to should be copied once the replication starts.
id: Menentukan apakah data yang ada dalam publikasi yang sedang berlangganan harus disalin begitu replikasi dimulai.

en: Create slot?
id: Buat slot?

en: Specifies whether the command should create the replication slot on the publisher.This field will be disabled and set to false if subscription connects to same database.Otherwise, the CREATE SUBSCRIPTION call will hang.
id: Menentukan apakah perintah harus membuat slot replikasi pada penerbit. Bidang ini akan dinonaktifkan dan disetel ke false jika subscription terhubung ke database yang sama. Jika tidak, pemanggilan CREATE SUBSCRIPTION akan menggantung.

en: Specifies whether the subscription should be actively replicating, or whether it should be just setup but not started yet.
id: Menentukan apakah langganan harus direplikasi secara aktif, atau apakah itu harus hanya pengaturan tetapi belum dimulai.

en: Refresh publication?
id: Menyegarkan publikasi?

en: Fetch missing table information from publisher.
id: Ambil informasi tabel yang hilang dari penerbit.

en: Connect?
id: Hubungkan?

en: Specifies whether the CREATE SUBSCRIPTION should connect to the publisher at all. Setting this to false will change default values of enabled, create_slot and copy_data to false.
id: Menentukan apakah CREATE SUBSCRIPTION harus terhubung ke penerbit sama sekali. Menetapkan ini ke false akan mengubah nilai bawaan dari yang diaktifkan, create_slot dan copy_data menjadi false.

en: Slot name
id: Nama slot

en: Name of the replication slot to use. The default behavior is to use the name of the subscription for the slot name.
id: Nama slot replikasi untuk digunakan. Perilaku bawaan adalah menggunakan nama subscription untuk nama slot.

en: Synchronous commit
id: Commit sinkron

en: The value of this parameter overrides the synchronous_commit setting. The default value is off.
id: Nilai parameter ini menimpa pengaturan synchronous_commit. Nilai bawaannya adalah nonaktif.

en: Streaming
id: Pengaliran

en: Specifies whether to enable streaming of in-progress transactions for this subscription. By default, all transactions are fully decoded on the publisher and only then sent to the subscriber as a whole.
id: Menentukan apakah akan mengaktifkan pengaliran transaksi yang sedang berlangsung untuk langganan ini. Secara bawaan, semua transaksi didekodekan sepenuhnya pada penerbit dan baru kemudian dikirim ke pelanggan secara keseluruhan.

en: Binary?
id: Biner?

en: Specifies whether the subscription will request the publisher to send the data in binary format (as opposed to text). Even when this option is enabled, only data types having binary send and receive functions will be transferred in binary.
id: Menentukan apakah langganan akan meminta penerbit mengirimkan data dalam format biner (bukan teks). Meskipun opsi ini diaktifkan, hanya tipe data yang memiliki fungsi pengiriman dan penerimaan biner yang akan ditransfer dalam biner.

en: Two phase?
id: Dua fase?

en: Specifies whether two-phase commit is enabled for this subscription.
id: Menentukan apakah penerapan dua fase diaktifkan untuk langganan ini.

en: Disable on error?
id: Nonaktifkan saat kesalahan?

en: Specifies whether the subscription should be automatically disabled if any errors are detected by subscription workers during data replication from the publisher.
id: Menentukan apakah langganan harus dinonaktifkan secara otomatis jika ada kesalahan yang terdeteksi oleh pekerja langganan selama replikasi data dari penerbit.

en: Run as owner?
id: Operasikan sebagai pemilik?

en: If true, all replication actions are performed as the subscription owner. If false, replication workers will perform actions on each table as the owner of that table.
id: Jika benar, semua tindakan replikasi dilakukan sebagai pemilik langganan. Jika salah, pekerja replikasi akan melakukan tindakan pada setiap tabel sebagai pemilik tabel tersebut.

en: Password required?
id: Diperlukan kata sandi?

en: Specifies whether connections to the publisher made as a result of this subscription must use password authentication. Only superusers can set this value to false.
id: Menentukan apakah sambungan ke penerbit yang dibuat sebagai hasil langganan ini harus menggunakan autentikasi kata sandi. Hanya pengguna super yang dapat menyetel nilai ini ke salah.

en: Origin
id: Asal

en: none
id: tidak ada

en: Specifies whether the subscription will request the publisher to only send changes that do not have an origin or send changes regardless of origin. Setting origin to none means that the subscription will request the publisher to only send changes that do not have an origin. Setting origin to any means that the publisher sends changes regardless of their origin.
id: Menentukan apakah langganan akan meminta penerbit untuk hanya mengirim perubahan yang tidak memiliki asal atau mengirim perubahan tanpa memperhatikan asal usulnya. Menyetel asal ke tidak ada berarti langganan akan meminta penerbit untuk hanya mengirimkan perubahan yang tidak memiliki asal. Menetapkan asal ke apa pun berarti penerbit mengirimkan perubahan terlepas dari asal usulnya.

en: Either Host name, Address must be specified.
id: Seperti halnya nama Host, Alamat harus ditentukan.

en: Username must be specified.
id: Nama pengguna harus ditentukan.

en: Port must be specified.
id: Port harus ditentukan.

en: Publication must be specified.
id: Publikasi harus ditentukan.

en: Subscription name
id: Nama Subscription

en: Latest end time
id: Waktu akhir terbaru

en: Latest end lsn
id: Lsn akhir terbaru

en: Last message receipt
id: Tanda terima pesan terakhir

en: Last message send time
id: Waktu kirim pesan terakhir

en: Backends
id: Backend

en: Xact committed
id: Xact sudah commit

en: Xact rolled back
id: Xact sudah diulang

en: Tuples returned
id: Tupel dikembalikan

en: Tuples fetched
id: Tuple diambil

en: pgAgent Jobs
id: pekerjaan pgAgent

en: Could not find the pgAgent job on the server.
id: Tidak dapat menemukan pekerjaan pgAgent di server.

en: Updated the next runtime to now.
id: Memperbarui runtime berikutnya ke saat ini.

en: Schedules
id: Jadwal

en: Could not find the specified job step.
id: Tidak dapat menemukan langkah pekerjaan yang ditentukan.

en: Job schedule update failed.
id: Pembaruan jadwal pekerjaan gagal.

en: -- No SQL could be generated for the selected object.
id: -- Tidak ada SQL yang dapat dihasilkan untuk objek yang dipilih.

en: Schedule
id: Jadwal

en: Schedule...
id: Jadwal...

en: Time
id: Waktu

en: Please specify date/time.
id: Harap tentukan tanggal/waktu.

en: Schedules are specified using a
id: Jadwal ditentukan menggunakan

en: cron-style
id: gaya cron

en: For each selected time or date element, the schedule will execute.
id: Untuk setiap elemen waktu atau tanggal yang dipilih, jadwal akan dijalankan.

en: e.g. To execute at 5 minutes past every hour, simply select ‘05’ in the Minutes list box.
id: misalnya, Untuk mengeksekusi pada setiap jam lewat 5 menit, cukup pilih ‘05’ di kotak daftar menit.

en: Values from more than one field may be specified in order to further control the schedule.
id: Nilai dari lebih dari satu bidang dapat ditentukan untuk mengontrol jadwal lebih lanjut.

en: e.g. To execute at 12:05 and 14:05 every Monday and Thursday, you would click minute 05, hours 12 and 14, and weekdays Monday and Thursday.
id: misalnya, Untuk mengeksekusi pada pukul 12:05 dan 14:05 setiap hari Senin dan Kamis, Anda akan mengklik menit 05, jam 12 dan 14, dan hari kerja Senin dan Kamis.

en: For additional flexibility, the Month Days check list includes an extra Last Day option. This matches the last day of the month, whether it happens to be the 28th, 29th, 30th or 31st.
id: Untuk fleksibilitas tambahan, daftar periksa hari bulan termasuk opsi hari terakhir tambahan. Ini cocok dengan hari terakhir bulan itu, apakah itu yang terjadi pada tanggal 28, 29, 30 atau 31.

en: Week days
id: Hari kerja

en: Month days
id: Hari bulan

en: Days
id: Hari

en: Times
id: Waktu

en: Exceptions
id: Pengecualian

en: Please enter the start time.
id: Harap masukkan waktu mulai.

en: pgAgent Job
id: pekerjaan pgAgent

en: pgAgent Job...
id: Pekerjaan pgAgent...

en: Run now
id: Operasikan sekarang

en: Job class
id: Kelas pekerjaan

en: Please select a class to categorize the job. This option will not affect the way the job runs.
id: Pilih kelas untuk mengkategorikan pekerjaan. Opsi ini tidak akan mempengaruhi cara kerja.

en: Host agent
id: Agen Host

en: Enter the hostname of a machine running pgAgent if you wish to ensure only that machine will run this job. Leave blank if any host may run the job.
id: Masukkan nama host mesin yang menjalankan pgAgent jika Anda ingin memastikan hanya mesin itu yang akan menjalankan pekerjaan ini. Biarkan kosong jika host manapun yang dapat menjalankan pekerjaan.

en: Created
id: Dibuat

en: Changed
id: Diubah

en: Next run
id: Operasi berikutnya

en: Last run
id: Operasi terakhir

en: Last result
id: Hasil terakhir

en: Unknown
id: Tidak dikenal

en: Running at
id: Beroperasi saat

en: Not running currently.
id: Tidak beroperasi saat ini.

en: Steps
id: Langkah

en: Job step creation failed.
id: Pembuatan langkah pekerjaan gagal.

en: Job step update failed.
id: Pembaruan langkah pekerjaan gagal.

en: Step
id: Langkah

en: Job Step...
id: Langkah Pekerjaan...

en: Batch
id: Kelompok

en: Connection type
id: Jenis koneksi

en: Remote
id: Jarak jauh

en: Select <strong>Local</strong> if the job step will execute on the local database server, or <strong>Remote</strong> to specify a remote database server.
id: Pilih <strong>Lokal</strong> jika langkah pekerjaan akan dijalankan di server database lokal, atau <strong>Jarak jauh</strong> untuk menentukan server database jarak jauh.

en: Please select the database on which the job step will run.
id: Pilih database tempat langkah pekerjaan akan beroperasi.

en: Connection string
id: String koneksi

en: Please specify the connection string for the remote database server. Each parameter setting is in the form keyword = value. Spaces around the equal sign are optional. To write an empty value, or a value containing spaces, surround it with single quotes, e.g., keyword = 'a value'. Single quotes and backslashes within the value must be escaped with a backslash, i.e., ' and \.<br>For more information, please see the documentation on <a href="https://www.postgresql.org/docs/current/libpq-connect.html#LIBPQ-CONNSTRING" target="_blank">libpq connection strings</a>.
id: Harap tentukan string koneksi untuk server database jarak jauh. Setiap pengaturan parameter ada dalam bentuk kata kunci = nilai. Spasi di sekitar tanda sama dengan adalah opsional. Untuk menulis nilai kosong, atau nilai yang berisi spasi, awali dan akhiri dengan kutipan tunggal, mis., Kata kunci = 'suatu nilai'. Kutipan tunggal dan backslash dalam nilai harus diloloskan dengan backslash, mis., ' dan \. <br>Untuk informasi lebih lanjut, silakan lihat dokumentasi di <a href = "https://www.postgresql.org/docs/current/libpq-connect.html#libpq-connstring "target =" _ blank ">string koneksi libpq</a>.

en: On error
id: Saat kesalahan

en: Fail
id: Gagal

en: Success
id: Sukses

en: Ignore
id: Mengabaikan

en: Please select a database.
id: Pilih database.

en: Please enter a connection string.
id: Harap masukkan string koneksi.

en: Please enter a valid connection string.
id: Harap masukkan string koneksi yang valid.

en: Invalid parameter in the connection string - %s.
id: Parameter tidak valid dalam string koneksi - %s.

en: Please specify code to execute.
id: Harap tentukan kode untuk dieksekusi.

en: Please select valid on error option.
id: Pilih opsi valid untuk saat kesalahan.

en: Run
id: Beroperasi

en: Start time
id: Waktu mulai

en: Duration
id: Durasi

en: End time
id: Waktu selesai

en: Result
id: Hasil

en: Output
id: Keluaran

en: PGD Replication Groups
id: Grup Replikasi PGD

en: Could not find the Replication Node.
id: Tidak dapat menemukan Node Replikasi.

en: Sequence ID
id: ID Urutan

en: Group Name
id: Nama Grup

en: Local DB Name
id: Nama DB Lokal

en: Location
id: Lokasi

en: Streaming Mode
id: Mode Pengaliran

en: Enable Proxy Routing?
id: Aktifkan Perutean Proksi?

en: Enable Raft?
id: Aktifkan Rakit?

en: PGD Replication Group
id: Grup Replikasi PGD

en: Replica Nodes
id: Node Replika

en: App Name
id: Nama Aplikasi

en: Client Address
id: Alamat Klien

en: Client Hostname
id: Nama Host Klien

en: Client Port
id: Port Klien

en: State
id: Status

en: Sent LSN
id: Mengirim LSN

en: WAL Details
id: Detail WAL

en: Write LSN
id: Tulis LSN

en: Flush LSN
id: Mengalirkan LSN

en: Replay LSN
id: Putar Ulang LSN

en: Write Lag
id: Jeda Penulisan

en: Flush Lag
id: Keterlambatan Pengaliran

en: Replay Lag
id: Keterlambatan Putar Ulang

en: Slot Name
id: Nama Slot

en: Replication Slot
id: Slot Replikasi

en: Slot Type
id: Jenis Slot

en: Active
id: Aktif

en: Resource Groups
id: Grup Sumber Daya

en: Could not find the resource group.
id: Tidak dapat menemukan grup sumber daya.

en: The specified resource group could not be found.
id: Grup sumber daya yang ditentukan tidak dapat ditemukan.

en: Resource Group dropped
id: Grup sumber daya dihapus

en: The specified resource group could not be found.
id: Grup sumber daya yang ditentukan tidak dapat ditemukan.

en: Resource Group
id: Grup Sumber Daya

en: Resource Group...
id: Grup Sumber Daya...

en: System resource group?
id: Sistem grup sumber daya?

en: CPU rate limit (percentage)
id: Batas tingkat CPU (persentase)

en: Dirty rate limit (KB)
id: Batas tingkat kotor (KB)

en: Login/Group Roles
id: Login/Aturan Grup

en: Date format is invalid.
id: Format tanggal tidak valid.

en: Connection limit must be an integer value or equal to -1.
id: Batas koneksi harus merupakan nilai integer atau sama dengan -1.

en: 
    Role members information must be passed as an array of JSON objects in the
    following format:
    
    rolmembers:[{
        role: [rolename],
        admin: True/False
        },
        ...
    ]
id: 
    Informasi aturan anggota harus disahkan sebagai array objek JSON di
    format berikut:
    
    rolmembers: [{
        role: [rolename],
        admin: True/False
        },
        ...
    ]

en: 
    Role membership information must be passed as a string representing an array of
    JSON objects in the following format:
    rolmembers:{
        'added': [{
            role: [rolename],
            admin: True/False
            },
            ...
            ],
        'deleted': [{
            role: [rolename],
            admin: True/False
            },
            ...
            ],
        'updated': [{
            role: [rolename],
            admin: True/False
            },
            ...
            ]
id: 
    Informasi aturan keanggotaan harus disahkan sebagai string yang mewakili array
    objek JSON dalam format berikut:
    rolmembers: {
        'added': [{
            role: [rolename],
            admin: True/False
            },
            ...
            ],
        'deleted': [{
            role: [rolename],
            admin: True/False
            },
            ...
            ],
        'updated': [{
            role: [rolename],
            admin: True/False
            },
            ...
            ]

en: 
    Role membership information must be passed as an array of JSON objects in the
    following format:
    
    rolmembership:[{
        role: [rolename],
        admin: True/False
        },
        ...
    ]
id: 
    Informasi aturan keanggotaan harus disahkan sebagai array objek JSON di
    format berikut:
    
    rolmembership: [{
        role: [rolename],
        admin: True/False
        },
        ...
    ]

en: 
    Role membership information must be passed as a string representing an array of
    JSON objects in the following format:
    rolmembership:{
        'added': [{
            role: [rolename],
            admin: True/False
            },
            ...
            ],
        'deleted': [{
            role: [rolename],
            admin: True/False
            },
            ...
            ],
        'updated': [{
            role: [rolename],
            admin: True/False
            },
            ...
            ]
id: 
    Informasi aturan keanggotaan harus disahkan sebagai string yang mewakili array
    objek JSON dalam format berikut:
    rolmembership: {
        'added': [{
            role: [rolename],
            admin: True/False
            },
            ...
            ],
        'deleted': [{
            role: [rolename],
            admin: True/False
            },
            ...
            ],
        'updated': [{
            role: [rolename],
            admin: True/False
            },
            ...
            ]

en: 
    Security Label must be passed as an array of JSON objects in the following
    format:
    seclabels:[{
        provider: <provider>,
        label: <label>
        },
        ...
    ]
id: 
    Label keamanan harus disahkan sebagai array objek JSON di format
    berikut ini:
    seclabels: [{
        provider: <provider>,
        label: <label>
        },
        ...
    ]

en: 
    Security Label must be passed as an array of JSON objects in the following
    format:
    seclabels:{
        'added': [{
            provider: <provider>,
            label: <label>
            },
            ...
            ],
        'deleted': [{
            provider: <provider>,
            label: <label>
            },
            ...
            ],
        'updated': [{
            provider: <provider>,
            label: <label>
            },
            ...
            ]
id: 
    Label keamanan harus disahkan sebagai array objek JSON di format
    berikut ini:
    seclabels: {
        'added': [{
            provider: <provider>,
            label: <label>
            },
            ...
            ],
        'deleted': [{
            provider: <provider>,
            label: <label>
            },
            ...
            ],
        'updated': [{
            provider: <provider>,
            label: <label>
            },
            ...
            ]

en: 
    Configuration parameters/variables must be passed as an array of JSON objects
    in the following format in create mode:
    variables:[{
    database: <database> or null,
    name: <configuration>,
    value: <value>
    },
    ...
    ]
id: 
    Parameter/variabel konfigurasi harus sesuai sebagai array objek JSON
    dalam format berikut dalam mode create:
    variabel: [{
    database: <database> atau null,
    name: <configuration>,
    value: <value>
    },
    ...
    ]

en: 
    Configuration parameters/variables must be passed as an array of JSON objects
    in the following format in update mode:
    rolmembership:{
    'added': [{
        database: <database> or null,
        name: <configuration>,
        value: <value>
        },
        ...
        ],
    'deleted': [{
        database: <database> or null,
        name: <configuration>,
        value: <value>
        },
        ...
        ],
    'updated': [{
        database: <database> or null,
        name: <configuration>,
        value: <value>
        },
        ...
        ]
id: 
    Parameter/variabel konfigurasi harus sesuai sebagai array objek JSON
    dalam format berikut dalam mode pembaruan:
    rolmembership: {
    'added': [{
        database: <database> atau null,
        name: <configuration>,
        value: <value>
        },
        ...
        ],
    'deleted': [{
        database: <database> atau null,
        name: <configuration>,
        value: <value>
        },
        ...
        ],
    'updated': [{
        database: <database> atau null,
        name: <configuration>,
        value: <value>
        },
        ...
        ]

en: Name must be specified.
id: Nama harus ditentukan.

en: The current user does not have permission to drop the role.
id: Pengguna saat ini tidak memiliki izin untuk menghapus aturan.

en: The current user does not have permission to update the role.
id: Pengguna saat ini tidak memiliki izin untuk memperbarui aturan.

en: The current user does not have permission to create the role.
id: Pengguna saat ini tidak memiliki izin untuk membuat aturan.

en: Error retrieving the role information.
    {0}
id: Kesalahan mengambil informasi aturan.
    {0}

en: Could not find the role on the database server.
id: Tidak dapat menemukan aturan di server database.

en: Could not drop the role.
    {0}
id: Tidak bisa menghapus aturan.
    {0}

en: Could not generate reversed engineered query for the role.
    {0}
id: Tidak dapat menghasilkan kueri rekayasa terbalik untuk aturan tersebut.
    {0}

en: Could not generate reversed engineered query for the role.
id: Tidak dapat menghasilkan kueri rekayasa terbalik untuk aturan tersebut.

en: Could not create the role.
    {0}
id: Tidak bisa membuat aturan.
    {0}

en: Error retrieving variable information for the role.
    {0}
id: Kesalahan mengambil informasi variabel untuk aturan tersebut.
    {0}

en: Error retrieving the variable options for the role.
    {0}
id: Kesalahan mengambil opsi variabel untuk aturan tersebut.
    {0}

en: Reassign owned executed successfully!
id: Pindah kepemilikan sukses dieksekusi!

en: Drop owned executed successfully!
id: Hapus kepemilikan sukses dieksekusi!

en: Login/Group Role
id: Login/Aturan Kelompok

en: Login Role
id: Aturan Login

en: Group Role
id: Aturan Kelompok

en: Login/Group Role...
id: Login/Aturan kelompok...

en: Reassign/Drop Owned...
id: Pindah/Hapus Kepemilikan...

en: System role?
id: Sistem aturan?

en: Account expires
id: Akun kedaluwarsa

en: Please note that if you leave this field blank, then password will never expire.
id: Harap dicatat bahwa jika Anda membiarkan bagian ini kosong, maka sandi tidak akan pernah kedaluwarsa.

en: No Expiry
id: Tidak ada kedaluwarsa

en: Can login?
id: Bisa masuk?

en: Create roles?
id: Buat aturan?

en: Create databases?
id: Buat database?

en: Inherit rights from the parent roles?
id: Mewarisi hak dari aturan induk?

en: Can initiate streaming replication and backups?
id: Dapatkah memulai replikasi streaming dan pencadangan?

en: Bypass RLS?
id: Lewati RLS?

en: Member of
id: Anggota dari

en: Membership
id: Keanggotaan

en: Select the checkbox for roles to include WITH ADMIN OPTION.
id: Pilih kotak centang untuk aturan disertakan WITH ADMIN OPTION.

en: Roles shown with a check mark have the WITH ADMIN OPTION set.
id: Aturan yang ditunjukkan dengan tanda centang memiliki set WITH ADMIN OPTION.

en: General
id: Umum

en: Reassign
id: Menugaskan kembali

en: Drop
id: Dihapus

en: Change the ownership or
    drop the database objects owned by a database role
id: Mengubah kepemilikan atau
    Hapus objek database yang dimiliki oleh aturan database

en: Reassign objects to
id: Menugaskan kembali objek ke

en: New owner of the affected objects
id: Pemilik baru objek yang terpengaruh

en: Note: CASCADE will automatically drop objects that depend on the affected objects, and in turn all objects that depend on those objects
id: Catatan: CASCADE akan secara otomatis menghapus objek yang bergantung pada objek yang terpengaruh, dan pada gilirannya semua objek yang bergantung pada objek tersebut

en: From database
id: Dari database

en: Target database on which the operation will be carried out
id: Target database tempat operasi akan dilakukan

en: 'Reassign objects to' can not be empty
id: 'Menugaskan kembali objek ke' tidak boleh kosong

en: 'From database ' can not be empty
id: 'Dari database' tidak boleh kosong

en: Are you sure you wish to ${state.role_op} all the objects owned by the selected role?
id: Apakah Anda yakin ingin ${state.role_op} semua objek yang dimiliki oleh aturan yang dipilih?

en: Reassign/Drop Owned - ${data.label}
id: Pindahkan/Hapus Kepemilikan - ${data.label}

en: Reassign/Drop
id: Tetapkan Ulang/Lepaskan

en: Set as default
id: Ditetapkan sebagai bawaan

en: Database Server
id: Server database

en: Binary Path
id: Path biner

en: Select folder
id: Pilih folder

en: Select binary path...
id: Pilih path biner...

en: Enter binary path...
id: Masukkan path biner...

en: Validate Path
id: Validasi Path

en: Path should not be empty.
id: Path tidak boleh kosong.

en: Validate binary path
id: Validasi path biner

en: Failed to validate binary path.
id: Gagal memvalidasi path biner.

en: User/Role
id: Pengguna/Aturan

en: Option
id: Opsi

en: Grantee
id: Penerima akses

en: Grantor
id: Pemberi akses

en: At least one privilege should be selected.
id: Setidaknya satu hak harus dipilih.

en: Provider
id: Penyedia

en: Security label
id: Label keamanan

en: Register - %s
id: Daftar - %s

en: Copy Server - %s
id: Salin Server - %s

en: Copy of %s
id: Salinan %s

en: Connect Server
id: Hubungkan server

en: Database server is already connected.
id: Server database sudah terhubung.

en: Disconnect from server
id: Putuskan sambungan dari server

en: Database server is already disconnected.
id: Server database sudah terputus.

en: Reload Configuration
id: Muat Ulang Konfigurasi

en: Please select a server from the object explorer to reload the configuration files.
id: Pilih server dari penjelajah objek untuk memuat ulang file konfigurasi.

en: Add Named Restore Point...
id: Tambahkan titik pemulihan bernama...

en: Please select any server from the object explorer to Add Named Restore Point.
id: Pilih server mana pun dari penjelajah objek untuk menambahkan titik pemulihan bernama.

en: Change Password...
id: Ganti Sandi...

en: Please connect server to enable change password.
id: Harap hubungkan server untuk mengaktifkan perubahan sandi.

en: Pause Replay of WAL
id: Hentikan Wal Replay

en: Please select a connected database as a Super user and run in Recovery mode to Pause Replay of WAL.
id: Pilih database yang terhubung sebagai Pengguna super dan jalankan dalam mode Pemulihan untuk menjeda Replay WAL.

en: Resume Replay of WAL
id: Lanjutkan Replay WAL

en: Please select a connected database as a Super user and run in Recovery mode to Resume Replay of WAL.
id: Pilih database yang terhubung sebagai Pengguna super dan jalankan dalam mode Pemulihan untuk melanjutkan Replay WAL.

en: Clear Saved Password
id: Hapus Sandi yang Tersimpan

en: Clear SSH Tunnel Password
id: Hapus Sandi Terowongan SSH

en: SSH Tunnel password is not saved for selected server.
id: Sandi Terowongan SSH tidak disimpan untuk server yang dipilih.

en: Copy Server...
id: Salin Server...

en: Reload server configuration
id: Muat ulang konfigurasi server

en: Are you sure you want to reload the server configuration on %s?
id: Apakah Anda yakin ingin memuat ulang konfigurasi server pada %s?

en: Restore point name
id: Pulihkan titik bernama

en: Change Password
id: Ganti Sandi

en: Clear saved password
id: Hapus sandi yang tersimpan

en: Are you sure you want to clear the saved password for server %s?
id: Anda yakin ingin menghapus sandi yang disimpan untuk server %s?

en: Clear SSH Tunnel password
id: Hapus Sandi Terowongan SSH

en: Are you sure you want to clear the saved password of SSH Tunnel for server %s?
id: Anda yakin ingin menghapus sandi terowongan SSH yang disimpan untuk server %s?

en: You have connected to a server version that is older than is supported by pgAdmin. This may cause pgAdmin to break in strange and unpredictable ways. Or a plague of frogs. Either way, you have been warned!
id: Anda telah terhubung ke versi server yang lebih lama dari yang didukung oleh pgAdmin. Hal ini dapat menyebabkan pgAdmin tidak berfungsi dengan cara yang aneh dan tidak terduga. Atau plague of frogs. Bagaimanapun, Anda telah diperingatkan!

en: Server connected
id: Server terhubung

en: Connect to server.
id: Sambungkan ke server.

en: Connect to Server
id: Sambungkan ke server

en: Are you sure you want to disconnect from the server %s?
id: Apakah Anda yakin ingin memutuskan sambungan dari server %s?

en: Text
id: Teks

en: Server group
id: Grup server

en: Shared Server Owner
id: Pemilik server bersama

en: Server type
id: Jenis server

en: Connected?
id: Terhubung?

en: Background
id: Latar belakang

en: Foreground
id: Latar depan

en: Connect now?
id: Terhubung sekarang?

en: Shared?
id: Bersama?

en: Shared Username
id: Nama Pengguna Bersama

en: Connection String
id: String koneksi

en: Kerberos authentication?
id: Otentikasi Kerberos?

en: GSS authenticated?
id: GSS diotentikasi?

en: GSS encrypted?
id: GSS dienkripsi?

en: Save password?
id: Simpan sandi?

en: Service
id: Layanan

en: Connection Parameters
id: Parameter koneksi

en: Use SSH tunneling
id: Gunakan terowongan SSH

en: SSH Tunnel
id: Terowongan SSH

en: Tunnel host
id: Host terowongan

en: Tunnel port
id: Port Terowongan

en: Authentication
id: Otentikasi

en: Identity file
id: File identitas

en: Keep alive (seconds)
id: Tetap hidup (detik)

en: DB restriction
id: Pembatasan DB

en: Password exec command
id: Perintah eksekusi sandi

en: Password exec expiration (seconds)
id: Kedaluwarsa eksekusi sandi (detik)

en: Prepare threshold
id: Siapkan ambang batas

en: If it is set to 0, every query is prepared the first time it is executed. If it is set to blank, prepared statements are disabled on the connection.
id: Jika disetel ke 0, setiap kueri disiapkan saat pertama kali dijalankan. Jika disetel ke kosong, pernyataan yang disiapkan akan dinonaktifkan pada koneksi.

en: Server group must be specified.
id: Grup server harus ditentukan.

en: Either Host name or Service must be specified.
id: Nama atau layanan host harus ditentukan.

en: Host name must be valid hostname or IPv4 or IPv6 address.
id: Nama host harus valid nama host atau alamat IPv4 atau IPv6.

en: SSH Tunnel host must be specified.
id: Host Terowongan SSH harus ditentukan.

en: SSH Tunnel port must be specified.
id: Port Terowongan SSH harus ditentukan.

en: SSH Tunnel username must be specified.
id: Nama pengguna Terowongan SSH harus ditentukan.

en: SSH Tunnel identity file must be specified.
id: File identitas Terowongan SSH harus ditentukan.

en: Keep alive must be specified. Specify 0 for no keep alive.
id: Tetap hidup harus ditentukan. Tentukan 0 untuk tidak tetap hidup.

en: Host address
id: Alamat host

en: Password file
id: File sandi

en: Channel binding
id: Pengikatan saluran

en: prefer
id: lebih menyukai

en: require
id: memerlukan

en: disable
id: nonaktif

en: Connection timeout (seconds)
id: Batas waktu koneksi (detik)

en: Client encoding
id: Pengkodean Klien

en: Application name
id: Nama aplikasi

en: Fallback application name
id: Nama aplikasi fallback

en: Keepalives idle (seconds)
id: Keepalives tanpa aktivitas (detik)

en: Keepalives interval (seconds)
id: Interval Keepalives (detik)

en: Keepalives count
id: Hitungan Keepalives

en: TCP user timeout (milliseconds)
id: Batas waktu TCP pengguna (milidetik)

en: Replication
id: Replikasi

en: on
id: aktif

en: off
id: nonaktif

en: allow
id: mengizinkan

en: verify-ca
id: Verifikasi-CA

en: verify-full
id: Verifikasi-penuh

en: SSL password
id: Sandi SSL

en: Certificate revocation list directory
id: Direktori daftar pencabutan sertifikat

en: Server name indication
id: Indikasi nama server

en: Require peer
id: Membutuhkan rekan

en: SSL min protocol version
id: Versi protokol SSL min

en: SSL max protocol version
id: Versi protokol SSL maks

en: Kerberos service name
id: Nama layanan Kerberos

en: GSS library
id: Pustaka GSS

en: Target session attribute
id: Atribut Sesi Target

en: prefer-standby
id: mengutamakan-standby

en: Load balance hosts
id: Host penyeimbang beban

en: random
id: acak

en: Custom auto-vacuum?
id: Vakum otomatis khusus?

en: Autovacuum Enabled?
id: Autovacuum Diaktifkan?

en: Not set
id: Tidak diatur

en: Yes
id: Ya

en: TOAST table
id: Tabel TOAST

en: Keyword
id: Kata kunci

en: Please select a parameter name.
id: Pilih nama parameter.

en: Please enter a value for the parameter.
id: Harap masukkan nilai untuk parameter.

en: Tablespaces
id: Tablespace

en: Could not find the tablespace.
id: Tidak dapat menemukan tablespace.

en: Could not find the tablespace information.
id: Tidak dapat menemukan informasi tablespace.

en: Tablespace created successfully, Set parameter fail: {0}
id: Tablespace berhasil dibuat, atur parameter gagal: {0}

en: The specified tablespace could not be found.
id: Tablespace yang ditentukan tidak dapat ditemukan.

en: Tablespace dropped
id: Tablespace dihapus

en: Could not find the tablespace on the server.
id: Tidak dapat menemukan tablespace di server.

en: System tablespace?
id: Sistem tablespace?

en: 'Location' cannot be empty.
id: 'Lokasi' tidak boleh kosong.

en: Backend start
id: Mulai Backend

en: Client
id: Klien

en: Application
id: Aplikasi

en: Wait event type
id: Tunggu event jenis

en: Wait event name
id: Tunggu event nama

en: Query
id: Kueri

en: Query start
id: Kueri Mulai

en: Xact start
id: Xact mulai

en: Streaming Replication
id: Replikasi streaming

en: Server Group
id: Grup server

en: Server Group...
id: Grup server...

en: Object
id: Objek

en: Tools
id: Peralatan

en: Help
id: Bantuan

en: Error in opening window
id: Kesalahan di pembukaan jendela

en: No object selected
id: Tidak ada objek yang dipilih

en: No menu available for this object.
id: Tidak ada menu yang tersedia untuk objek ini.

en: Please select an object in the tree view.
id: Pilih objek di tampilan pohon.

en: Register
id: Daftar

en: Are you sure you want to close the %s browser?
id: Apakah Anda yakin ingin menutup browser %s?

en: Error retrieving details for the node.
id: Kesalahan mengambil detail untuk node.

en: Refresh
id: Menyegarkan

en: Search Objects...
id: Cari Objek...

en: Sunday
id: Minggu

en: Monday
id: Senin

en: Tuesday
id: Selasa

en: Wednesday
id: Rabu

en: Thursday
id: Kamis

en: Friday
id: Jumat

en: Saturday
id: Sabtu

en: 1st
id: Ke-1

en: 2nd
id: Ke-2

en: 3rd
id: Ke-3

en: 4th
id: Ke-4

en: 5th
id: Ke-5

en: 6th
id: Ke-6

en: 7th
id: Ke-7

en: 8th
id: Ke-8

en: 9th
id: Ke-9

en: 10th
id: Ke-10

en: 11th
id: Ke-11

en: 12th
id: Ke-12

en: 13th
id: Ke-13

en: 14th
id: Ke-14

en: 15th
id: Ke-15

en: 16th
id: Ke-16

en: 17th
id: Ke-17

en: 18th
id: Ke-18

en: 19th
id: Ke-19

en: 20th
id: Ke-20

en: 21st
id: Ke-21

en: 22nd
id: Ke-22

en: 23rd
id: Ke-23

en: 24th
id: Ke-24

en: 25th
id: Ke-25

en: 26th
id: Ke-26

en: 27th
id: Ke-27

en: 28th
id: Ke-28

en: 29th
id: Ke-29

en: 30th
id: Ke-30

en: 31st
id: Ke-31

en: January
id: Januari

en: February
id: Februari

en: March
id: Maret

en: May
id: Mei

en: June
id: Juni

en: July
id: Juli

en: August
id: Agustus

en: October
id: Oktober

en: December
id: Desember

en: Last day
id: Hari terakhir

en: pgAdmin server not responding, try to login again: ${error.message || error.response.data.errormsg}
id: server pgAdmin tidak merespons, coba login lagi: ${error.message || error.response.data.errormsg}

en: Server heartbeat logging error: ${error.message || error.response.data.errormsg}
id: Kesalahan logging heartbeat server: ${error.message || error.response.data.errormsg}

en: Create - %s
id: Buat - %s

en: Refresh...
id: Menyegarkan...

en: Properties...
id: Properti...

en: Remove %s
id: Hapus %s

en: Delete
id: Hapus

en: Delete (Cascade)
id: Hapus (Cascade)

en: %s Script
id: %s Skrip

en: Scripts
id: Skrip

en: Are you sure want to stop editing the properties of %s "%s"?
id: Apakah Anda yakin ingin berhenti mengedit properti %s "%s"?

en: Are you sure want to reset the current changes and re-open the panel for %s "%s"?
id: Apakah Anda yakin ingin mengatur ulang perubahan saat ini dan membuka kembali panel untuk %s "%s"?

en: Edit in progress?
id: Edit sedang berlangsung?

en: Delete database with the force option will attempt to terminate all existing connections to the <b>"%s"</b> database. Are you sure you want to proceed?
id: Hapus basis data dengan opsi paksa akan mencoba mengakhiri semua koneksi yang ada ke basis data <b>"%s"</b>. Apakah Anda yakin ingin melanjutkan?

en: Delete FORCE %s?
id: Hapus FORCE %s?

en: Are you sure you want to delete %s <b>"%s"</b> and all the objects that depend on it?
id: Apakah Anda yakin ingin menghapus %s <b>"%s"</b> dan semua objek yang bergantung padanya?

en: Delete CASCADE %s?
id: Hapus CASCADE %s?

en: The %s "%s" cannot be dropped.
id: %s "%s" tidak dapat dihapus.

en: Are you sure you want to remove %s "%s"?
id: Apakah Anda yakin ingin menghapus %s "%s"?

en: Remove %s?
id: Hapus %s?

en: Are you sure you want to delete %s <b>"%s"</b>?
id: Apakah Anda yakin ingin menghapus %s <b>"%s"</b>?

en: Delete %s?
id: Hapus %s?

en: The %s "%s" cannot be dropped/removed.
id: %s "%s" tidak dapat dihapus.

en: Error dropping/removing %s: "%s"
id: Kesalahan saat menghapus %s: "%s"

en: Your browser was detected as <strong>{0}</strong> version
        <strong>{1}</strong>, which is either deprecated or not supported by
        pgAdmin 4.
id: Browser Anda terdeteksi sebagai <strong>{0}</strong> versi
        <strong>{1}</strong>, yang sudah usang atau tidak didukung oleh
        pgAdmin 4.

en: Your browser was detected as <strong>{0}</strong> version
        <strong>{1}</strong>, which pgAdmin has not been tested with. pgAdmin may
        not work as expected, and any issues reported when using this browser may
        not be fixed.
id: Browser Anda terdeteksi sebagai <strong>{0}</strong> versi
        <strong>{1}</strong>, yang belum diuji oleh pgAdmin. pgAdmin mungkin
        tidak berfungsi seperti yang diharapkan, dan masalah apa pun yang dilaporkan saat menggunakan browser ini mungkin
        tidak diperbaiki.

en: Please visit the <a class="alert-link"
        href="https://www.pgadmin.org/faq/#11" target="_new">FAQ</a> to see the
        supported browsers.
id: Silakan kunjungi <a class = "alert-link"
        href = "https://www.pgadmin.org/faq/#11" target = "_ new">FAQ</a> Untuk melihat
        browser yang didukung.

en: Loading {0} v{1}...
id: Memuat {0} v{1}...

en: Login Failed.
id: Gagal masuk.

en: Logged out successfully.
id: Keluar berhasil.

en: Close
id: Menutup

en: You are currently running version {0} of {1}, however the current version is {2}.
id: Anda sedang menjalankan versi {0} dari {1}, namun versi saat ini {2}.

en: Please click <a class="alert-link" href="{0}" target="_new">here</a> for more information.
id: Silakan klik <a class="Alert-link" href="{0}" target="_new">di sini</a> untuk informasi lebih lanjut.

en: Click here for details.
id: Klik disini untuk detail.

en: Definition incomplete
id: Definisi tidak lengkap

en: Nothing changed
id: Tidak ada yang berubah

en: '%s' must be an integer.
id: '%s' harus berupa bilangan bulat.

en: '%s' must be a numeric.
id: '%s' harus berupa angka.

en: '%s' must be greater than or equal to %s.
id: '%s' harus lebih besar dari atau sama dengan %s.

en: '%s' must be less than or equal to %s.
id: '%s' harus kurang dari atau sama dengan %s.

en: '%s' cannot be empty.
id: '%s' tidak boleh kosong.

en: No SQL could be generated for the selected object.
id: Tidak ada SQL yang dapat dihasilkan untuk objek yang dipilih.

en: No statistics are available for the selected object.
id: Tidak ada statistik yang tersedia untuk objek yang dipilih.

en: True
id: Benar

en: False
id: Salah

en: Error retrieving the information - %s
id: Kesalahan mengambil informasi - %s

en: Select All
id: Pilih Semua

en: Unselect All
id: Batalkan semua pilihan

en: Retrieving data from the server...
id: Mengambil data dari server...

en: Failed to retrieve data from the server.
id: Gagal mengambil data dari server.

en: The number of seconds between graph samples.
id: Jumlah detik antara sampel grafik.

en: Dashboards
id: Dasbor

en: Session statistics refresh rate
id: Statistik sesi refresh rate

en: Transaction throughput refresh rate
id: Throughput transaksi refresh rate

en: Tuples in refresh rate
id: Tupel in refresh rate

en: Tuples out refresh rate
id: Tupel out refresh rate

en: Block I/O statistics refresh rate
id: Statistik Blok I/O Refresh Rate

en: Handle & Process count statistics refresh rate
id: Menangani & Memproses kecepatan penyegaran statistik penghitungan

en: Percentage of CPU time used by different process                 modes statistics refresh rate
id: Persentase waktu CPU yang digunakan yang digunakan oleh proses lain                 kecepatan penyegaran statistik mode

en: Average load statistics refresh rate
id: Kecepatan penyegaran statistik beban rata-rata

en: CPU usage per process statistics refresh rate
id: Kecepatan penyegaran statistik penggunaan CPU per proses

en: Memory usage statistics refresh rate
id: Kecepatan penyegaran statistik penggunaan memory

en: Swap memory usage statistics refresh rate
id: Kecepatan penyegaran statistik penggunaan memori swap

en: Memory usage per process statistics refresh rate
id: Kecepatan penyegaran statistik penggunaan memori per proses

en: I/O analysis statistics refresh rate
id: Kecepatan penyegaran statistik analisis I/O

en: Show activity?
id: Tampilkan aktivitas?

en: If set to True, activity will be displayed on dashboards.
id: Jika diatur ke True, aktivitas akan ditampilkan di dasbor.

en: Show state?
id: Tampilkan status?

en: If set to True, state tables will be displayed on dashboards.
id: Jika diatur ke True, tabel status akan ditampilkan di dasbor.

en: Long running query thresholds
id: Batas kueri yang berlangsung lama

en: Set the warning and alert threshold value to highlight the long-running queries on the dashboard.
id: Atur nilai ambang peringatan dan teguran untuk menyoroti kueri yang sudah berlangsung lama di dasbor.

en: Graphs
id: Grafik

en: Show graph data points?
id: Tunjukkan titik data grafik?

en: If set to True, data points will be visible on graph lines.
id: Jika diatur ke True, titik data akan terlihat pada garis grafik.

en: Use different data point styles?
id: Gunakan gaya titik data yang berbeda?

en: If set to True, data points will be visible in a different style on each graph lines.
id: Jika diatur ke True, titik data akan terlihat dalam gaya yang berbeda pada setiap baris grafik.

en: Show mouse hover tooltip?
id: Tampilkan tooltip mouse hover?

en: If set to True, tooltip will appear on mouse hover on the graph lines giving the data point details
id: Jika diatur ke True, tooltip akan muncul di mouse hover pada garis grafik yang memberikan detail titik data

en: Chart line width
id: Lebar garis grafik

en: Set the width of the lines on the line chart.
id: Atur lebar garis pada grafik garis.

en: Server ID not specified.
id: ID server tidak ditentukan.

en: Failed
id: Gagal

en: PGD replication lag refresh rate
id: Kecepatan penyegaran jeda replikasi PGD

en: Please connect to the selected {0} to view the table.
id: Harap terhubung ke {0} yang dipilih untuk melihat tabel.

en: Please connect to the selected {0} to view the graph.
id: Harap terhubung ke {0} yang dipilih untuk melihat grafik.

en: Backend type
id: Tipe backend

en: Details
id: Detail

en: Query started at
id: Kueri dimulai pada

en: Last state changed at
id: Status terakhir berubah pada

en: Terminate Session?
id: Sesi berakhir?

en: Are you sure you wish to terminate the session?
id: Apakah Anda yakin ingin mengakhiri sesi?

en: Session terminated successfully.
id: Sesi berhasil diakhiri.

en: An error occurred whilst terminating the active query.
id: Terjadi kesalahan saat mengakhiri kueri aktif.

en: Failed to perform the operation.
id: Gagal melakukan operasi.

en: Cancel Active Query?
id: Batalkan kueri aktif?

en: Are you sure you wish to cancel the active query?
id: Apakah Anda yakin ingin membatalkan kueri aktif?

en: Active query cancelled successfully.
id: Kueri aktif dibatalkan dengan sukses.

en: An error occurred whilst cancelling the active query.
id: Terjadi kesalahan saat membatalkan kueri aktif.

en: Cancel the active query
id: Batalkan kueri aktif

en: Active sessions only
id: Sesi aktif saja

en: Activity
id: Aktivitas

en: Configuration
id: Konfigurasi

en: Logs
id: Log

en: System
id: Sistem

en: Summary
id: Ringkasan

en: Memory
id: Penyimpanan

en: You cannot cancel background worker processes.
id: Anda tidak dapat membatalkan proses pekerja latar belakang.

en: You cannot terminate background worker processes.
id: Anda tidak dapat mengakhiri proses pekerja latar belakang.

en: You are not allowed to cancel the main active session.
id: Anda tidak diizinkan membatalkan sesi aktif utama.

en: You are not allowed to terminate the main active session.
id: Anda tidak diizinkan untuk mengakhiri sesi aktif utama.

en: The session is already in idle state.
id: Sesi ini sudah dalam keadaan tanpa aktivitas.

en: Category
id: Kategori

en: Unit
id: Satuan

en: Description
id: Deskripsi

en: Failed to download the logs.
id: Gagal mengunduh log.

en: View the log details
id: Lihat detail log

en: Error Severity
id: Tingkat Kesalahan

en: Log Prefix/Timestamp
id: Prefix Log/Timestamp

en: View the active session details
id: Lihat detail sesi aktif

en: Transaction start
id: Transaksi Mulai

en: Waiting
id: Menunggu

en: Wait event
id: Tunggu event

en: Blocking PIDs
id: Memblokir PID

en: Lock type
id: Jenis kunci

en: Target relation
id: Relasi target

en: Page
id: Halaman

en: Tuple
id: Tupel

en: Class
id: Kelas

en: Object ID
id: ID objek

en: vXID (owner)
id: vXID (pemilik)

en: Granted?
id: Diizinkan?

en: Prepared at
id: Disiapkan pada

en: Please connect to the selected server to view the dashboard.
id: Harap terhubung ke server yang dipilih untuk melihat dasbor.

en: Loading dashboard...
id: Memuat dasbor...

en: Loading logs...
id: Memuat log...

en: Please enable the logging to view the server logs or check the log file is in place or not.
id: Silakan aktifkan logging untuk melihat log server atau periksa apakah file log ada di tempatnya

en: The system_stats extension is not installed. You can install the extension in a database using the "CREATE EXTENSION system_stats;" SQL command. Reload pgAdmin once it is installed.
id: Ekstensi system_stats tidak diinstal. Anda dapat menginstal ekstensi dalam database menggunakan perintah SQL "CREATE EXTENSION system_stats;". Muat ulang pgAdmin setelah diinstal.

en: Failed to verify the presence of system stats extension.
id: Gagal memverifikasi keberadaan ekstensi statistik sistem.

en: Table based logs
id: Log berbasis tabel

en: Log Format
id: Format Log

en: Tabular format?
id: Format tabular?

en: Download logs
id: Unduh log

en: Sessions
id: Sesi

en: Locks
id: Kunci

en: Prepared Transactions
id: Transaksi yang disiapkan

en: Please connect to the selected server to view the graph.
id: Harap terhubung ke server yang dipilih untuk melihat grafik.

en: An error occurred whilst rendering the graph.
id: Terjadi kesalahan saat membuat grafik.

en: Not connected to the server or the connection to the server has been closed.
id: Tidak terhubung ke server atau koneksi ke server telah ditutup.

en: Database sessions
id: Sesi database

en: Server sessions
id: Sesi server

en: Transactions per second
id: Transaksi per detik

en: Tuples in
id: Tupel masuk

en: Tuples out
id: Tupel keluar

en: Block I/O
id: Blok I/O

en: Error severity
id: Tingkat kesalahan

en: Log line prefix/timestamp
id: Prefix log/timestamp

en: Welcome
id: Selamat datang

en: Feature rich
id: Kaya fitur

en: Maximises PostgreSQL
id: Memaksimalkan PostgreSQL

en: pgAdmin is an Open Source administration and management tool for the PostgreSQL database. It includes a graphical administration interface, an SQL query tool, a procedural code debugger and much more. The tool is designed to answer the needs of developers, DBAs and system administrators alike.
id: pgAdmin adalah alat administrasi dan manajemen open source untuk database PostgreSQL. Ini termasuk antarmuka administrasi grafis, alat kueri SQL, debugger kode prosedural dan banyak lagi. Alat ini dirancang untuk menjawab kebutuhan pengembang, DBA, dan administrator sistem.

en: Quick Links
id: Tautan cepat

en: Add New Server
id: Tambahkan server baru

en: Configure pgAdmin
id: Konfigurasikan pgAdmin

en: Getting Started
id: Mulai

en: PostgreSQL Documentation
id: Dokumentasi PostgreSQL

en: pgAdmin Website
id: Situs web pgAdmin

en: Community Support
id: Dukungan Komunitas

en: View details
id: Melihat rincian

en: Client Addr
id: Alamat Klien

en: Reply Time
id: Waktu Balasan

en: Active PID
id: PID aktif

en: Replication Stats
id: Statistik Replikasi

en: Replication Slots
id: Slot Replikasi

en: Write lag
id: Jeda penulisan

en: Flush lag
id: Jeda pengaliran

en: Replay lag
id: Jeda putar ulang

en: Replay timestamp
id: Stempel waktu putar ulang

en: Group
id: Grup

en: Peer state
id: Keadaan rekan

en: PostgreSQL version
id: Versi PostgreSQL

en: BDR version
id: versi BDR

en: Catchup state
id: Penginian keadaan

en: Leader type
id: Tipe pemimpin

en: Leader
id: Pemimpin

en: Voting?
id: Pemungutan suara?

en: Voting for
id: Memberikan suara untuk

en: Replication lag (Time)
id: Jeda replikasi (Waktu)

en: Replication lag (Size)
id: Jeda replikasi (Ukuran)

en: Cluster nodes
id: Node kluster

en: Raft status
id: Status rakit

en: Outgoing Replication
id: Replikasi Keluar

en: Incoming Replication
id: Replikasi Masuk

en: Enabled
id: Diaktifkan

en: Receive LSN
id: Terima LSN

en: Receive Commit LSN
id: Terima Komit LSN

en: Last Replay LSN
id: Putar Ulang Terakhir LSN

en: Last Flush LSN
id: Pengaliran Terakhir LSN

en: Replay Timestamp
id: Stempel Waktu Putar Ulang

en: Target DB
id: Sasaran DB

en: Usename
id: Gunakan nama

en: Restart LSN
id: Mulai Ulang LSN

en: Confirmed Flush LSN
id: Pengaliran Terkonfirmasi LSN

en: WAL Status
id: Status WAL

en: CPU usage
id: Penggunaan CPU

en: Load average
id: Rata-rata muatan

en: Process CPU usage
id: Proses penggunaan CPU

en: Memory usage
id: Penggunaan memori

en: Memory bytes
id: Byte memori

en: Swap memory
id: Memori swap

en: Process memory usage
id: Proses penggunaan memori

en: File system
id: Sistem berkas

en: File system type
id: Jenis sistem berkas

en: Mount point
id: Titik pemasangan

en: Drive letter
id: Huruf kandar

en: Total space
id: Jumlah ruang

en: Used space
id: Ruang yang digunakan

en: Total inodes
id: Jumlah inode

en: Used inodes
id: Inode yang digunakan

en: Free inodes
id: Inode yang tersedia

en: file_system
id: berkas_sistem

en: file_system_type
id: jenis_sistem_berkas

en: mount_point
id: titik_pemasangan

en: drive_letter
id: huruf_kandar

en: Data transfer
id: Transfer data

en: I/O operations count
id: Penghitungan operasi I/O

en: Time spent in I/O operations
id: Waktu yang dihabiskan dalam operasi I/O

en: Disk information
id: Informasi diska

en: version
id: versi

en: Host name
id: Nama host

en: host_name
id: nama_host

en: Domain name
id: Nama domain

en: domain_name
id: nama domain

en: Architecture
id: Arsitektur

en: architecture
id: arsitektur

en: Os up since seconds
id: Os hidup sejak detik

en: os_up_since_seconds
id: os_hidup_sejak_detik

en: description
id: deskripsi

en: Model name
id: Nama model

en: model_name
id: nama_model

en: No of cores
id: Jumlah inti

en: no_of_cores
id: jumlah_dari_inti

en: Clock speed Hz
id: Kecepatan pemrosesan Hz

en: clock_speed_hz
id: kecepatan_pemrosesan_hz

en: L1 dcache size
id: Ukuran dcache L1

en: l1dcache_size
id: ukuran_l1dcache

en: L1 icache size
id: Ukuran icache L1

en: l1icache_size
id: ukuran_l1icache

en: L2 cache size
id: Ukuran cache L2

en: l2cache_size
id: ukuran_l2cache

en: L3 cache size
id: Ukuran cache L3

en: l3cache_size
id: ukuran_l3cache

en: OS information
id: Informasi OS

en: Process & handle count
id: Jumlah proses & penanganan

en: CPU information
id: Informasi CPU

en: Idle
id: Tanpa Aktivitas

en: Transactions
id: Transaksi

en: Commits
id: Commit

en: Rollbacks
id: Rollback

en: Inserts
id: Insert

en: Updates
id: Update

en: Deletes
id: Delete

en: Fetched
id: Diambil

en: Returned
id: Dikembalikan

en: Reads
id: Dibaca

en: Hits
id: Diakses

en: Process
id: Proses

en: Handle
id: Penanganan

en: Online Help
id: Bantuan online

en: PostgreSQL Website
id: Situs web PostgreSQL

en: PostgreSQL Help Path
id: Path Bantuan PostgreSQL

en: Path to the PostgreSQL documentation. $VERSION$ will be replaced with the major.minor version number.
id: Path ke dokumentasi PostgreSQL. $VERSION$ akan diganti dengan nomor versi major.minor.

en: Miscellaneous
id: Aneka ragam

en: User language
id: Bahasa pengguna

en: Theme
id: Tema

en: Themes
id: Tema

en: Click the save button to apply the theme. Below is the preview of the theme.
id: Klik tombol simpan untuk menerapkan tema. Di bawah ini adalah pratinjau tema.

en: Invalid binary path.
id: Path biner tidak valid.

en: Could not find a process with the specified ID.
id: Tidak dapat menemukan proses dengan ID yang ditentukan.

en: The process has already been started.
id: Prosesnya sudah dimulai.

en: The process has already finished and cannot be restarted.
id: Prosesnya telah selesai dan tidak dapat dimulai ulang.

en: Status for the background process '{0}' could not be loaded.
id: Status untuk proses latar belakang '{0}' tidak dapat dimuat.

en: Unable to kill the background process '{0}'
id: Tidak dapat menonaktifkan proses latar belakang '{0}'

en: Cloud server deployment is pending
id: Penggelaran server cloud tertunda

en: Failed Cloud Deployment.
id: Penggelaran cloud yang gagal.

en: Process started
id: Proses dimulai

en: Process completed
id: Proses selesai

en: Process terminated
id: Proses diakhiri

en: Process failed
id: Proses gagal

en: Not started
id: Belum mulai

en: Running...
id: Beroperasi...

en: Successfully completed.
id: Berhasil diselesaikan.

en: Failed (exit code: %s).
id: Gagal (kode exit: %s).

en: Terminated by user.
id: Diakhiri oleh pengguna.

en: Terminating the process...
id: Mengakhiri proses...

en: error
id: kesalahan

en: Running command
id: Perintah Menjalankan

en: Running query
id: Menjalankan kueri

en: Storage Manager
id: Manajer Penyimpanan

en: Loading process logs...
id: Memuat log proses...

en: No logs available.
id: Tidak ada log yang tersedia.

en: Execution time
id: Waktu eksekusi

en: seconds
id: detik

en: Running
id: Beroperasi

en: Finished
id: Selesai

en: Terminated
id: Diakhiri

en: Terminating...
id: Mengakhiri...

en: Stop Process
id: Proses berhenti

en: Acknowledge and Remove
id: Mengakui dan menghapus

en: Remove Processes
id: Hapus proses

en: Are you sure you want to remove the selected processes?
id: Anda yakin ingin menghapus proses yang dipilih?

en: Process Watcher - %s
id: Pengamat Proses - %s

en: Time Taken (sec)
id: Waktu yang diambil (detik)

en: This URL cannot be called directly.
id: URL ini tidak dapat dipanggil secara langsung.

en: No cloud implementation.
id: Tidak ada implementasi cloud.

en: forbidden
id: terlarang

en: Project not provided.
id: Proyek tidak disediakan.

en: Error retrieving providers.
id: Kesalahan pengambilan penyedia.

en: Error retrieving regions.
id: Kesalahan pengambilan wilayah.

en: Error retrieving projects.
id: Kesalahan pengambilan proyek.

en: Session has not created yet.
id: Sesi belum dibuat.

en: Cloud Provider
id: Penyedia Cloud

en: Credentials
id: Kredensial

en: Cluster Type
id: Tipe cluster

en: Instance Specification
id: Spesifikasi instance

en: Database Details
id: Detail Database

en: Review
id: Reviu

en: Error while getting the host ip: ${error.response.data.errormsg}
id: Kesalahan saat mendapatkan IP host: ${error.response.data.errormsg}

en: Error while saving cloud wizard data: ${error.response.data.errormsg}
id: Kesalahan saat menyimpan data cloud wizard: ${error.response.data.errormsg}

en: Validating credentials...
id: Validasi kredensial...

en: Error while checking cloud credentials
id: Kesalahan saat memeriksa kredensial cloud

en: Getting EDB BigAnimal verification URL...
id: Mendapatkan URL verifikasi BigAnimal EDB...

en: Checking cluster name availability...
id: Memeriksa ketersediaan nama cluster...

en: Specified cluster name is already used.
id: Nama cluster yang ditentukan sudah digunakan.

en: EDB BigAnimal authentication process is in progress...
id: Proses otentikasi BigAnimal EDB sedang berlangsung...

en: Loading...
id: Memuat...

en: Authentication completed successfully. Click the Next button to proceed.
id: Otentikasi berhasil diselesaikan. Klik tombol Berikutnya untuk melanjutkan.

en: Verification failed. Access Denied...
id: Verifikasi gagal. Akses Ditolak...

en: Authentication completed successfully but you do not have permission to create the cluster.
id: Otentikasi selesai dengan sukses tetapi Anda tidak memiliki izin untuk membuat cluster.

en: Authentication is aborted.
id: Otentikasi dibatalkan.

en: Error while verifying EDB BigAnimal: ${error.response.data.errormsg}
id: Kesalahan saat memverifikasi BigAnimal EDB: ${error.response.data.errormsg}

en: Deploy Cloud Instance
id: Menggelar Instance Cloud

en: Select a cloud provider for PostgreSQL database.
id: Pilih penyedia cloud untuk database PostgreSQL.

en: The verification code to authenticate the pgAdmin to EDB BigAnimal is:
id: Kode verifikasi untuk mengotentikasi pgAdmin ke BigAnimal EDB adalah:

en: By clicking the below button, you will be redirected to the EDB BigAnimal authentication page in a new tab.
id: Dengan mengklik tombol di bawah ini, Anda akan diarahkan ke halaman otentikasi BigAnimal EDB di tab baru.

en: Click here to authenticate yourself to EDB BigAnimal
id: Klik di sini untuk mengotentikasi diri Anda ke BigAnimal EDB

en: Please review the details before creating the cloud instance.
id: Harap tinjau detailnya sebelum membuat instance cloud.

en: Instance name
id: Nama instance

en: Public IP
id: IP Publik

en: Instance type
id: Jenis instance

en: Allocated storage
id: Penyimpanan yang dialokasikan

en: Provisioned IOPS
id: IOPS yang disediakan

en: Database name
id: Nama Database

en: High availability
id: Ketersediaan tinggi

en: Public IP range
id: Rentang IP Publik

en: IP address range for allowed inbound traffic, for example: 127.0.0.1/32. Add multiple IP addresses/ranges separated with commas.
id: Rentang Alamat IP untuk lalu lintas masuk yang diizinkan, misalnya: 127.0.0.1/32. Tambahkan beberapa alamat/rentang IP yang dipisahkan dengan koma.

en: Version & Instance
id: Versi & instance

en: Availability
id: Ketersediaan

en: Region
id: Wilayah

en: The cloud instance will be deployed in the selected region.
id: Contoh cloud akan digunakan di wilayah yang dipilih.

en: AWS session token
id: Token Sesi AWS

en: Temporary AWS session required session token.
id: Sesi AWS sementara diperlukan token sesi.

en: Password must be 8 characters or more.
id: Sandi harus 8 karakter atau lebih.

en: Invalid password.
id: Kata sandi salah.

en: pgAdmin server group
id: grup server pgAdmin

en: At least 8 printable ASCII characters. Cannot contain any of the following: / (slash), '(single quote), "(double quote) and @ (at sign).
id: Setidaknya 8 karakter ASCII yang dapat dicetak. Tidak dapat berisi salah satu dari yang berikut: / (slash), '(kutipan tunggal), "(kutipan ganda) dan @ (tanda at).

en: Confirm password
id: Konfirmasi sandi

en: Database version
id: Versi database

en: Instance class
id: Kelas instance

en: Standard classes (includes m classes)
id: Kelas standar (termasuk kelas m)

en: Memory optimized classes (includes r & x classes)
id: Kelas yang dioptimalkan memori (termasuk kelas r & x)

en: Burstable classes (includes t classes)
id: Kelas Burstable (termasuk kelas t)

en: General Purpose SSD (gp3)
id: SSD Fungsi Umum (gp3)

en: General Purpose SSD (gp2)
id: Kegunaan Umum SSD (gp2)

en: Provisioned IOPS SSD (io1)
id: IOPS SSD yang disediakan (io1)

en: Magnetic
id: Magnetik

en: Size in GiB.
id: Ukuran dalam GiB.

en: Allocated storage should be between 20 - 65536 GiB.
id: Penyimpanan yang dialokasikan harus antara 20 - 65536 GiB.

en: Allocated storage should be between 100 - 65536 GiB.
id: Penyimpanan yang dialokasikan harus antara 100 - 65536 GiB.

en: Allocated storage should be between 5 - 3072 GiB.
id: Penyimpanan yang dialokasikan harus antara 5 - 3072 GiB.

en: Creates a standby in a different Availability Zone (AZ) to provide data redundancy, eliminate I/O freezes, and minimize latency spikes during system backups.
id: Membuat siaga di zona ketersediaan yang berbeda (AZ) untuk menyediakan redundansi data, menghilangkan pembekuan I/O, dan meminimalkan lonjakan latensi selama cadangan sistem.

en: Error while verifying Microsoft Azure: ${error}
id: Kesalahan saat memverifikasi Microsoft Azure: ${error}

en: Error while checking server name availability with Microsoft Azure: ${error.response.data.errormsg}
id: Kesalahan saat memeriksa ketersediaan nama server dengan Microsoft Azure: ${error.response.data.errormsg}

en: Resource group
id: Grup Sumber Daya

en: Availability zone
id: Zona ketersediaan

en: Azure Tenant ID is required for Azure interactive authentication.
id: ID penyewa Azure diperlukan untuk otentikasi interaktif Azure.

en: Authenticate via
id: Otentikasi via

en: Interactive Browser
id: Browser interaktif

en: Azure CLI will use the currently logged in identity through the Azure CLI on the local machine. Interactive Browser will open a browser window to authenticate a user interactively.
id: Azure CLI akan menggunakan identitas yang saat ini dicatat melalui Azure CLI pada mesin lokal. Browser interaktif akan membuka jendela browser untuk mengotentikasi pengguna secara interaktif.

en: Azure tenant id
id: ID Penyewa Azure

en: Enter the Azure tenant ID against which the user is authenticated.
id: Masukkan ID Penyewa Azure yang dengannya pengguna diotentikasi.

en: Click here to authenticate yourself to Microsoft Azure
id: Klik di sini untuk mengotentikasi diri Anda ke Microsoft Azure

en: After clicking the button above you will be redirected to the Microsoft Azure authentication page in a new browser tab if the Interactive Browser option is selected.
id: Setelah mengklik tombol di atas, Anda akan diarahkan ke halaman Otentikasi Microsoft Azure di tab Browser baru jika opsi browser interaktif dipilih.

en: General Purpose (2-64 vCores)
id: Kegunaan Umum (2-64 vCores)

en: Memory Optimized (2-64 vCores)
id: Memori Dioptimalkan (2-64 vCores)

en: Storage Size
id: Ukuran penyimpanan

en: The Admin username must be between 1-63 characters long, and must only contain alphabetic characters and numbers.
id: Nama pengguna admin harus antara 1-63 karakter, dan hanya harus berisi karakter dan angka alfabet.

en: Specified Admin username is not allowed.
id: Nama pengguna admin tertentu tidak diizinkan.

en: The password must be 8-128 characters long and must contain characters from three of the following categories - English uppercase letters, English lowercase letters, numbers (0-9), and non-alphanumeric characters (!, $, #, %, etc.)
id: Sandi harus panjang 8-128 karakter dan harus berisi karakter dari tiga kategori berikut-huruf huruf besar bahasa Inggris, huruf kecil bahasa Inggris, angka (0-9), dan karakter non-alfanumerik (!, $, #, %, dls.)

en: Admin username
id: Nama Pengguna Admin

en: The admin username must be 1-63 characters long and can only contain characters, numbers and the underscore character. The username cannot be "azure_superuser", "azure_pg_admin", "admin", "administrator", "root", "guest", "public", or start with "pg_".
id: Nama pengguna admin harus panjang 1-63 karakter dan hanya dapat berisi karakter, angka dan karakter garis bawah.Nama pengguna tidak dapat menjadi "azure_superuser", "azure_pg_admin", "admin", "administrator", "root", "guest", "publik", atau mulai dengan "pg_".

en: The password must be 8-128 characters long and must contain characters from three of the following categories - English uppercase letters, English lowercase letters, numbers (0-9), and non-alphanumeric characters (!, $, #, %, etc.), and cannot contain all or part of the login name
id: Sandi harus panjang 8-128 karakter dan harus berisi karakter dari tiga kategori berikut-huruf huruf besar bahasa Inggris, huruf kecil bahasa Inggris, angka (0-9), dan karakter non-alfanumerik (!, $, #, %, dls.), dan tidak dapat berisi semua atau sebagian dari nama login

en: List of IP addresses or range of IP addresses (start IP Address - end IP address) from which inbound traffic should be accepted. Add multiple IP addresses/ranges separated with commas, for example: "192.168.0.50, 192.168.0.100 -  192.168.0.200"
id: Daftar alamat IP atau rentang alamat IP (mulai Alamat IP - akhir alamat IP) dari mana lalu lintas masuk harus diterima. Tambahkan beberapa alamat IP/rentang yang dipisahkan dengan koma, misalnya: "192.168.0.50, 192.168.0.100 - 192.168.0.200"

en: Zone redundant high availability
id: Zona ketersediaan tinggi yang redundant

en: Zone redundant high availability deploys a standby replica in a different zone. The Burstable instance type does not support high availability.
id: Zona ketersediaan tinggi yang redundant menggelar replika siaga di zona yang berbeda. Jenis instance burstable tidak mendukung ketersediaan tinggi.

en: Cluster name
id: Nama Cluster

en: Project Details
id: Detail Proyek

en: Network Connectivity
id: Konektivitas Jaringan

en: Subscription cannot be empty.
id: Subscription tidak boleh kosong.

en: Resource group cannot be empty.
id: Grup sumber daya tidak boleh kosong.

en: Location cannot be empty.
id: Lokasi tidak boleh kosong.

en: Availability zone cannot be empty.
id: Zona ketersediaan tidak boleh kosong.

en: Database version cannot be empty.
id: Versi database tidak boleh kosong.

en: Instance class cannot be empty.
id: Kelas instance tidak boleh kosong.

en: Instance type cannot be empty.
id: Tipe instance tidak boleh kosong.

en: Storage size cannot be empty.
id: Ukuran penyimpanan tidak boleh kosong.

en: Public IP range cannot be empty.
id: Rentang IP publik tidak boleh kosong.

en: Name must be more than 2 characters and must only contain lowercase letters, numbers, and hyphens
id: Nama harus lebih dari 2 karakter dan hanya harus berisi huruf kecil, angka, dan tanda hubung

en: Cluster type
id: Tipe cluster

en: Public IPs
id: IP Publik

en: No. of Standby Replicas
id: Jumlah replika siaga

en: Instance series
id: Seri instance

en: Instance size
id: Ukuran instance

en: Volume type
id: Jenis volume

en: Volume size
id: Ukuran volume

en: Disk Throughput
id: Kecepatan Keluaran Disk

en: Database Type
id: Jenis database

en: Database Version
id: Versi Database

en: Please select number of stand by replicas.
id: Pilih jumlah replika siaga.

en: Project
id: Proyek

en: Single Node
id: Node tunggal

en: High Availability
id: Ketersediaan tinggi

en: Extreme High Availability
id: Ketersediaan tinggi ekstrem

en: Number of standby replicas
id: Jumlah replika siaga

en: Adding standby replicas will increase your number of CPUs, as well as your cost.
id: Menambahkan replika siaga akan meningkatkan jumlah CPU Anda, serta biaya Anda.

en: Cluster provider
id: Penyedia cluster

en: Please select volume properties.
id: Pilih Properti volume.

en: Please enter the volume size in the range between 1 to 16384.
id: Masukkan ukuran volume dalam rentang antara 1 hingga 16384.

en: Please enter the volume size in the range between 4 to 16384.
id: Masukkan ukuran volume dalam rentang antara 4 hingga 16384.

en: Please enter volume IOPS.
id: Masukkan volume IOPS.

en: Volume properties
id: Properti Volume

en: Size (4-16,384 GiB)
id: Ukuran (4-16.384 GiB)

en: Size (1-16,384 GiB)
id: Ukuran (1-16.384 GIB)

en: Disk throughput
id: Kecepatan keluaran Disk

en: Password must be 12 characters or more.
id: Sandi harus 12 karakter atau lebih.

en: Database type
id: Jenis database

en: Database password
id: Sandi database

en: IP address range for allowed inbound traffic, for example: 127.0.0.1/32. Add multiple IP addresses/ranges separated with commas. Leave blank for 0.0.0.0/0
id: Rentang Alamat IP untuk lalu lintas masuk yang diizinkan, misalnya: 127.0.0.1/32. Tambahkan beberapa alamat/rentang IP yang dipisahkan dengan koma. Biarkan kosong untuk 0.0.0.0/0

en: Instance Type
id: Jenis instance

en: Deploy Cloud Instance...
id: Menggelar Instance Cloud...

en: Error while clearing cloud wizard data: ${error.response.data.errormsg}
id: Kesalahan saat membersihkan data cloud wizard: ${error.response.data.errormsg}

en: Error while authentication: ${error}
id: Kesalahan saat otentikasi: ${error}

en: Secondary availability zone
id: Zona ketersediaan sekunder

en: Client secret file
id: File rahasia klien

en: Select a client secrets file containing the client ID, client secret, and other OAuth 2.0 parameters for google authentication. Refer <a href="https://support.google.com/cloud/answer/6158849?hl=en#userconsent&zippy=%2Cuser-consent%2Cpublic-and-internal-applications" target="_blank">link</a> for creating client secret.
id: Pilih file rahasia klien yang berisi ID klien, rahasia klien, dan parameter OAuth 2.0 lainnya untuk otentikasi Google. Merujuk <a href="https://support.google.com/cloud/answer/6158849?hl=en#userconsent&zippy=%2Cuser-consent%2cpublic-andon-internal-applications" target="_blank">link</a> untuk membuat rahasia klien.

en: Click here to authenticate yourself to Google
id: Klik di sini untuk mengotentikasi diri Anda ke Google

en: After clicking the button above you will be redirected to the Google authentication page in a new browser tab.
id: Setelah mengklik tombol di atas, Anda akan diarahkan ke halaman Authentication Google di tab Browser baru.

en: Shared core
id: Core bersama

en: Standard
id: Standar

en: High Memory
id: Memori tinggi

en: Storage capacity
id: Kapasitas penyimpanan

en: Size in GB.
id: Ukuran dalam GB.

en: Please enter the value between 10 and 65,536.
id: Harap masukkan nilai antara 10 dan 65.536.

en: High availability?
id: Ketersediaan tinggi?

en: Please select Secondary availability zone different than primary.
id: Pilih zona ketersediaan sekunder berbeda dari primer.

en: Admin username for your Google Cloud Sql PostgreSQL instance.
id: Admin nama pengguna untuk instance Google Cloud Sql PostgreSQL Anda.

en: Set a password for the default admin user "postgres".
id: Tetapkan sandi untuk pengguna admin default "postgres".

en: Name must only contain lowercase letters, numbers, and hyphens.Should start with a letter and must be 97 characters or less
id: Nama hanya boleh berisi huruf kecil, angka, dan tanda hubung. Harus mulai dengan huruf dan harus 97 karakter atau kurang

en: Deployment on {0} is started for instance {1}.
id: Penggelaran pada {0} dimulai untuk instance {1}.

en: Cloud Deployment
id: Penggelaran Cloud

en: No dependency information is available for the selected object.
id: Tidak ada informasi ketergantungan yang tersedia untuk objek yang dipilih.

en: No dependent information is available for the selected object.
id: Tidak ada informasi dependen yang tersedia untuk objek yang dipilih.

en: Maximum file upload size (MB)
id: Ukuran unggah file maksimum (MB)

en: Last directory visited
id: Direktori terakhir dikunjungi

en: Last storage
id: Penyimpanan terakhir

en: File dialog view
id: Tampilan Dialog File

en: Show hidden files and folders?
id: Tampilkan file dan folder tersembunyi?

en: Not allowed
id: Tidak diizinkan

en: Select File
id: Pilih File

en: Select Folder
id: Pilih Folder

en: Create File
id: Buat File

en: '{0}' file does not exist.
id: File '{0}' tidak ada.

en: Permission denied
id: Izin ditolak

en: Access denied ({0})
id: Akses ditolak ({0})

en: There was an error renaming the file:
id: Ada kesalahan saat mengganti nama file:

en: There was an error deleting the file:
id: Ada kesalahan saat menghapus file:

en: There was an error adding the file:
id: Ada kesalahan saat menambahkan file:

en: Storage Manager...
id: Manajer Penyimpanan...

en: Save File
id: Simpan File

en: Are you sure you want to delete this file/folder?
id: Anda yakin ingin menghapus file/folder ini?

en: Are you sure you want to replace this file?
id: Apakah Anda yakin ingin mengganti file ini?

en: Select
id: Pilih

en: My Storage
id: Penyimpanan saya

en: Go Back
id: Kembali

en: Search
id: Cari

en: Download
id: Unduh

en: New Folder
id: Folder Baru

en: Rename
id: Ganti nama

en: Upload
id: Unggah

en: List View
id: Tampilan Daftar

en: Grid View
id: Tampilan bergaris

en: Show Hidden Files
id: Tampilkan file tersembunyi

en: All Files
id: Semua data

en: Cancel
id: Batalkan

en: No files/folders found
id: Tidak ada file/folder yang ditemukan

en: Date Modified
id: Tanggal dimodifikasi

en: Remove from list
id: Hapus dari daftar

en: Drop files here, or click to select files.
id: Taruh file di sini, atau klik untuk memilih file.

en: The file size limit (per file) is %s MB.
id: Batas ukuran file (per file) adalah %s MB.

en: The master password is not set.
id: Sandi utama tidak tersedia.

en: Preferences
id: Preferensi

en: Enter the directory in which the psql, pg_dump, pg_dumpall, and pg_restore utilities can be found for the corresponding database server version.  The default path will be used for server versions that do not have a  path specified.
id: Masukkan direktori di mana utilitas psql, pg_dump, pg_dumpall, dan pg_restore dapat ditemukan untuk versi server database yang sesuai. Path bawaan akan digunakan untuk versi server yang tidak memiliki path yang ditentukan.

en: Results grid
id: Hasil grid

en: This settings is to Show/Hide nodes in the object explorer.
id: Pengaturan ini adalah untuk menampilkan/menyembunyikan node di penjelajah objek.

en: Object explorer refresh required
id: Penyegaran penjelajah objek diperlukan

en: An object explorer refresh is required. Do you wish to refresh it now?
id: Penyegaran penjelajah objek diperlukan. Apakah Anda ingin menyegarkannya sekarang?

en: Later
id: Nanti

en: Refresh required
id: Diperlukan penyegaran

en: A page refresh is required to apply the theme. Do you wish to refresh the page now?
id: Segera segarkan halaman yang diperlukan untuk menerapkan tema. Apakah Anda ingin menyegarkan halaman sekarang?

en: Reset all preferences
id: Atur ulang semua preferensi

en: Save & Reload
id: Simpan & Muat Ulang

en: Save & Reload Later
id: Simpan & Muat Ulang Nanti

en: Help for this dialog.
id: Bantuan untuk dialog ini.

en: Save
id: Menyimpan

en: Reset Layout
id: Atur ulang tata letak

en: Setting stored
id: Pengaturan disimpan

en: Dashboard
id: Dasbor

en: Dependencies
id: Dependensi

en: Dependents
id: Bergantung

en: Quit pgAdmin 4
id: Keluar dari pgAdmin 4

en: Are you sure you want to quit the application?
id: Apakah Anda yakin ingin keluar dari aplikasi?

en: Connection to pgAdmin server has been lost
id: Koneksi ke server pgAdmin telah hilang

en: Please configure the PostgreSQL Binary Path in the Preferences dialog.
id: Harap konfigurasikan Path Biner Postgresql dalam dialog Preferensi.

en: Please configure the EDB Advanced Server Binary Path in the Preferences dialog.
id: Harap konfigurasikan path biner EDB Advanced Server dalam dialog Preferensi.

en: Configuration required
id: Konfigurasi diperlukan

en: Preferences Error
id: Kesalahan Preferensi

en: Failed to load preference %s of module %s
id: Gagal memuat preferensi %s dari modul %s

en: The file opened contains bidirectional Unicode characters which could be interpreted differently than what is displayed. If this is unexpected it is recommended that you review the text in an application that can display hidden Unicode characters before proceeding.
id: File yang dibuka berisi karakter unicode dua arah yang dapat diartikan secara berbeda dari yang ditampilkan. Jika ini tidak terduga disarankan agar Anda meninjau teks dalam aplikasi yang dapat menampilkan karakter unicode tersembunyi sebelum melanjutkan.

en: The pasted text contains bidirectional Unicode characters which could be interpreted differently than what is displayed. If this is unexpected it is recommended that you review the text in an application that can display hidden Unicode characters before proceeding.
id: Teks yang disisipkan berisi karakter unicode dua arah yang dapat diartikan secara berbeda dari apa yang ditampilkan. Jika ini tidak terduga disarankan agar Anda meninjau teks dalam aplikasi yang dapat menampilkan karakter unicode tersembunyi sebelum melanjutkan.

en: Trojan Source Warning
id: Peringatan Sumber Trojan

en: Select the user that will take ownership of the shared servers created by <b></b>. <b></b> shared servers are currently owned by this user. </br></br> Clicking on the “Change” button will either change ownership if a user is selected or delete any shared servers if no user is selected. There is no way to reverse this action.
id: Pilih pengguna yang akan mengambil kepemilikan server bersama yang dibuat oleh <b></b>. <b></b> server bersama saat ini dimiliki oleh pengguna ini. </br></br> Mengklik tombol "Ubah" akan mengubah kepemilikan jika pengguna dipilih atau menghapus server bersama jika tidak ada pengguna yang dipilih. Tidak ada cara untuk membalikkan tindakan ini.

en: The shared servers owned by <b></b> will be deleted. Do you wish to continue?
id: Server bersama yang dimiliki oleh <b></b> akan dihapus. Apakah Anda ingin melanjutkan?

en: Current Password
id: Sandi Saat Ini

en: New Password
id: Sandi Baru

en: Confirm Password
id: Konfirmasi Sandi

en: Don't save
id: Jangan simpan

en: Please enter the SSH Tunnel password for the identity file '%s' to connect the server "%s"
id: Harap masukkan sandi Terowongan SSH untuk file identitas '%s' untuk menghubungkan server "%s"

en: Please enter the SSH Tunnel password for the user '%s' to connect the server "%s"
id: Harap masukkan sandi Terowongan SSH untuk pengguna '%s' untuk menghubungkan server "%s"

en: Save Password
id: Simpan sandi

en: Please enter the password for the user '%s' to connect the server - "%s"
id: Harap masukkan sandi untuk pengguna '%s' untuk menghubungkan server - "%s"

en: Please enter the password for the user to connect the server - "%s"
id: Harap masukkan sandi untuk pengguna untuk menghubungkan server - "%s"

en: OK
id: OKE

en: Please enter your master password.
id: Harap masukkan sandi utama Anda.

en: Saved passwords are encrypted using encryption key stored in ${keyringName}. Enter the master password for your existing pgAdmin saved passwords and they will be re-encrypted and saved when you click OK.
id: Password yang disimpan dienkripsi menggunakan kunci enkripsi yang disimpan di ${keyringName}. Masukkan password master untuk password pgAdmin yang sudah disimpan dan mereka akan dienkripsi ulang dan disimpan saat Anda mengklik OK.

en: Please set a master password for pgAdmin.
id: Harap atur sandi utama untuk pgAdmin.

en: This is required to unlock saved passwords and reconnect to the database server(s).
id: Ini diperlukan untuk membuka kunci sandi yang disimpan dan terhubung kembali ke server database.

en: This will be used to secure and later unlock saved passwords and other credentials.
id: Ini akan digunakan untuk mengamankan dan kemudian membuka kunci sandi yang disimpan dan kredensial lainnya.

en: Reset Master Password
id: Atur Ulang Sandi Utama

en: Enter the name of the restore point to add
id: Masukkan nama titik pemulihan untuk ditambahkan

en: Title cannot be empty
id: Judul tidak boleh kosong

en: Migration failed
id: Migrasi gagal

en: Passwords previously saved can not be re-encrypted using encryption key stored in the ${res.data.data.keyring_name}. due to ${error}
id: Password yang sebelumnya disimpan tidak dapat dienkripsi ulang menggunakan kunci enkripsi yang disimpan di ${res.data.data.keyring_name} karena ${error}.

en: Migration successful
id: Migrasi berhasil

en: Passwords previously saved are re-encrypted using encryption key stored in the ${res.data.data.keyring_name}.
id: Password yang sebelumnya disimpan telah dienkripsi ulang menggunakan kunci enkripsi yang disimpan di ${res.data.data.keyring_name}.

en: Set Master Password
id: Atur sandi utama

en: Migrate Saved Passwords
id: Migrasikan Sandi Tersimpan

en: Unlock Saved Passwords
id: Buka kunci sandi yang tersimpan

en: The master password retrieved from the master password hook utility is different from what was previously retrieved.
id: Sandi utama yang diambil dari utilitas pengait kata sandi utama berbeda dengan yang diambil sebelumnya.

en: Do you want to reset your master password to match?
id: Apakah Anda ingin mengatur ulang sandi utama agar cocok?

en: Note that this will close all open database connections and remove all saved passwords.
id: Perhatikan bahwa ini akan menutup semua koneksi database yang terbuka dan menghapus semuasandi tersimpan.

en: This will remove all the saved passwords. This will also remove established connections to the server and you may need to reconnect again. Do you wish to continue?
id: Ini akan menghapus semua sandi yang disimpan. Ini juga akan menghapus koneksi yang ditetapkan ke server dan Anda mungkin perlu terhubung kembali. Apakah Anda ingin melanjutkan?

en: Please make sure to disconnect the server and update the new password in the pgpass file before performing any other operation
id: Harap pastikan untuk memutuskan server dan memperbarui sandi baru di file pgpass sebelum melakukan operasi lainnya

en: Change pgAdmin User Password
id: Ubah Kata Sandi Pengguna pgAdmin

en: Rename Tab
id: Ganti Nama Tab

en: Timings
id: Pengaturan waktu

en: Rows
id: Baris

en: Loops
id: Loop

en: Exclusive
id: Eksklusif

en: Inclusive
id: Inklusif

en: Rows X
id: Baris x

en: Actual
id: Sebenarnya

en: Plan
id: Rencana

en: Statistics per Node Type
id: Statistik per tipe node

en: Node type
id: Tipe node

en: Count
id: Hitung

en: Time spent
id: Waktu yang dihabiskan

en: of query
id: dari kueri

en: Statistics per Relation
id: Statistik per Relasi

en: Relation name
id: Nama relasi

en: Scan count
id: Hitung pemindaian

en: Sum of times
id: Jumlah kali

en: of relation
id: dari relasi

en: Zoom in
id: Zoom perbesar

en: Zoom to original
id: Zoom ke asli

en: Zoom out
id: Zoom perkecil

en: Join Filter
id: Filter Join

en: Index Cond
id: Indeks Cond

en: Rows Removed by Filter
id: Baris Terhapus oleh Filter

en: Buckets
id: Bucket

en: Batches
id: Batch

en: Memory Usage
id: Penggunaan Memori

en: Recheck Cond
id: Periksa kembali Cond

en: Heap Blocks
id: Blok Heap

en: Use Explain/Explain analyze button to generate the plan for a query. Alternatively, you can also execute "EXPLAIN (FORMAT JSON) [QUERY]".
id: Gunakan tombol Jelaskan/Jelaskan Analisis untuk menghasilkan rencana kueri. Atau, Anda juga dapat mengeksekusi "EXPLAIN (FORMAT JSON) [QUERY]".

en: No objects are found to display
id: Tidak ada objek yang ditemukan untuk ditampilkan

en: Searching...
id: Mencari...

en: Please enter minimum 3 characters to search
id: Silakan masukkan minimal 3 karakter untuk pencarian

en: No search results
id: Tidak ada hasil pencarian

en: Show all
id: Tunjukkan semua

en: Changes will be lost. Are you sure you want to reset?
id: Perubahan akan hilang. Apakah Anda yakin ingin mengatur ulang?

en: No updates.
id: Tidak ada pembaruan.

en: SQL help for this object type.
id: Bantuan SQL untuk tipe objek ini.

en: Reset
id: Mengatur ulang

en: Edit object...
id: Edit objek...

en: Add
id: Tambah

en: Add row
id: Tambah baris

en: Delete row
id: Hapus baris

en: Delete Row
id: Hapus Baris

en: Are you sure you wish to delete this row?
id: Apakah Anda yakin ingin menghapus baris ini?

en: Edit row
id: Edit baris

en: %s must be unique.
id: %s harus unik.

en: %s in %s must be unique.
id: %s in %s harus unik.

en: %s in %s
id: %s di %s

en: Forget Password
id: Lupa Sandi

en: Enter the email address for the user account you wish to recover the password for:
id: Masukkan alamat email untuk akun pengguna yang ingin Anda pulihkan  sandinya:

en: Email Address
id: Alamat Email

en: Recover Password
id: Pulihkan Sandi

en: Login
id: Masuk

en: Email Address / Username
id: Alamat Email / Nama Pengguna

en: Forgotten your password?
id: Lupa sandi?

en: Login with %s
id: Masuk dengan %s

en: Authentication Registration
id: Pendaftaran Otentikasi

en: Continue
id: Lanjutkan

en: Setup
id: Siapkan

en: Haven't received an email?
id: Belum menerima email?

en: Send again
id: Kirim lagi

en: Validate
id: Validasi

en: Logout
id: Keluar

en: Reset Password
id: Atur Ulang Sandi

en: Retype Password
id: Ketik Ulang Sandi

en: No options
id: Tidak ada pilihan

en: Select a file
id: Pilih file

en: Select an item...
id: Pilih item...

en: Select the color
id: Pilih warnanya

en: Close Message
id: Tutup Pesan

en: Loading
id: Memuat

en: No rows found.
id: Tidak ada baris yang ditemukan.

en: Select All Rows
id: Pilih Semua Baris

en: Select Row
id: Pilih Baris

en: No rows found
id: Tidak ada baris yang ditemukan

en: Alert
id: Peringatan

en: (in minutes)
id: (dalam menit)

en: Preview not available...
id: Pratinjau tidak tersedia...

en: Copied!
id: Disalin!

en: Copy
id: Menyalin

en: Previous
id: Sebelumnya

en: Next
id: Berikutnya

en: Replace
id: Ganti

en: Replace All
id: Ganti Semua

en: More
id: Lagi

en: Nothing to open
id: Tidak ada yang perlu dibuka

en: Invalid MenuItem instance
id: Instance MenuItem Tidak Valid

en: Maximize
id: Maksimalkan

en: Minimize
id: Minimalkan

en: Connection Lost
id: Koneksi terputus

en: Maximise
id: Maksimalkan

en: Restore
id: Pulihkan

en: Close Others
id: Tutup Lainnya

en: Close All
id: Tutup Semua

en: Back
id: Kembali

en: Finish
id: Selesai

en: Error resetting the tree saved state."
id: Kesalahan mengatur ulang status pohon yang disimpan. "

en: Databases with = symbols in the name cannot be backed up or restored using this utility.
id: Database dengan = simbol dalam nama tidak dapat dicadangkan atau dipulihkan menggunakan utilitas ini.

en: Please select server or child node from the object explorer.
id: Pilih server atau node anak dari penjelajah objek.

en: Please select a database or its child node from the browser.
id: Pilih database atau node anaknya dari browser.

en: This URL cannot be requested directly.
id: URL ini tidak dapat diminta secara langsung.

en: Backup
id: Cadangan

en: Backing up an object on the server
id: Mencadangkan objek di server

en: Backing up the global objects
id: Mencadangkan objek global

en: Backing up the server
id: Mencadangkan server

en: Unknown Backup
id: Cadangan Tidak Diketahui

en: Backing up an object on the server '{0}' from database '{1}'
id: Mencadangkan objek di server '{0}' dari database '{1}'

en: Backing up the global objects on the server '{0}'
id: Mencadangkan objek global di server '{0}'

en: Backing up the server '{0}'
id: Mencadangkan server '{0}'

en: Backup Object
id: Objek Cadangan

en: Backup Globals
id: Cadangan Global

en: Backup Server
id: Server cadangan

en: Backup Globals...
id: Cadangan Global...

en: Please select any server from the object explorer to take Backup of global objects.
id: Pilih server mana pun dari penjelajah objek untuk mengambil cadangan objek global.

en: Backup Server...
id: Server cadangan...

en: Please select any server from the object explorer to take Server Backup.
id: Pilih server mana pun dari penjelajah objek untuk mengambil cadangan server.

en: Please select any database or schema or table from the object explorer to take Backup.
id: Pilih database atau skema atau tabel apa pun dari penjelajah objek untuk mengambil cadangan.

en: Backup...
id: Cadangan...

en: Backup Error
id: Kesalahan cadangan

en: Backup (${pgBrowser.Nodes[data._type].label}: ${data.label})
id: Cadangan (${pgBrowser.Nodes[data._type].label}: ${data.label})

en: Sections
id: Bagian

en: Only data
id: Hanya data

en: Type of objects
id: Jenis objek

en: Only schemas
id: Hanya skema

en: Only tablespaces
id: Hanya tablespace

en: Only roles
id: Hanya aturan

en: Do not save
id: Jangan simpan

en: Role passwords
id: Sandi aturan

en: Unlogged table data
id: Data tabel unlogged

en: Toast compressions
id: Kompresi toast

en: Table access methods
id: Metode akses tabel

en: Verbose messages
id: Pesan verbose

en: Force double quote on identifiers
id: Paksa kutip ganda pada identifier

en: Use SET SESSION AUTHORIZATION
id: Gunakan SET SESSION AUTHORIZATION

en: Exclude schema
id: Kecualikan skema

en: Exclude database
id: Kecualikan basis data

en: Extra float digits
id: Digit float ekstra

en: Lock wait timeout
id: Kunci batas waktu tunggu

en: Table(s)
id: Tabel

en: Table Options
id: Opsi Tabel

en: Table(s) data
id: Data tabel

en: Table(s) and children
id: Tabel dan turunannya

en: Table(s) data and children
id: Data table dan turunannya

en: Filename
id: Nama file

en: Plain
id: Polos

en: Directory
id: Direktori

en: Compression ratio
id: Rasio kompresi

en: Number of jobs
id: Jumlah pekerjaan

en: Role name
id: Nama aturan

en: The backup format will be PLAIN
id: Format cadangan akan PLAIN

en: Data Options
id: Opsi Data

en: Use INSERT Commands
id: Gunakan Perintah INSERT

en: Query Options
id: Opsi Kueri

en: Maximum rows per INSERT command
id: Baris maksimum per perintah INSERT

en: On conflict do nothing to INSERT command
id: Jika terjadi konflik, jangan lakukan apa pun untuk perintah INSERT

en: Include CREATE DATABASE statement
id: Sertakan pernyataan CREATE DATABASE

en: Include DROP DATABASE statement
id: Sertakan pernyataan DROP DATABASE

en: Include IF EXISTS clause
id: Sertakan klausa IF EXISTS

en: Use Column INSERTS
id: Gunakan INSERT Kolom

en: Load via partition root
id: Muat melalui root partisi

en: Enable row security
id: Aktifkan keamanan baris

en: This option is enabled only when Use INSERT Commands is enabled.
id: Opsi ini diaktifkan hanya saat Gunakan Perintah INSERT diaktifkan.

en: Include table(s) and Children
id: Menyertakan tabel dan Turunannya

en: Exclude patterns
id: Kecualikan pola

en: Objects
id: Objek

en: objects
id: objek

en: If Schema(s) is selected then it will take the backup of that selected schema(s) only
id: Jika Skema dipilih maka akan mengambil cadangan skema yang dipilih saja

en: Please provide a filename.
id: Harap berikan nama file.

en: Only objects global to the entire database will be backed up, in PLAIN format
id: Hanya objek global ke seluruh database yang akan dicadangkan, dalam format PLAIN

en: Continue/Start
id: Lanjutkan/Mulai

en: Stop
id: Berhenti

en: Step into
id: Melangkah ke

en: Step over
id: Langkah selesai

en: Toggle breakpoint
id: Toggle Breakpoint

en: Clear all breakpoints
id: Hapus semua breakpoint

en: Edit grid values
id: Edit nilai grid

en: Previous tab
id: Tab sebelumnya

en: Next tab
id: Tab berikutnya

en: Switch Panel
id: Panel Sakelar

en: The specified %s could not be found.
id: %s yang ditentukan tidak dapat ditemukan.

en: is not defined in package body.
id: tidak didefinisikan dalam badan paket.

en: Functions with a colon in the name cannot be debugged.
id: Fungsi dengan tanda titik dua dalam nama tidak dapat didebug.

en: EDB Advanced Server wrapped functions cannot be debugged.
id: Fungsi yang dibungkus EDB Advanced Server tidak dapat didebug.

en: An 'edbspl' target with a variadic argument is not supported and cannot be debugged.
id: Target 'edbspl' dengan argumen variadik tidak didukung dan tidak dapat didebug.

en: Failed to find the pldbgapi extension in this database.
id: Gagal menemukan ekstensi pldbgapi dalam database ini.

en: The debugger plugin is not enabled. Please create the pldbgapi extension in this database.
id: Plugin debugger tidak diaktifkan. Harap buat ekstensi pldbgapi di database ini.

en: You must be a superuser to set a global breakpoint and perform indirect debugging.
id: Anda harus menjadi superuser untuk menetapkan breakpoint global dan melakukan debugging tidak langsung.

en: Could not fetch debugger plugin information.
id: Tidak dapat mengambil informasi plugin debugger.

en: The debugger plugin is not enabled. Please add the plugin to the shared_preload_libraries setting in the postgresql.conf file and restart the database server for indirect debugging.
id: Plugin debugger tidak diaktifkan. Harap tambahkan plugin ke pengaturan shared_preload_library di file postgresql.conf dan mulai ulang server  database untuk debugging secara tidak langsung.

en: Please upgrade the pldbgapi extension to 1.1 or above and try again.
id: Harap tingkatkan ekstensi pldbgapi ke 1.1 atau lebih tinggi dan coba lagi.

en: Debugging aborted successfully.
id: Debugging berhasil dibatalkan.

en: Value deposited successfully
id: Nilai disimpan dengan sukses

en: Error while setting the value
id: Kesalahan saat mengatur nilai

en: Execution completed with an error.
id: Eksekusi selesai dengan kesalahan.

en: Execution Completed.
id: Eksekusi selesai.

en: Set Breakpoint
id: Atur breakpoint

en: Debugger Target Initialization Error
id: Kesalahan Inisiasi Target Debugger

en: Debugger Error
id: Kesalahan Debugger

en: Current database has been moved or renamed to ${db_label}. Click on the OK button to refresh the database name.
id: Database saat ini telah dipindahkan atau diganti namanya menjadi ${db_label}. Klik tombol OK untuk menyegarkan nama database.

en: Expression?
id: Ekspresi?

en: Use Default?
id: Gunakan bawaan?

en: Unable to fetch the arguments from server
id: Tidak dapat mengambil argumen dari server

en: Clear failed
id: Pembersihan gagal

en: Error occurred:
id: Terjadi kesalahan:

en: Debugger Listener Startup Error
id: Kesalahan Startup Listener Debugger

en: Debugger Listener Startup Set Arguments Error
id: Startup Listener Debugger Mengalami Kesalahan Argumen

en: Clear All
id: Bersihkan semua

en: Debugger Aborted
id: Debugger Dibatalkan

en: Debugger has been aborted. On clicking the ok button, debugger panel will be closed.
id: Debugger telah dibatalkan. Saat mengklik tombol ok, panel debugger akan muncul tertutup.

en: Error while starting debugging listener.
id: Kesalahan saat memulai listener debugging.

en: Error while polling result.
id: Kesalahan saat hasil polling.

en: Error while clearing all breakpoint.
id: Kesalahan saat membersihkan semua breakpoint.

en: Error while fetching breakpoint information.
id: Kesalahan saat mengambil informasi breakpoint.

en: Not connected to server or connection with the server has been closed.
id: Tidak terhubung ke server atau koneksi dengan server telah ditutup.

en: Error while fetching messages information.
id: Kesalahan saat mengambil informasi pesan.

en: Error while starting debugging session.
id: Kesalahan saat memulai sesi debugging.

en: Error while executing requested debugging information.
id: Kesalahan saat menjalankan informasi debugging yang diminta.

en: Error while selecting frame.
id: Kesalahan saat memilih frame.

en: Error while executing stop in debugging session.
id: Kesalahan saat berhenti mengeksekusi di sesi debugging.

en: Debugger poll end execution error
id: Kesalahan eksekusi akhir poll debugger

en: Error while executing continue in debugging session.
id: Kesalahan saat mengeksekusi Lanjutkan di sesi debugging.

en: Error while executing step over in debugging session.
id: Kesalahan saat mengeksekusi langkah dalam sesi debugging.

en: Error while fetching variable information.
id: Kesalahan saat mengambil informasi variabel.

en: Error while fetching stack information.
id: Kesalahan saat mengambil informasi tumpukan.

en: Error in update
id: Kesalahan dalam pembaruan

en: Waiting for another session to invoke the target...
id: Menunggu sesi lain untuk memanggil target...

en: Debugger Error: poll_result
id: Kesalahan debugger: poll_result

en: Error while executing step into in debugging session.
id: Kesalahan saat mengeksekusi langkah dalam sesi debugging.

en: Error while depositing variable value.
id: Kesalahan saat menyetor nilai variabel.

en: Local Variables
id: Variabel Lokal

en: Messages
id: Pesan

en: Stack
id: Tumpukan

en: Error while setting debugging breakpoint.
id: Kesalahan saat mengatur debugging breakpoint.

en: No data found
id: Tidak ada data ditemukan

en: Line No.
id: Jalur No.

en: Reset layout
id: Atur ulang tata letak

en: ERD tool
id: Alat ERD

en: Open project
id: Proyek terbuka

en: Save project
id: Simpan Proyek

en: Save project as
id: Simpan proyek sebagai

en: Generate SQL
id: Menghasilkan SQL

en: Download image
id: Unduh gambar

en: Add table
id: Tambah tabel

en: Edit table
id: Edit tabel

en: Clone table
id: Klon Tabel

en: Drop table
id: Drop Tabel

en: Add/Edit note
id: Tambah/Edit Catatan

en: One to many link
id: Satu ke banyak tautan

en: Many to many link
id: Banyak ke banyak tautan

en: Auto align
id: Auto Align

en: Show more/fewer details
id: Tampilkan lebih banyak/lebih sedikit detail

en: Zoom to fit
id: Zoom agar pas

en: SQL With DROP Table
id: SQL dengan DROP Tabel

en: If enabled, the SQL generated by the ERD Tool will add DROP table DDL before each CREATE table DDL.
id: Jika diaktifkan, SQL yang dihasilkan oleh alat ERD akan menambahkan DROP tabel DDL sebelum masing-masing CREATE tabel DDL.

en: Table Relation Depth
id: Kedalaman Relasi Tabel

en: The maximum depth pgAdmin should traverse to find related tables when generating an ERD for a table. Use -1 for no limit.
id: Kedalaman maksimum pgAdmin harus dilintasi untuk menemukan tabel terkait saat menghasilkan ERD untuk tabel. Gunakan -1 untuk tanpa batas.

en: Cardinality Notation
id: Notasi Kardinalitas

en: Notation to be used to present cardinality.
id: Notasi untuk digunakan untuk menyajikan kardinalitas.

en: ERD Error
id: Kesalahan ERD

en: No object selected.
id: Tidak ada objek yang dipilih.

en: Please select a database/database object.
id: Pilih database/objek database.

en: Connected
id: Terhubung

en: Connecting
id: Menghubungkan

en: Disconnected
id: Terputus

en: (Obtaining connection...)
id: (Mendapatkan koneksi...)

en: (Connection failed)
id: (Koneksi gagal)

en: Preparing...
id: Mempersiapkan...

en: Save changes?
id: Simpan perubahan?

en: The diagram has changed. Do you want to save changes?
id: Diagram telah berubah. Apakah Anda ingin menyimpan perubahan?

en: Table: %s (%s)
id: Tabel: %s (%s)

en: Table name already exists
id: Nama tabel sudah ada

en: Cannot drop table from outside of the current database.
id: Tidak dapat menghapus tabel dari luar database saat ini.

en: Delete ?
id: Hapus ?

en: You have selected %s tables and %s links.
id: Anda telah memilih tabel %s dan tautan %s.

en: Are you sure you want to delete ?
id: Apakah Anda yakin ingin menghapus?

en: Loading project...
id: Memuat proyek...

en: Saving...
id: Menyimpan...

en: Project saved successfully.
id: Proyek berhasil disimpan.

en: -- This script was generated by the ERD tool in pgAdmin 4.
id: -- Skrip ini dihasilkan oleh alat ERD di pgAdmin 4.

en: -- Please log an issue at https://github.com/pgadmin-org/pgadmin4/issues/new/choose if you find any bugs, including reproduction steps.
id: -- Harap catat masalah di https://github.com/pgadmin-org/pgadmin4/issues/new/choose jika Anda menemukan bug, termasuk langkah reproduksi.

en: Preparing the SQL...
id: Mempersiapkan SQL...

en: Preparing the image...
id: Mempersiapkan gambar...

en: Unknown error. Check console logs
id: Kesalahan yang tidak diketahui. Periksa log konsol

en: Maximum image size limit
id: Batas maksimum ukuran gambar

en: The downloaded image has exceeded the maximum size of 32767 x 32767 pixels, and has been cropped to that size.
id: Gambar yang diunduh telah melebihi ukuran maksimum 32767 x 32767 piksel, dan telah dipotong sesuai ukuran itu.

en: One to many relation
id: Relasi satu ke banyak

en: Many to many relation
id: Relasi banyak ke banyak

en: Initializing connection...
id: Menginisiasi koneksi...

en: Fetching required data...
id: Mengambil data yang diperlukan...

en: Fetching schema data...
id: Mengambil data skema...

en: Unsaved changes
id: Perubahan belum disimpan

en: Are you sure you wish to discard the current changes?
id: Apakah Anda yakin ingin mengabaikan perubahan saat ini?

en: Load Project
id: Memuat Proyek

en: Save Project
id: Simpan Proyek

en: SQL Options
id: Opsi SQL

en: Add Table
id: Tambah Tabel

en: Edit Table
id: Edit Tabel

en: Clone Table
id: Klon Tabel

en: Drop Table/Relation
id: Hapus Tabel/Relasi

en: One-to-Many Relation
id: Relasi Satu-ke-Banyak

en: Many-to-Many Relation
id: Relasi Banyak-ke-Banyak

en: Fill Color
id: Warna Isi

en: Text Color
id: Warna teks

en: Add/Edit Note
id: Tambah/Edit Catatan

en: Auto Align
id: Menyesuaikan Otomatis

en: Show Details
id: Tampilkan Detail

en: Zoom In
id: Perbesar

en: Zoom to Fit
id: Zoom agar Pas

en: File Menu
id: Menu File

en: Save as
id: Simpan sebagai

en: With DROP Table
id: Dengan DROP Tabel

en: Crow's Foot Notation
id: Notasi Crow's Foot

en: Chen Notation
id: Notasi Chen

en: Local Table
id: Tabel lokal

en: Local Column
id: Kolom lokal

en: Referenced Column
id: Kolom Referensi

en: Check Note
id: Periksa Catatan

en: Fetching...
id: Mengambil...

en: Failed to get data. Please delete this table.
id: Gagal mendapatkan data. Harap hapus tabel ini.

en: Unable to fetch the {} objects
id: Tidak dapat mengambil objek {}

en: Object Selection
id: Pemilihan Objek

en: Privilege Selection
id: Pemilihan Hak

en: Error while fetching grant wizard data.
id: Kesalahan saat mengambil data grant wizard.

en: Error while fetching SQL.
id: Kesalahan saat mengambil SQL.

en: Error while saving grant wizard data: ${error.response.data.errormsg}
id: Kesalahan saat menyimpan data grant wizard: ${error.response.data.errormsg}

en: Please select any database object.
id: Pilih objek database apa pun.

en: The SQL below will be executed on the database server to grant the selected privileges. Please click on Finish to complete the process.
id: SQL di bawah ini akan dieksekusi di server database untuk memberikan hak yang dipilih. Silakan klik selesai untuk menyelesaikan proses.

en: Please select any database, schema or schema objects from the object explorer to access Grant Wizard Tool.
id: Pilih objek database, skema, atau skema apa pun dari penjelajah objek untuk mengakses alat grant wizard.

en: Import/Export
id: Impor/Ekspor

en: Copying table data '{0}.{1}' on database '{2}' and server '{3}'
id: Menyalin data tabel '{0}.{1}' di database '{2}' dan server '{3}'

en: Import -
id: Impor -

en: Export -
id: Ekspor -

en: Copying table data
id: Menyalin data tabel

en: Import Data
id: Impor data

en: Export Data
id: Ekspor Data

en: Please connect to the server first...
id: Harap terhubung ke server terlebih dahulu...

en: Please specify a valid file
id: Harap tentukan file yang valid

en: Import/Export Data...
id: Impor/Ekspor Data...

en: Please select any table from the object explorer to Import/Export data.
id: Pilih tabel apa pun dari penjelajah objek untuk mengimpor/mengekspor data.

en: Import/Export data - table '%s'
id: Impor/Ekspor data - tabel '%s'

en: Import
id: Impor

en: Export
id: Ekspor

en: binary
id: biner

en: text
id: teks

en: Specifies the character that separates columns within each row (line) of the file. The default is a tab character in text format, a comma in CSV format. This must be a single one-byte character. This option is not allowed when using binary format.
id: Menentukan karakter yang memisahkan kolom dalam setiap baris dari file. Bawaannya adalah karakter tab dalam format teks, koma dalam format CSV. Ini harus berupa karakter tunggal satu-byte. Opsi ini tidak diperbolehkan saat menggunakan format biner.

en: Quote
id: Mengutip

en: Specifies the quoting character to be used when a data value is quoted. The default is double-quote. This must be a single one-byte character. This option is allowed only when using CSV format.
id: Menentukan karakter kutipan yang akan digunakan ketika nilai data dikutip. Standarnya adalah kutipan ganda. Ini harus berupa karakter tunggal satu-byte. Opsi ini hanya diizinkan saat menggunakan format CSV.

en: Specifies the character that should appear before a data character that matches the QUOTE value. The default is the same as the QUOTE value (so that the quoting character is doubled if it appears in the data). This must be a single one-byte character. This option is allowed only when using CSV format.
id: Menentukan karakter yang harus muncul sebelum karakter data yang cocok dengan nilai kutipan. Standarnya sama dengan nilai kutipan (sehingga karakter kutipan digandakan jika muncul dalam data). Ini harus berupa karakter tunggal satu-byte. Opsi ini hanya diizinkan saat menggunakan format CSV.

en: NULL Strings
id: String NULL

en: Specifies the string that represents a null value. The default is \N (backslash-N) in text format, and an unquoted empty string in CSV format. You might prefer an empty string even in text format for cases where you don't want to distinguish nulls from empty strings. This option is not allowed when using binary format.
id: Menentukan string yang mewakili nilai null. Standarnya adalah \N (backslash-N) dalam format teks, dan string kosong yang tidak dikutip dalam format CSV. Anda mungkin lebih suka string kosong bahkan dalam format teks untuk kasus di mana Anda tidak ingin membedakan null dari string kosong. Opsi ini tidak diperbolehkan saat menggunakan format biner.

en: Columns for importing...
id: Kolom untuk mengimpor...

en: Columns for exporting...
id: Kolom untuk mengekspor...

en: An optional list of columns to be copied. If no column list is specified, all columns of the table will be copied.
id: Daftar kolom opsional yang akan disalin. Jika tidak ada daftar kolom yang ditentukan, semua kolom tabel akan disalin.

en: NOT NULL columns
id: Kolom tidak NULL

en: Not null columns...
id: Kolom tidak null...

en: Do not match the specified column values against the null string. In the default case where the null string is empty, this means that empty values will be read as zero-length strings rather than nulls, even when they are not quoted. This option is allowed only in import, and only when using CSV format.
id: Jangan dicocokkan nilai kolom yang ditentukan dengan string null. Dalam kasus default di mana string null adalah kosong, ini berarti bahwa nilai-nilai kosong akan dibaca sebagai string panjang nol daripada null, bahkan ketika mereka tidak dikutip. Opsi ini hanya diizinkan dalam impor, dan hanya saat menggunakan format CSV.

en: Import/Export Servers
id: Server Impor/Ekspor

en: The specified file is not in the correct format.
id: File yang ditentukan tidak dalam format yang benar.

en: Unable to load the specified file.
id: Tidak dapat memuat file yang ditentukan.

en: The specified file does not exist.
id: File yang ditentukan tidak ada.

en: Database Servers
id: Server database

en: Export Servers
id: Server Ekspor

en: The selected servers were exported successfully.
id: Server yang dipilih diekspor dengan sukses.

en: Export Error
id: Kesalahan ekspor

en: The selected servers were imported successfully.
id: Server yang dipilih berhasil diimpor.

en: The existing server groups and servers were removed, and the selected servers were imported successfully.
id: Grup dan server server yang ada dihapus, dan server yang dipilih berhasil diimpor.

en: Import Servers
id: Server Impor

en: Import error
id: Kesalahan impor

en: The following servers will be imported. Click the Finish button to complete the import process.
id: Server berikut akan diimpor. Klik tombol selesai untuk menyelesaikan proses impor.

en: All existing server groups and servers will be removed before the servers above are imported. On a successful import process, the object explorer will be refreshed.
id: Semua grup dan server server yang ada akan dihapus sebelum server di atas diimpor. Pada proses impor yang berhasil, penjelajah objek akan disegarkan.

en: On a successful import process, the object explorer will be refreshed.
id: Pada proses impor yang berhasil, penjelajah objek akan disegarkan.

en: Error while fetching Server Groups and Servers.
id: Kesalahan saat mengambil grup server dan server.

en: Select the Server Groups/Servers to import/export:
id: Pilih grup server/server untuk mengimpor/ekspor:

en: Supports only JSON format.
id: Hanya mendukung format JSON.

en: Remove all the existing servers?
id: Hapus semua server yang ada?

en: If this option is turned on then pgAdmin will remove all the existing database servers and then import the selected servers. This setting is applicable only while importing the servers.
id: Jika opsi ini dihidupkan maka pgAdmin akan menghapus semua server database yang ada dan kemudian mengimpor server yang dipilih. Pengaturan ini hanya berlaku saat mengimpor server.

en: Import/Export Servers...
id: Server Impor/Ekspor...

en: Maintenance
id: Pemeliharaan

en: on database '{0}'
id: pada basis data '{0}'

en: on constraint '{0}/{1}/{2}/{3}'
id: pada batasan '{0}/{1}/{2}/{3}'

en: on index '{0}/{1}/{2}/{3}'
id: pada indeks '{0}/{1}/{2}/{3}'

en: on table '{0}/{1}/{2}'
id: pada tabel '{0}/{1}/{2}'

en: on schema '{0}/{1}'
id: pada skema '{0}/{1}'

en: REINDEX SCHEMA
id: INDEKS ULANG SKEMA

en: {0} {1} of server {2}
id: {0} {1} dari server {2}

en: Maintenance job created.
id: Pekerjaan pemeliharaan sudah dibuat.

en: Maintenance...
id: Pemeliharaan...

en: Please select any database from the object explorer to do Maintenance.
id: Pilih database apa pun dari penjelajah objek untuk melakukan pemeliharaan.

en: Maintenance error
id: Kesalahan Pemeliharaan

en: Maintenance job creation failed. Databases with = symbols in the name cannot be maintained using this utility.
id: Pembuatan pekerjaan pemeliharaan gagal. Database dengan simbol = dalam nama tidak dapat dipelihara menggunakan utilitas ini.

en: DISABLE PAGE SKIPPING
id: NONAKTIFKAN LEWATKAN HALAMAN

en: SKIP LOCKED
id: LEWATKAN TERKUNCI

en: PROCESS TOAST
id: PROSES TOAST

en: PROCESS MAIN
id: PROSES UTAMA

en: SKIP DATABASE STATS
id: LEWATKAN STATISTIK BASIS DATA

en: ONLY DATABASE STATS
id: HANYA STATISTIK BASIS DATA

en: INDEX CLEANUP
id: PEMBERSIHAN INDEKS

en: ON
id: HIDUP

en: OFF
id: MATI

en: AUTO
id: OTOMATIS

en: PARALLEL
id: PARALEL

en: BUFFER USAGE LIMIT
id: BATAS PENGGUNAAN BUFFER

en: Sizes should be specified as a string containing the numerical size followed by any one of the following memory units: kB (kilobytes), MB (megabytes), GB (gigabytes), or TB (terabytes)
id: Ukuran harus ditentukan sebagai teks yang berisi ukuran numerik diikuti oleh salah satu dari unit memori berikut: kB (kilobytes), MB (megabytes), GB (gigabytes), atau TB (terabytes)

en: SYSTEM
id: SISTEM

en: This option is enabled only when the database is selected in the object explorer.
id: Opsi ini diaktifkan hanya ketika database dipilih di penjelajah objek.

en: TABLESPACE
id: RUANG TABEL

en: Maintenance operation
id: Operasi pemeliharaan

en: Verbose Messages
id: Pesan Verbose

en: Connection terminated, To create new connection please open another psql tool.
id: Koneksi diakhiri, untuk membuat koneksi baru, buka alat psql lain.

en: Invalid session.
id: Sesi tidak valid.

en: Please select a database from the object explorer to access Pql Tool.
id: Silakan pilih database dari penjelajah objek untuk mengakses Alat Pql.

en: PSQL Error
id: Kesalahan PSQL

en: Please select a server/database object.
id: Pilih objek server/database.

en: Clipboard write permission required
id: Izin tulis clipboard diperlukan

en: To copy data from PSQL terminal, Clipboard write permission required.
id: Untuk menyalin data dari terminal PSQL, diperlukan izin tulis clipboard.

en: Clipboard read permission required
id: Izin baca clipboard diperlukan

en: To paste data on the PSQL terminal, Clipboard read permission required.
id: Untuk menempelkan data di terminal PSQL, diperlukan izin baca clipboard.

en: Restoring backup on the server '{0}'
id: Memulihkan cadangan di server '{0}'

en: Restoring backup on the server
id: Memulihkan cadangan di server

en: File could not be found.
id: File tidak dapat ditemukan.

en: Restore...
id: Memulihkan...

en: Please select any schema or table from the object explorer to Restore data.
id: Pilih skema atau tabel apa pun dari penjelajah objek untuk mengembalikan data.

en: Restore Error
id: Kesalahan Pemulihan

en: Restore (${pgBrowser.Nodes[data._type].label}: ${data.label})
id: Pemulihan (${pgBrowser.Nodes[data._type].label}: ${data.label})

en: Only schema
id: Hanya skema

en: Miscellaneous / Behavior
id: Lain-lain/Perilaku

en: Exit on error
id: Keluar saat terjadi kesalahan

en: Custom or tar
id: Khusus atau tar

en: Clean before restore
id: Bersihkan sebelum pemulihan

en: Single transaction
id: Transaksi tunggal

en: No data for failed tables
id: Tidak ada data untuk tabel yang gagal

en: Comparing objects...
id: Membandingkan objek...

en: Ignore Whitespace
id: Abaikan Spasi

en: Set ignore whitespace on or off by default in the drop-down menu near the Compare button in the Schema Diff tab.
id: Atur abaikan whitespace aktif atau nonaktif secara bawaan di menu drop-down di dekat tombol Bandingkan di tab Schema Diff.

en: Ignore Owner
id: Abaikan Pemilik

en: Set ignore owner on or off by default in the drop-down menu near the Compare button in the Schema Diff tab.
id: Atur abaikan pemilik aktif atau nonaktif secara bawaan di menu drop-down di dekat tombol Bandingkan di tab Schema Diff.

en: Ignore Tablespace
id: Abaikan Ruang table

en: Set ignore tablespace on or off by default in the drop-down menu near the Compare button in the Schema Diff tab.
id: Setel abaikan ruang tabel aktif atau nonaktif secara bawaan di menu tarik-turun di dekat tombol Bandingkan di tab Perbedaan Skema.

en: Ignore Grants/Revoke
id: Abaikan Perizinan/Pembatalan

en: Set ignore grants/revoke on or off by default in the drop-down menu near the Compare button in the Schema Diff tab.
id: Setel abaikan perizinan/pembatalan aktif atau nonaktif secara bawaan di menu tarik-turun di dekat tombol Bandingkan di tab Perbedaan Skema.

en: Selected object is not supported for DDL comparison.
id: Objek yang dipilih tidak didukung untuk perbandingan DDL.

en: Server(s) disconnected.
id: Server terputus.

en: Schema diff does not support the comparison between Postgres Server and EDB Postgres Advanced Server.
id: Perbandingan skema tidak mendukung perbandingan antara Server Postgres dan EDB Postgres Advanced Server.

en: Source and Target database server must be of the same major version.
id: Server database Sumber dan Target harus dari versi major yang sama.

en: Comparing {0}
id: Membandingkan {0}

en: Database Objects
id: Objek Database

en: Comparing {0}
id: Membandingkan {0}

en: Comparing {0} of schema '{1}'
id: Membandingkan {0} skema '{1}'

en: Source Only
id: Sumber Saja

en: Target Only
id: Target Saja

en: Identical
id: Identik

en: Different
id: Berbeda

en: Ignore Grant/Revoke
id: Abaikan Perizinan/Pembatalan

en: No difference found
id: Tidak ada perbedaan yang ditemukan

en: Loading result grid...
id: Memuat grid hasil...

en: DDL Comparision
id: Perbandingan DDL

en: Source
id: Sumber

en: Difference
id: Perbedaan

en: Compare
id: Membandingkan

en: Generate Script
id: Menghasilkan skrip

en: Unable to get the response text.
id: Tidak bisa mendapatkan teks tanggapan.

en: Selection Error
id: Kesalahan seleksi

en: Please select the different source and target.
id: Pilih sumber dan target yang berbeda.

en:  (this may take a few minutes)... ${Math.round(res.diff_percentage)} %
id:  (ini mungkin memakan waktu beberapa menit)... ${Math.round(res.diff_percentage)} %

en: Generating script...
id: Membuat skrip...

en: -- This script was generated by the Schema Diff utility in pgAdmin 4.
id: -- Skrip ini dihasilkan oleh utilitas Schema Diff di pgAdmin 4.

en: -- For the circular dependencies, the order in which Schema Diff writes the objects is not very sophisticated
id: -- Untuk ketergantungan melingkar, urutan di mana Schema Diff menulis objek tidak terlalu canggih

en: -- and may require manual changes to the script to ensure changes are applied in the correct order.
id: -- dan mungkin memerlukan perubahan manual pada skrip untuk memastikan perubahan diterapkan dalam urutan yang benar.

en: -- Please report an issue for any failure with the reproduction steps.
id: -- Harap laporkan masalah untuk setiap kegagalan dengan langkah-langkah reproduksi.

en: Generate script error
id: Menghasilkan kesalahan skrip

en: Error in connect database ${error.response.data}
id: Kesalahan dalam menghubungkan database ${error.response.data}

en: Error in connect server ${error.response.data}
id: Kesalahan saat menghubungkan server ${error.response.data}

en: Connect to server
id: Sambungkan ke server

en: Select Source
id: Pilih Sumber

en: Select Target
id: Pilih Target

en:  Source and Target database server must be of the same major version.
id:  Server database Sumber dan Target harus dari versi utama yang sama.

en:  Database Compare:
id:  Bandingkan Database:

en:  Select the server and database for the source and target and Click
id:  Pilih server dan database untuk sumber dan target dan klik

en: Compare.
id: Membandingkan.

en: Schema Compare:
id: Bandingkan Skema:

en:  Select the server, database and schema for the source and target and Click
id:  Pilih server, database, dan skema untuk sumber dan target dan klik

en: Note:
id: Catatan:

en: The dependencies will not be resolved in the Schema comparison.
id: Ketergantungan tidak akan diselesaikan dalam perbandingan skema.

en: Error in schema diff initialize ${err.response.data}
id: Kesalahan dalam inisialisasi perbandingan skema ${err.response.data}

en: Object name
id: Nama Objek

en: Object path
id: Jalur objek

en: %s objects are disabled in the browser. You can enable them in the <a id="prefdlgid" class="pref-dialog-link">preferences dialog</a>.
id: Objek %s dinonaktifkan di browser. Anda dapat mengaktifkannya di <a id="prefdlgid" class="pref-dialog-link">dialog preferensi</a>.

en: Locating...
id: Mencari...

en: Unable to locate this object in the browser.
id: Tidak dapat menemukan objek ini di browser.

en: Searching....
id: Mencari....

en: All types
id: Semua jenis

en: Type at least 3 characters
id: Ketik setidaknya 3 karakter

en: Please select a database from the object explorer to search the database objects.
id: Pilih database dari penjelajah objek untuk mencari objek database.

en: Search Objects -
id: Cari Objek -

en: Transaction status check failed.
id: Pemeriksaan status transaksi gagal.

en: Query tool
id: Alat kueri

en: ******* Error *******
id: ******* Kesalahan *******

en: No primary key found for this object, so unable to save records.
id: Tidak ada primary key yang ditemukan untuk objek ini, jadi tidak dapat menyimpan catatan.

en: Either transaction object or session object not found.
id: Objek transaksi atau objek sesi tidak ditemukan.

en: File type not supported
id: Jenis file tidak didukung

en: Error: {0}
id: Kesalahan: {0}

en: Could not find the required parameter (query).
id: Tidak dapat menemukan parameter yang diperlukan (kueri).

en: This feature has not been implemented for object type '{0}'.
id: Fitur ini belum diimplementasikan untuk tipe objek '{0}'.

en: The specified object could not be found.
id: Objek yang ditentukan tidak dapat ditemukan.

en: Data cannot be saved for the current object.
id: Data tidak dapat disimpan untuk objek saat ini.

en: Resultset is not updatable.
id: Resultset tidak dapat diperbarui.

en: Please select a database from the object explorer to access Query Tool.
id: Pilih database dari penjelajah objek untuk mengakses Alat Kueri.

en: All Rows
id: Semua Baris

en: First 100 Rows
id: 100 Baris Pertama

en: Last 100 Rows
id: 100 Baris Terakhir

en: Filtered Rows...
id: Baris yang Difilter...

en: View/Edit Data
id: Lihat/Edit Data

en: Query Tool Error
id: Kesalahan Alat Kueri

en: Query tool launch error
id: Kesalahan peluncuran alat kueri

en: Please allow pop-ups for this site to perform the desired action. If the main window of pgAdmin is closed then close this window and open a new pgAdmin session.
id: Mohon tunggu pop-up situs ini untuk melakukan tindakan yang diperlukan. Jika jendela utama pgAdmin tertutup maka tutup jendela ini dan buka sesi pgAdmin baru.

en: Data Filter
id: Filter Data

en: Data filter can not be empty.
id: Filter Data tidak boleh kosong.

en: Data Grid Error
id: Kesalahan Grid Data

en: Data Filter - %s
id: Filter Data - %s

en: View/Edit Data -
id: Lihat/Edit Data -

en: Query Tool -
id: Alat Kueri -

en: Database moved/renamed
id: Database dipindah/diganti nama

en: An unexpected error occurred - ensure you are logged into the application.
id: Terjadi kesalahan yang tidak terduga - pastikan Anda masuk ke dalam aplikasi.

en: Query History
id: Riwayat Kueri

en: Scratch Pad
id: Pad Gores

en: Data Output
id: Output data

en: Notifications
id: Notifikasi

en: Not Connected
id: Tidak terhubung

en: -- Query text not stored as it exceeds maximum length of ${MAX_QUERY_LENGTH}
id: -- Teks kueri tidak disimpan karena melebihi panjang maksimum ${MAX_QUERY_LENGTH}

en: Connection Warning
id: Peringatan Koneksi

en: The application has lost the database connection:
id: Aplikasi telah kehilangan koneksi database:

en: ⁃ If the connection was idle it may have been forcibly disconnected.
id: ⁃ Jika koneksi tidak ada aktivitas, itu mungkin terputus secara paksa.

en: ⁃ The application server or database server may have been restarted.
id: ⁃ Server aplikasi atau server database mungkin telah dimulai ulang.

en: ⁃ The user session may have timed out.
id: ⁃ Sesi pengguna mungkin sudah berakhir.

en: Do you want to continue and establish a new session
id: Apakah Anda ingin melanjutkan dan membuat sesi baru

en: Add New Connection
id: Tambahkan Koneksi Baru

en: Connection with this configuration already present.
id: Koneksi dengan konfigurasi ini sudah ada.

en: Manage Macros
id: Kelola Makro

en: Sort/Filter options
id: Opsi Sortir/Filter

en: The session is idle and there is no current transaction.
id: Sesi ini tidak ada aktivitas dan tidak ada transaksi saat ini.

en: A command is currently in progress.
id: Perintah saat ini sedang berlangsung.

en: The session is idle in a valid transaction block.
id: Sesi ini tidak ada aktivitas di blok transaksi yang valid.

en: The session is idle in a failed transaction block.
id: Sesi ini tidak ada aktivitas di blok transaksi yang gagal.

en: The connection with the server is bad.
id: Koneksi dengan server buruk.

en: Arrays must start with "{" and end with "}"
id: Array harus dimulai dengan "{" dan diakhiri dengan "}"

en: Please enter a valid number
id: Harap masukkan nomor yang valid

en: Invalid JSON input
id: Input JSON tidak valid

en: View all geometries in this column
id: Lihat semua geometri di kolom ini

en: Don't ask again
id: Jangan tanya lagi

en: Rollback
id: Mengembalikan

en: SQL Filter
id: Filter SQL

en: Data Sorting
id: Penyortiran Data

en: Key must be unique.
id: Kunci harus unik.

en: Name must be unique.
id: Nama harus unik.

en: By changing the connection you will lose all your unsaved data for the current connection. <br> Do you want to continue?
id: Dengan mengubah koneksi, Anda akan kehilangan semua data yang belum disimpan untuk koneksi saat ini. <br> Apakah Anda ingin melanjutkan?

en: (Obtaining connection)
id: (Mendapatkan koneksi)

en: New query tool for current connection
id: Alat kueri baru untuk koneksi saat ini

en: %s of %s geometries rendered.
id: %s geometri %s yang dibentuk (rendered).

en: 3D geometries not rendered.
id: Geometri 3D tidak diberikan.

en: Unsupported geometries not rendered.
id: Geometri yang tidak didukung tidak dibentuk (rendered).

en: Empty row.
id: Baris kosong.

en: Geometries with non-SRID %s not rendered.
id: Geometri dengan %s non-SRID tidak dibentuk (rendered).

en: Empty
id: Kosong

en: Street
id: Jalan

en: Topography
id: Topografi

en: Gray Style
id: Gaya Gray

en: Light Color
id: Warna terang

en: Dark Matter
id: Materi Gelap

en: Fetching all the records...
id: Mengambil semua data...

en: Rendering data points...
id: Menghasilkan titik data...

en: Graph Type
id: Tipe grafik

en: Line Chart
id: Bagan Baris

en: Stacked Line Chart
id: Bagan Garis Bertumpuk

en: Bar Chart
id: Bagan Batang

en: Stacked Bar Chart
id: Bagan Batang Bertumpuk

en: Pie Chart
id: Bagan Pie

en: Generate
id: Menghasilkan

en: Collapse
id: Menutup

en: Expand
id: Memperluas

en: X Axis
id: Sumbu X

en: Y Axis
id: Sumbu Y

en: Close query tool?
id: Tutup alat kueri?

en: There is an active query running currently. Are you sure you want to close?
id: Ada kueri aktif yang sedang berjalan. Apakah Anda yakin ingin menutupnya?

en: Commit transaction?
id: Commit transaksi?

en: The current transaction is not committed to the database. Do you want to commit or rollback the transaction?
id: Transaksi saat ini tidak dilanjut proses ke database. Apakah Anda ingin lanjut proses atau kembalikan transaksi?

en: Open File
id: Buka Berkas

en: Sort/Filter
id: Urutkan/Filter

en: Filter options
id: Opsi filter

en: No limit
id: Tidak ada batas

en: 1000 rows
id: 1000 baris

en: 500 rows
id: 500 baris

en: 100 rows
id: 100 baris

en: Cancel query
id: Batalkan kueri

en: Execute script
id: Eksekusi skrip

en: Execute query
id: Eksekusi kueri

en: Execute options
id: Opsi eksekusi

en: Explain
id: Jelaskan

en: Explain Analyze
id: Jelaskan Analisis

en: Explain Settings
id: Pengaturan Explain

en: Macros
id: Makro

en: Find
id: Temukan

en: Go to Line/Column
id: Pergi ke Baris/Kolom

en: Indent Selection
id: Seleksi Indentasi

en: Unindent Selection
id: Seleksi yang Tidak Diindentasi

en: Toggle Case Of Selected Text
id: Toggle Case dari Teks yang Dipilih

en: Clear Query
id: Bersihkan Kueri

en: Filter Options Menu
id: Menu Opsi Filter

en: Filter by Selection
id: Filter berdasarkan Seleksi

en: Exclude by Selection
id: Kecualikan berdasarkan Seleksi

en: Remove Sort/Filter
id: Hapus Sortir/Filter

en: Execute Options Menu
id: Menu Opsi Ekskusi

en: Auto commit?
id: Commit otomatis?

en: Auto rollback on error?
id: Mengembalikan otomatis saat kesalahan?

en: Explain Options Menu
id: Menu Opsi Explain

en: Costs
id: Biaya

en: Buffers
id: Buffer

en: Timing
id: Waktu

en: Settings
id: Pengaturan

en: Macros Menu
id: Menu Makro

en: Manage macros
id: Kelola makro

en: Add to macros
id: Tambah ke makro

en: Recorded time
id: Waktu yang direkam

en: Process ID
id: ID Proses

en: Payload
id: Muatan

en: File saved successfully.
id: File disimpan dengan sukses.

en: Save query changes?
id: Simpan perubahan kueri?

en: The query text has changed. Do you want to save changes?
id: Teks kueri telah berubah. Apakah Anda ingin menyimpan perubahan?

en: Promote to Query Tool
id: Promosikan ke Alat Kueri

en: Today -
id: Hari ini -

en: Yesterday -
id: Kemarin -

en: Select an history entry to see details.
id: Pilih entri riwayat untuk melihat detail.

en: Rows affected
id: Baris terpengaruh

en: Copy to Query Editor
id: Salin ke Editor kueri

en: Fetching history...
id: Mengambil riwayat...

en: Failed to fetch query history.
id: Gagal mengambil riwayat kueri.

en: Removing history entry...
id: Menghapus entri riwayat...

en: Failed to remove query history.
id: Gagal menghapus riwayat kueri.

en: Clear history
id: Bersihkan riwayat

en: Are you sure you wish to clear the history?
id: Apakah Anda yakin ingin membersihkan riwayat?

en: This will remove all of your query history from this and other sessions for this database.
id: Ini akan menghapus semua riwayat kueri Anda dari ini dan sesi lainnya untuk database ini.

en: Removing history...
id: Menghapus riwayat...

en: No history found
id: Tidak ada riwayat yang ditemukan

en: Show queries generated internally by pgAdmin?
id: Tampilkan pertanyaan yang dihasilkan secara internal oleh pgAdmin?

en: Remove
id: Menghapus

en: Remove All
id: Hapus semua

en: hr
id: jam

en: min
id: mnt

en: secs
id: dtk

en: msec
id: mdtk

en: Refetching latest results...
id: Mengambil hasil terbaru...

en: Waiting for the query to complete...
id: Menunggu kueri selesai...

en: Connection Error
id: Kesalahan Koneksi

en: Execution Cancelled!
id: Eksekusi Dibatalkan!

en: Execution Cancelled
id: Eksekusi Dibatalkan

en: Query complete
id: Kueri lengkap

en: Query returned successfully in %s.
id: Kueri berhasil kembali dalam %s.

en: Successfully run. Total query runtime: %s.
id: Berhasil dioperasikan. Total runtime kueri: %s.

en: %s rows affected.
id: %s baris terpengaruh.

en: The data has been modified, but not saved. Are you sure you wish to discard the changes?
id: Data telah dimodifikasi, tetapi tidak disimpan. Apakah Anda yakin ingin mengabaikan perubahan?

en: Applying the new filter...
id: Menerapkan filter baru...

en: Downloading results...
id: Mengunduh hasil...

en: Setting the limit on the result...
id: Mengatur batas hasil...

en: Removing the filter...
id: Menghapus filter...

en: Fetching rows...
id: Mengambil baris...

en: Save data changes?
id: Simpan perubahan data?

en: The data has changed. Do you want to save changes?
id: Data telah berubah. Apakah Anda ingin menyimpan perubahan?

en: Saving data...
id: Menyimpan data...

en: This query was generated by pgAdmin as part of a "Save Data" operation
id: Kueri ini dihasilkan oleh pgAdmin sebagai bagian dari operasi "Simpan Data"

en: Saving data changes was rolled back but the current transaction is still active; previous queries are unaffected.
id: Menyimpan perubahan data diulang kembali tetapi transaksi saat ini masih aktif; kueri sebelumnya tidak terpengaruh.

en: Data saved successfully.
id: Data disimpan dengan sukses.

en: Auto-commit is off. You still need to commit changes to the database.
id: Auto-Commit tidak aktif. Anda masih perlu melakukan perubahan pada database.

en: Geometry Viewer
id: Penampil Geometri

en: Graph Visualiser
id: Grafik Visualiser

en: No data output. Execute a query to get output.
id: Tidak ada output data. Ekskusu kueri untuk mendapatkan output.

en: Showing rows:
id: Menampilkan baris:

en: to
id: hingga

en: Showing rows: %s to %s
id: Menampilkan baris: %s hingga %s

en: Apply (or press Enter on input)
id: Terapkan (atau tekan Enter pada input)

en: Edit range
id: Rentang edit

en: Cancel edit
id: Batalkan edit

en: Page No:
id: Halaman No:

en: of
id: dari

en: First Page
id: Halaman Pertama

en: Previous Page
id: Halaman Sebelumnya

en: Next Page
id: Halaman Berikutnya

en: Last Page
id: Halaman Terakhir

en: Copy options
id: Opsi salin

en: Paste
id: Tempel

en: Paste options
id: Opsi tempel

en: Save Data Changes
id: Simpan Perubahan Data

en: Save results to file
id: Simpan Hasil untuk Diarsipkan

en: SQL query of data
id: Kueri SQL dari data

en: All rows on this page are selected.
id: Semua baris di halaman ini telah dipilih.

en: All %s rows are selected.
id: Semua %s baris telah dipilih.

en: Clear Selection
id: Hapus Pilihan

en: Copy Options Menu
id: Menu Opsi Salin

en: Copy with headers
id: Salin dengan header

en: Paste Options Menu
id: Menu Opsi Tempel

en: Paste with SERIAL/IDENTITY values?
id: Tempel dengan nilai SERIAL/IDENTITY?

en: Added: %s
id: Ditambahkan: %s

en: Updated: %s
id: Diperbarui: %s

en: Deleted: %s
id: Dihapus: %s

en: Total rows: %s
id: Total baris: %s

en: Rows selected: %s
id: Baris dipilih: %s

en: Changes staged: %s
id: Perubahan bertahap: %s

en: EOL Options Menu
id: Menu Opsi EOL

en: Ln %s, Col %s
id: Brs %s, Kol %s

en: Data sorting object updated successfully
id: Objek penyortiran data berhasil diperbarui

en: Failed to update the data on server.
id: Gagal memperbarui data di server.

en: Macro not found.
id: Makro tidak ditemukan.

en: Nothing to update.
id: Tidak ada yang perlu diperbarui.

en: Could not find the required parameter (name).
id: Tidak dapat menemukan parameter yang diperlukan (nama).

en: Could not find the required parameter (sql).
id: Tidak dapat menemukan parameter yang diperlukan (SQL).

en: Upper case
id: Huruf besar

en: Lower case
id: Huruf kecil

en: Preserve
id: Pertahankan

en: Verbose output?
id: Output verbose?

en: Show costs?
id: Menunjukkan biaya?

en: Show buffers?
id: Menunjukkan buffer?

en: Show timing?
id: Tampilkan waktu?

en: Show summary?
id: Tampilkan ringkasan?

en: Show settings?
id: Tampilkan pengaturan?

en: Show wal?
id: Tunjukkan wal?

en: Set auto commit on or off by default in new Query Tool tabs.
id: Atur Auto Commit aktif atau tidak secara bawaan di tab Alat Kueri baru.

en: Set auto rollback on or off by default in new Query Tool tabs.
id: Atur Auto Rollback aktif atau nonaktif secara bawaan di tab Alat Kueri baru.

en: Prompt to save unsaved query changes?
id: Meminta untuk menyimpan perubahan kueri yang belum disimpan?

en: Specifies whether or not to prompt user to save unsaved query on query tool exit.
id: Menentukan apakah akan meminta pengguna atau tidak untuk menyimpan kueri yang belum disimpan pada saat keluar alat kueri.

en: Sort View Data results by primary key columns?
id: Urutkan Tampilan Data hasil berdasarkan kolom primary key?

en: If set to True, data returned when using the View/Edit Data - All Rows option will be sorted by the Primary Key columns by default. When using the First/Last 100 Rows options, data is always sorted.
id: Jika diatur ke True, data yang dikembalikan saat menggunakan data View/Edit - Opsi semua baris akan diurutkan berdasarkan kolom Primary Key secara bawaan. Saat menggunakan opsi 100 Baris Pertama/Terakhir, data selalu diurutkan.

en: Prompt to save unsaved data changes?
id: Meminta untuk menyimpan perubahan data yang belum disimpan?

en: Specifies whether or not to prompt user to save unsaved data on data grid exit.
id: Menentukan apakah akan meminta pengguna atau tidak untuk menyimpan data yang belum disimpan saat keluar data grid.

en: Prompt to commit/rollback active transactions?
id: Prompt untuk commit/mengembalikan transaksi aktif?

en: Specifies whether or not to prompt user to commit or rollback an active transaction on Query Tool exit.
id: Menentukan apakah akan meminta pengguna atau tidak untuk commit atau mengembalikan transaksi aktif saat keluar alat kueri.

en: Copy SQL from main window to query tool?
id: Salin SQL dari jendela utama ke alat kueri?

en: Specifies whether or not to copy SQL to query tool from main window.
id: Menentukan apakah akan menyalin SQL ke alat kueri dari jendela utama atau tidak.

en: Show View/Edit Data Promotion Warning?
id: Tampilkan Peringatan Promosi Lihat/Edit Data?

en: If set to True, View/Edit Data tool will show promote to Query tool confirm dialog on query edit.
id: Jika diatur ke Benar, alat Lihat/Edit Data akan menampilkan dialog konfirmasi promosi ke alat Kueri pada pengeditan kueri.

en: Underline query at cursor?
id: Garis bawah kueri di posisi kursor?

en: If set to True, query tool will parse and underline the query at the cursor position.
id: Jika diatur ke True, alat kueri akan memparsing dan memberi garis bawah pada kueri di posisi kursor.

en: Underlined query execute warning?
id: Peringatan eksekusi kueri yang digarisbawahi?

en: If set to True, query tool will warn upon clicking the Execute Query button in the query tool. The warning will appear only if Underline query at cursor? is set to False.
id: Jika diatur ke True, alat kueri akan memberi peringatan saat mengklik tombol Eksekusi Kueri di alat kueri. Peringatan akan muncul hanya jika 'Garis bawah kueri di posisi kursor?' diatur ke False.

en: Plain text mode?
id: Mode teks biasa?

en: When set to True, keywords won't be highlighted and code folding will be disabled. Plain text mode will improve editor performance with large files.
id: Saat diatur ke True, kata kunci tidak akan disorot dan lipat kode akan dinonaktifkan. Mode teks biasa akan meningkatkan kinerja editor dengan file besar.

en: Code folding?
id: Lipat Kode?

en: Enable or disable code folding. In plain text mode, this will have no effect as code folding is always disabled in that mode. Disabling will improve editor performance with large files.
id: Mengaktifkan atau menonaktifkan lipat kode. Dalam mode teks biasa, ini tidak akan berpengaruh karena lipat kode selalu dinonaktifkan dalam mode itu. Menonaktifkan akan meningkatkan kinerja editor dengan file besar.

en: Line wrapping?
id: Pembungkus baris?

en: Specifies whether or not to wrap SQL code in the editor.
id: Menentukan apakah akan membungkus kode SQL atau tidak di editor.

en: Insert bracket pairs?
id: Masukkan pasangan braket?

en: Specifies whether or not to insert paired brackets in the editor.
id: Menentukan apakah akan memasukkan braket berpasangan ke dalam editor.

en: Highlight selection matches?
id: Sorot kecocokan pilihan?

en: Specifies whether or not to highlight matched selected text in the editor.
id: Menentukan apakah akan menyorot teks yang dipilih yang cocok di editor.

en: Brace matching?
id: Pencocokan kurawal?

en: Specifies whether or not to highlight matched braces in the editor.
id: Menentukan apakah akan menyoroti kurawal yang cocok di editor.

en: CSV quoting
id: Mengutip CSV

en: None
id: Tidak ada

en: All
id: Semua

en: Strings
id: String

en: CSV quote character
id: Karakter kutipan CSV

en: CSV field separator
id: Pemisah bidang CSV

en: Replace null values with
id: Ganti nilai null dengan

en: Specifies the string that represents a null value while downloading query results as CSV. You can specify any arbitrary string to represent a null value, with quotes if desired.
id: Menentukan string yang mewakili nilai null saat mengunduh hasil kueri sebagai CSV. Anda dapat menentukan string apapun untuk mewakili nilai null, dengan kutipan jika diinginkan.

en: Result copy quoting
id: Hasil salinan kutipan

en: Result copy quote character
id: Hasil salin karakter kutipan

en: Result copy field separator
id: Hasil salin pemisah bidang

en: Columns sized by
id: Kolom diukur berdasarkan

en: Column data
id: Data kolom

en: Column name
id: Nama kolom

en: If set to 'Column data' columns will auto-size to the maximum width of the data in the column as loaded in the first batch. If set to 'Column name', the column will be sized to the widest of the data type or column name.
id: Jika diatur ke kolom 'Data Kolom' akan ukur otomatis ke lebar maksimum data di kolom seperti yang dimuat dalam batch pertama. Jika diatur ke 'Nama Kolom', kolom akan diukur dengan jenis data atau nama kolom terluas.

en: Maximum column width
id: Lebar kolom maksimum

en: Specify the maximum width of the column in pixels when 'Columns sized by ' is set to 'Column data'.
id: Tentukan lebar maksimum kolom dalam piksel ketika 'Kolom diukur berdasarkan' diatur ke 'Data Kolom'.

en: Data result rows per page
id: Baris hasil data per halaman

en: Specify the number of records to fetch in one batch. Changing this value will override DATA_RESULT_ROWS_PER_PAGE setting from config  file.
id: Tentukan jumlah catatan yang diambil dalam satu batch. Mengubah nilai ini akan menggantikan pengaturan DATA_RESULT_ROWS_PER_PAGE dari file konfigurasi.

en: Font size
id: Ukuran font

en: The font size to use for the SQL text boxes and editors. The value specified is in "em" units, in which 1 is the default relative font size. For example, to increase the font size by 20 percent use a value of 1.2, or to reduce by 20 percent, use a value of 0.8. Minimum 0.1, maximum 10.
id: Ukuran font yang akan digunakan untuk kotak teks SQL dan editor. Nilai yang ditentukan adalah dalam unit "EM", di mana 1 adalah ukuran bawaan font relatif. Misalnya, untuk meningkatkan ukuran font sebesar 20 persen menggunakan nilai 1,2 atau untuk mengurangi 20 persen, menggunakan nilai 0,8. Minimum 0,1, maksimum 10.

en: Connection status
id: Status koneksi

en: If set to True, the Query Tool will monitor and display the connection and transaction status.
id: Jika diatur ke True, alat kueri akan memantau dan menampilkan status koneksi dan transaksi.

en: Connection status refresh rate
id: Tingkat penyegaran status koneksi

en: The number of seconds between connection/transaction status polls.
id: Jumlah detik antara poll status koneksi/transaksi.

en: Show query success notification?
id: Tampilkan notifikasi keberhasilan kueri?

en: If set to True, the Query Tool will show notifications on successful query execution.
id: Jika diatur ke True, alat kueri akan menunjukkan notifikasi tentang eksekusi kueri yang berhasil.

en: Save data changes
id: Simpan perubahan data

en: EXPLAIN query
id: EXPLAIN kueri

en: EXPLAIN ANALYZE query
id: EXPLAIN ANALYZE kueri

en: Clear query
id: Bersihkan kueri

en: Download Results
id: Unduh Hasil

en: Open file
id: Buka berkas

en: Save file
id: Simpan berkas

en: Paste rows
id: Tempel baris

en: Delete rows
id: Hapus baris

en: Filter dialog
id: Dialog penyaring

en: Edit options
id: Opsi edit

en: Toggle case of selected text
id: Toggle case dari teks yang dipilih

en: Keywords in uppercase
id: Kata kunci dalam huruf besar

en: Auto completion
id: Pelengkapan otomatis

en: If set to True, Keywords will be displayed in upper case for auto completion.
id: Jika diatur ke True, kata kunci akan ditampilkan dalam huruf besar untuk pelengkapan otomatis.

en: Autocomplete on key press
id: Autocomplete saat tombol ditekan

en: If set to True, autocomplete will be available on key press along with CTRL/CMD + Space. If set to False, autocomplete is only activated when CTRL/CMD + Space is pressed.
id: Jika diatur ke True, autocomplete akan tersedia saat tombol ditekan bersama dengan CTRL/CMD + Spasi. Jika diatur ke False, autocomplete hanya diaktifkan ketika CTRL/CMD + Spasi ditekan.

en: Keyword case
id: Huruf kata kunci

en: Convert keywords to upper, lower, or preserve casing.
id: Ubah kata kunci menjadi huruf besar, kecil, atau pertahankan.

en: Identifier case
id: Kasus Identifier

en: Convert identifiers to upper, lower, or preserve casing.
id: Ubah pengidentifikasi menjadi huruf besar, kecil, atau pertahankan.

en: Function case
id: Kasus fungsi

en: Convert function names to upper, lower, or preserve casing.
id: Ubah nama fungsi menjadi huruf besar, kecil, atau pertahankan.

en: Data type case
id: Kasus tipe data

en: Convert data types to upper, lower, or preserve casing.
id: Ubah tipe data menjadi huruf besar, kecil, atau pertahankan.

en: Spaces around operators?
id: Spasi di sekitar operator?

en: If set to True, spaces are used around all operators.
id: Jika diatur ke True, spasi digunakan di sekitar semua operator.

en: Tab size
id: Ukuran tab

en: The number of spaces per tab. Minimum 2, maximum 8.
id: Jumlah spasi per tab. Minimum 2, maksimum 8.

en: Use spaces?
id: Gunakan spasi?

en: Specifies whether or not to insert spaces instead of tabs when the tab key or auto-indent are used.
id: Menentukan apakah akan memasukkan spasi atau tidak, bukan tab ketika kunci tab atau indentasi-otomatis digunakan.

en: Auto-indent new line?
id: Auto-indent baris baru?

en: Specifies whether the newly added line using enter key should be auto-indented or not
id: Menentukan apakah baris yang baru ditambahkan menggunakan tombol enter harus di-indent otomatis atau tidak.

en: Expression Width
id: Lebar Ekspresi

en: maximum number of characters in parenthesized expressions to be kept on single line.
id: jumlah maksimum karakter dalam ekspresi dalam tanda kurung untuk disimpan dalam satu baris.

en: Logical operator new line
id: Operator logika baris baru

en: Before
id: Sebelum

en: After
id: Setelah

en: Decides newline placement before or after logical operators (AND, OR, XOR).
id: Memutuskan penempatan baris baru sebelum atau sesudah operator logika (AND, OR, XOR).

en: Lines between queries
id: Garis antar kueri

en: Decides how many empty lines to leave between SQL statements. If zero it puts no new line.
id: Memutuskan berapa banyak baris kosong yang harus ditinggalkan di antara pernyataan SQL. Jika nol maka tidak ada baris baru.

en: New line before semicolon?
id: Baris baru sebelum titik koma?

en: Whether to place query separator (;) on a separate line.
id: Apakah akan menempatkan pemisah kueri (;) pada baris terpisah.

en: Row Limit
id: Batas baris

en: This setting specifies the maximum number of rows that will be plotted on a chart. Increasing this limit may impact performance if charts are plotted with very high numbers of rows.
id: Pengaturan ini menentukan jumlah maksimum baris yang akan diplot pada grafik. Meningkatkan batas ini dapat memengaruhi kinerja jika grafik diplot dengan jumlah baris yang sangat tinggi.

en: Users
id: Pengguna

en: Owner changed successfully.
id: Pemilik berhasil berubah.

en: {0} Shared servers are associated with this user.
id: {0} Server bersama dikaitkan dengan pengguna ini.

en: No shared servers found
id: Tidak ada server bersama yang ditemukan

en: Invalid email address {0}.
id: Alamat email tidak valid {0}.

en: Missing field: '{0}'
id: Bidang tidak ditemukan: '{0}'

en: Unable to update user '{0}'
id: Tidak dapat memperbarui pengguna '{0}'

en: '{0}' is not allowed to modify.
id: '{0}' tidak diperbolehkan untuk memodifikasi.

en: Authentication source
id: Sumber otentikasi

en: New password
id: Sandi baru

en: Locked
id: Terkunci

en: Username cannot be empty
id: Nama pengguna tidak boleh kosong

en: User name '%s' already exists
id: Nama pengguna '%s' sudah ada

en: Email cannot be empty
id: Email tidak boleh kosong

en: Invalid email address: %s
id: Alamat email tidak valid: %s

en: Email address '%s' already exists
id: Alamat email '%s' sudah ada

en: Password cannot be empty for user %s
id: Sandi tidak boleh kosong untuk pengguna %s

en: Password must be at least %s characters for user %s
id: Sandi harus setidaknya %s karakter untuk pengguna %s

en: Confirm Password cannot be empty for user %s
id: Konfirmasi Sandi tidak bisa kosong untuk pengguna %s

en: Passwords do not match for user %s
id: Sandi tidak cocok untuk pengguna %s

en: Delete user?
id: Hapus pengguna?

en: Are you sure you wish to delete this user?
id: Apakah Anda yakin ingin menghapus pengguna ini?

en: Change ownership
id: Ubah kepemilikan

en: Object explorer tree refresh required
id: Diperlukan penyegaran pohon penjelajah objek

en: The ownership of the shared server was changed or the shared server was deleted, so the object explorer tree refresh is required. Do you wish to refresh the tree?
id: Kepemilikan server yang dibagikan diubah atau server bersama dihapus, sehingga diperlukan penyegaran pohon penjelajah objek. Apakah Anda ingin menyegarkan pohon itu?

en: User Management
id: Manajemen Pengguna

en: Utility file not found. Please correct the Binary Path in the Preferences dialog
id: Berkas utilitas tidak ditemukan. Harap perbaiki Path Biner dalam dialog Preferensi

en: Please correct the Binary Path in the Preferences dialog. pgAdmin storage directory can not be a utility binary directory.
id: Harap perbaiki Jalur Biner di dialog Preferensi. Direktori penyimpanan pgAdmin tidak boleh berupa direktori biner utilitas.

en: '%s' file not found. Please correct the Binary Path in the Preferences dialog
id: Berkas '%s' tidak ditemukan. Harap perbaiki Path Biner dalam dialog Preferensi

en: Configuration for %s servers dumped to %s
id: Konfigurasi untuk server %s diarahkan ke %s

en: 'Servers' attribute not found in the specified file.
id: Atribut 'Server' tidak ditemukan di file yang ditentukan.

en: '%s' attribute not found for server '%s'
id: Atribut '%s' tidak ditemukan untuk server '%s'

en: Port must be integer for server '%s'
id: Port harus bilangan bulat untuk server '%s'

en: 'Host' or 'Service' attribute not found for server '%s'
id: Atribut 'Host' atau 'Service' tidak ditemukan untuk server '%s'

en: Error parsing input file %s: %s
id: Kesalahan saat memparsing berkas input %s: %s

en: Error reading input file %s: [%d] %s
id: Kesalahan membaca berkas input %s: [%d] %s

en: Error creating server group '%s': %s
id: Kesalahan membuat grup server '%s': %s

en: Error creating server '%s': %s
id: Kesalahan membuat server '%s': %s

en: Error clearing server configuration with error (%s)
id: Kesalahan membersihkan konfigurasi server dengan kesalahan (%s)

en: Not implemented.
id: Tidak diimplementasikan.

en: Service Unavailable
id: Layanan tidak tersedia

en: Keyboard shortcuts
id: Pintasan keyboard

en: Object Breadcrumbs
id: Objek Breadcrumb

en: CSV/TXT Output
id: Output CSV/TXT

en: SQL formatting
id: Memformat SQL

en: Tab settings
id: Pengaturan tab

en: Refresh rates
id: Tingkat penyegaran

en: Transaction ID not found in the session.
id: ID transaksi tidak ditemukan di sesi.

en: FAIL TO PROMOTE VIEW/EDIT DATA TO QUERY TOOL
id: GAGAL MEMPROMOSIKAN LIHAT/EDIT DATA KE ALAT KUERI

en: Error fetching role information from the database server.
id: Kesalahan mengambil informasi aturan dari server database.

en: Unable to fetch data.
id: Tidak dapat mengambil data.

en: The specified user ID (%s) could not be found.
id: ID pengguna yang ditentukan (%s) tidak dapat ditemukan.

en: Access denied: You’re having limited access. You’re not allowed to Rename, Delete or Create any files/folders
id: Akses ditolak: Anda memiliki akses terbatas. Anda tidak diizinkan untuk mengganti nama, menghapus atau membuat file/folder apa pun

en: Could not find the specified server.
id: Tidak dapat menemukan server yang ditentukan.

en: Connection to the SSH Tunnel for host '{0}' has been lost. Reconnect to the database server.
id: Koneksi ke Terowongan SSH untuk host '{0}' telah terputus. Hubungkan kembali ke server database.

en: Manager not found. Stopped Heartbeat logging.
id: Manajer tidak ditemukan. Pencatatan Heartbeat terhenti.

en: Heartbeat logged successfully.
id: Heartbeat berhasil dicatat.

en: Stopped Heartbeat logging.
id: Pencatatan Heartbeat terhenti.

en: Invalid value for {0} option.
id: Nilai tidak valid untuk opsi {0}.

en: Could not find the specified module.
id: Tidak dapat menemukan modul yang ditentukan.

en: Module '{0}' is no longer in use.
id: Modul '{0}' tidak lagi digunakan.

en: Module '{0}' does not have category with id '{1}'
id: Modul '{0}' tidak memiliki kategori dengan id '{1}'

en: Could not find the specified preference.
id: Tidak dapat menemukan preferensi yang ditentukan.

en: Unauthorized request.
id: Permintaan tidak diperbolehkan.

en: Cursor could not be found for the async connection.
id: Kursor tidak dapat ditemukan untuk koneksi async.

en: Failed to decrypt the saved password.
    Error: {0}
id: Gagal mendekripsi sandi yang tersimpan.
    Kesalahan: {0}

en: Failed to setup the role 
    {0}
id: Gagal menyiapkan aturan 
    {0}

en: Failed to create cursor for psycopg3 connection with error message for the server#{1}:{2}:
    {0}
id: Gagal membuat kursor untuk koneksi psycopg3 dengan pesan kesalahan untuk server#{1}: {2}:
    {0}

en: Attempting to reconnect to the database server (#{server_id}) for the connection - '{conn_id}'.
id: Mencoba menghubungkan kembali ke server database (#{server_id}) untuk koneksi - '{conn_id}'.

en: Asynchronous query execution/operation underway.
id: Eksekusi/operasi kueri asinkron sedang berlangsung.

en: The query executed did not return any data.
id: Kueri yang dijalankan tidak mengembalikan data apa pun.

en: 
    Failed to reset the connection to the server due to following error:
    {0}
id: 
    Gagal mengatur ulang koneksi ke server karena kesalahan berikut:
    {0}

en: Not connected to the database server.
id: Tidak terhubung ke server database.

en: Asynchronous notification "{0}" with payload "{1}" received from server process with PID {2}
id: Notifikasi asinkron "{0}" dengan muatan "{1}" diterima dari proses server dengan PID {2}

en: Asynchronous notification "{0}" received from server process with PID {1}
id: Notifikasi asinkron "{0}" diterima dari proses server dengan PID {1}

en: ERROR:
id: KESALAHAN:

en: SQL state:
id: Status SQL:

en: Hint:
id: Petunjuk:

en: Character:
id: Karakter:

en: Context:
id: Konteks:

en: Information is not available.
id: Informasi tidak tersedia.

en: Could not find the specified database.
id: Tidak dapat menemukan database yang ditentukan.

en: Failed to decrypt the SSH tunnel password.
    Error: {0}
id: Gagal mendekripsi sandi terowongan SSH.
    Kesalahan: {0}

en: Failed to create the SSH tunnel.
    Error: {0}
id: Gagal membuat terowongan SSH.
    Kesalahan: {0}
